reklama
reklama

Przemowy, gratulacje, podziękowania i życzenia. Strażacy zawodowi podsumowali 2023 rok

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Przemowy, gratulacje, podziękowania i życzenia. Strażacy zawodowi podsumowali 2023 rok - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
11
zdjęć

reklama
Udostępnij na:
Facebook
Wiadomości Takie statystyki cieszą. W 2023 roku było bezpieczniej niż w poprzednich dwunastu miesiącach. Strażacy zanotowali 588 interwencji. To aż o 115 mniej niż rok wcześniej.
reklama

W rawickiej komendzie PSP odbyła się narada roczna. W spotkaniu, oprócz miejscowych strażaków zawodowych i pracowników cywilnych jednostki, wzięli, m.in. udział: bryg. Michał Kierzek, naczelnik ośrodka szkolenia KW PSP w Poznaniu i przedstawiciel p.o. komendanta wojewódzkiego, lokalni samorządowcy, wiceprezes Zarządu Oddziału Powiatowego ZOSP RP w Rawiczu, prezes Zarządu Koła Emerytów i Rencistów Pożarnictwa w Rawiczu oraz reprezentanci innych służb mundurowych.

Sprawozdanie za poprzedni rok, ale i plany przedstawił mł. bryg. Marcin Wysokiński, szef rawickich strażaków zawodowych. Wskazał, że strażacy wyjeżdżali do akcji 588 razy. 

- Interwencji było o kilkanaście procent mniej w stosunku do poprzedniego roku. Ten spadek liczby zdarzeń był obserwowany nie tylko w powiecie rawickim, ale i całym województwie wielkopolskim - mówi mł. bryg. Marcin Wysokiński, komendant powiatowy PSP w Rawiczu. - Tendencja jest stała. Utrzymuje się liczba pożarów, ale zwiększa się liczba miejscowych zagrożeń, m.in. z uwagi na to, że przybywa nam kompetencji. W powiecie rawickim mamy też coraz więcej obiektów podłączonych do monitoringu, które generują w ostatnich latach alarmy fałszywe, ale w dobrej wierze. Te obiekty oczywiście musimy sprawdzić, ale najczęściej zagrożenia wtedy nie potwierdzamy - dodał.

Jak przyznał szef rawickich strażaków, za jednostką udany rok.

- Za nami dużo inwestycji, m.in. w komendę. Było też dużo szkoleń. Strażacy nabywali wiedzę. Cieszę się też, że współpraca między PSP i OSP układa się bardzo dobrze. Z jednej strony organizujemy szkolenia, podejmujemy wspólne działania. Z drugiej, cieszymy się, gdy jednostki OSP wychodzą z inicjatywami, a my staramy się je wspierać - dodał mł. bryg. Marcin Wysokiński. 

Podziękowania załodze komendy za pełną poświęcenia służbę i pracę na rzecz bezpieczeństwa mieszkańców złożył bryg. Michał Kierzek. Odniósł się też do zaprezentowanego sprawozdania, a także scharakteryzował działalność komendy wojewódzkiej. W imieniu samorządowców głos zabrał starosta Adam Sperzyński.

- W pierwszej kolejności należą się podziękowania wszystkim strażakom - zawodowym i ochotnikom - za kolejny rok ich pracy, za dbanie o bezpieczeństwo mieszkańców - mówi starosta Adam Sperzyński. - Co najważniejsze, podczas interwencji nie ucierpiał żaden strażak, ani zawodowy, ani ochotnik. To oznacza, że - dbając o bezpieczeństwo innych - są dobrze wyszkoleni i działają tak, że pamiętają o sobie. Z punktu widzenia samorządu cieszyło to, że dwa nowe pojazdy trafiły do rawickiej komendy, a do zakupu jednego z aut dołożyły się gminy Pakosław, Miejska Górka, Jutrosin i powiat rawicki. Potencjał bojowy został zwiększony. Z kolei, dwa pojazdy, które zostały wycofane z zasobów jednostki, zostały na terenie powiatu rawickiego. Jeszcze na początku 2023 roku, gdy rozmowy się rozpoczęły, życzyłem jak najlepiej inicjatorom, ale dawałem 50% szans na pomyślne rozwiązanie. Cieszę się, że to się jednak udało. Największy ciężar wzięła na siebie gmina Jutrosin, dokładając pieniądze w zeszłym roku, ale i obecnym. To dobrze, że ciężki pojazd stoi obecnie w Śląskowie, a średni - w Szkaradowie. 

Strażackie statystyki za 2023 rok

Jednostki ochrony przeciwpożarowej podjęły 588 interwencji związanych ze zdarzeniami powstałymi na terenie powiatu. To mniej o 115 w stosunku do 2022 roku. Strażacy odnotowali 96 pożarów, 444 miejscowe zagrożenia (m.in.wypadki czy kolizje) i 48 alarmów fałszywych.

Zastępy jednostek ochrony przeciwpożarowej wyjeżdżały do zdarzenia średnio co 14 godzin i 54 minuty. Średni czas interwencji wyniósł 79 minut. Strażacy mogą się pochwalić tym, że sprawnie docierają na miejsce zdarzenia. W minionym roku czas dojazdu pierwszego zastępu wyniósł 6 minut i 58 sekund. W roku 2023 na terenie powiatu rawickiego w wyniku różnego rodzaju zdarzeń śmierć poniosły 22 osoby, a 76 zostało rannych, w tym 4 dzieci.

Rawiccy strażacy pracowali także poza granicami powiatu. Udzielili tzw. pomocy sąsiedzkiej podczas 31 zagrożeń, tj. 15 razy na terenie powiatu górowskiego, 14 - trzebnickiego, a po 1 na terenie powiatów: gostyńskiego i krotoszyńskiego. Zanotowano również wsparcie sześciu zastępów z innych powiatów w pięciu akcjach na terenie działania rawickiej komendy.

reklama
WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
reklama
reklama