Reklama

Radni z Jutrosina ustalili opłatę targową. To było drugie podejście

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: K. Swornowski

Radni z Jutrosina ustalili opłatę targową. To było drugie podejście - Zdjęcie główne

foto K. Swornowski

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Po raz drugi w tym roku jutrosińscy radni podeszli do uchwalenia opłaty targowej. Tym razem, decyzja zapadła niemal jednogłośnie.

Do tej pory w gminie Jutrosin obowiązywała uchwała o opłacie targowej podjęta pod koniec 2015 roku. W jej myśl, za sprzedaż na stanowisku opłata targowa wynosiła - 15 zł, a z ręki czy kosza - 5 zł. Jej pobór mógł odbywać się w drodze inkasa. Jednak ze względu na rezygnację dotychczasowych inkasentów, konieczne okazało się ustalenie jak ma być regulowana. 

Nową opłatę targową jutrosińscy radni próbowali ustalić wiosną

Pierwszy raz w tym roku, do zmian w opłatach targowych, jutrosińscy radni podeszli w kwietniu. Wtedy, z projektem uchwały wyszedł burmistrz Romuald Krzyżosiak. Proponował, aby opłata obowiązywała na terenie całej gminy Jutrosin - niezależnie od tego, czy sprzedaż byłaby prowadzona na wyznaczonym przez gminę miejscu, czy chociażby z własnego podwórka.

Stawki miały być zróżnicowane w zależności od formy sprzedaży oraz zajmowanej pod nią powierzchnię. I tak dla sprzedaży prowadzonej z ręki, ziemi i kosza - do 2 m2 zajmowanej powierzchni, zaproponowano 10 zł dziennie, a za każdy kolejny, rozpoczęty metr kwadratowy 2 zł. Sprzedaż dokonywana z przyczepy, samochodu, wozu, lub innego pojazdu -  miała być obarczona stawką 15 zł dziennie.

Dodatkowo miała być zmieniona forma ich uiszczania - zamiast poboru przez inkasentów, opłata miała być wnoszona w kasie urzędu  miasta albo na przelewem na konto gminy. Zgodnie z przepisami, z opłaty w piątki i soboty zwolnieni byliby rolnicy oraz ich rodziny - sprzedający produkty rolne pochodzące z ich gospodarstwa czy też rękodzieło.

Ostatecznie uchwała nie została podjęta, bo część radnych do opłaty nie była przekonana

Opłata targowa uchwalona 

Na ostatniej sesji Rady Gminy Jutrosin, która odbyła się 7 grudnia, radni doszli do porozumienia i uchwalili stawki wspomianej opłaty o zasady jej poboru. Handlujący na straganie, prowadzący sprzedaż z ręki, ziemi, torby, kosza, czy stolika mają płacić 15 zł dziennie - o ile zajmują mniej niż 2 m2 powierzchni, a jeśli ją przekraczają, to muszą dopłacić po 5 zł za każdy rozpoczęty 1 m2.

Natomiast jeśli handlują z przyczepy, samochodu, wozu lub innego pojazdu to obowiązuje ich stała opłata - 15 zł. Zmianą został objęty również sposób uiszczania opłaty targowej. Teraz należy wpłacić właściwą kwotę przelwem na konto bankowe Gminy Jutrosin lub w kasie urzędu - w formie bezgotówkowej (kartą). Warto pamiętać, że podatek trzeba uiścić przed rozpoczęciem sprzedaży.

Targowiska w Jutrosinie brak, ale opłata jest

Warto przypomnieć, że z końcem zeszłego roku właściciel placu przy ulicy Polnej w Jutrosinie, gdzie do tej pory znajdowało się targowisko, zrezygnował z jego prowadzenia. W międzyczasie gmina - zobowiązana ustawą - wyznaczyła jedynie teren do handlu dla rolników oraz ich rodzin. Wskazano placyk przy ul. Wodnej w Jutrosinie, znajdujący się w pobliżu kościoła.

W przyjętej 7 grudnia uchwale pojawił się zapis: "Ustala się dzienne stawki opłaty targowej pobierane od osób fizycznych, osób prawnych i jednostek organizacyjnych niemających osobowości prawnej, dokonujących sprzedaży na targowiskach na terenie gminy Jutrosin". Czy to oznacza, że skoro w Jutrosinie targowiska nie ma, opłata nie będzie pobierana? Jak przekonuje sekretarz gminy, Paulina Drozdowska, w myśl obowiązujących przepisów, za targowisko należy uznać każde miejsce poza budynkiem, w którym odbywa się handel.

- Każdy prowadzący sprzedaż na rynku, chodniku, czy w innym miejscu na terenie gminy Jutrosin, będzie zobowiązany do wniesienia opłaty targowej. Eksponowanie towarów przez sklepikarzy w bezpośrednim sąsiedztwie z miejscem sprzedaży także będzie podlegało opłacie targowej - precyzuje urzędniczka. 

Nie wszyscy zapłacą

Należy pamiętać, że z opłaty zwolnieni są rolnicy i ich domownicy - prowadzących w piątki i soboty handel w miejscu wyznaczonym przez gminę, czyli na ul. Wodnej w Jutrosinie.

Uniknięcie opłaty targowej możliwe będzie również w przypadkach, gdy sprzedający płaci podatek od nieruchomości za grunt, na którym sprzedaje. 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy