Funkcjonariusze Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Rawiczu mogą liczyć na istotne wsparcie. Obecnie, na terenie ziemi rawickiej działa 58 jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych (w tym jedna w trakcie likwidacji - OSP Łąkta). W akcjach może brać udział blisko 600 strażaków ratowników. Przeszli oni odpowiednie szkolenie. Są gotowi na wyjazd o każdej porze dnia i nocy. Wystarczy, że zawyje syrena.
Powiat rawicki. Interwencje strażaków w 2022 roku
Komenda Powiatowa PSP w Rawiczu wstępnie podsumowała minione 12 miesięcy. Poznaliśmy pierwsze dane. Łącznie, w powiecie rawickim strażacy przeprowadzili 703 interwencje (o 126 mniej niż rok wcześniej). Gasili 154 pożary, odnotowali też 490 miejscowych zagrożeń (m.in. wypadki komunikacyjne czy usuwanie skutków wichur lub nawałnic), a 59 alarmów zakwalifikowano jako fałszywe. W 434 przypadkach w działaniach brali udział strażacy ratownicy z OSP.
Najczęściej interweniowali przedstawiciele jednostek znajdujących się w Krajowym Systemie Ratowniczo-Gaśniczym. Ma on, m.in. na celu ochronę życia, zdrowia, mienia lub środowiska poprzez walkę z pożarami lub innymi klęskami żywiołowymi.
W skład KSRG wchodzi dziewięć jednostek OSP z powiatu rawickiego. Znajdują się one w: Bojanowie, Sowinach, Jutrosinie, Szkaradowie, Miejskiej Górce, Sobiałkowie, Pakosławiu, Rawiczu i Sarnowie. Druhny i druhowie są bardzo dobrze wyszkoleni, a samochody - odpowiednio wyposażone.
Najwięcej wyjazdów zanotowała jednostka OSP Bojanowo (91).
- Gasiliśmy pożary, byliśmy wzywani do miejscowych zagrożeń, nie brakowało też alarmów fałszywych - przyznaje Bogdan Kreczmer, prezes OSP Bojanowo. - Starem głównie jeździliśmy do pożarów, a Iveco - do pozostałych zdarzeń, czyli np. do wypadków komunikacyjnych czy usuwania gniazd owadów błonkoskrzydłych. A co przed nami w 2023 roku? Oby jak najmniej wyjazdów. Zawsze przy ich okazji ktoś traci życie, zdrowie lub dobytek. Może się wydawać, że strażakom powinno zależeć na wyjazdach. W naszym przypadku tak nie jest. Uważam, że lepiej zapobiegać niż leczyć - tak jak mówią lekarze - podsumowuje.
75 razy alarmowano OSP Sarnowa.
- W porównaniu do poprzedniego roku wyjazdów zanotowaliśmy mniej. Jednak te ubiegłoroczne akcje, w których braliśmy udział, były trudniejsze i czasochłonne. Przez kilka dni z rzędu działaliśmy na terenie firmy, zajmującej się m.in. przetwarzaniem odpadów. Trzynastokrotnie byliśmy także zadysponowani do "zabezpieczenia rejonu", gdy siły i środki JRG Rawicz zostały wysłane do innego zdarzenia - mówi Karol Maćkowiak, wiceprezes OSP Sarnowa.
Dopowiada, że w minionym roku druhny i druhowie z Sarnowy angażowali się też w różnego rodzaju akcje, m.in. dla Tosi, na Mikołaja czy z okazji Dnia Dziecka. Strażacy pomagali także w przeprowadzce rawickiej biblioteki.
67 interwencji zanotowała, z kolei, OSP Miejska Górka.
- Braliśmy udział w wielu akcjach ratowniczych, zarówno na terenie gminy, a czasem i w ościennych - mówi Przemysław Wysocki, prezes OSP Miejska Górka i komendant gminny OSP w gminie Miejska Górka. - A jaki był to dla nas rok? Bardzo dobry. Sporo się w nim działo. Uzyskaliśmy dofinansowanie z urzędu miasta, Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska czy Komendy Głównej PSP, nie tylko dla naszej jednostki, ale i innych w gminie. Z kolei w bieżącym roku myślę, że przeprowadzimy różne spotkania z mieszkańcami, w tym szkolenia dotyczące udzielania pierwszej pomocy. Na pewno będziemy dalej robić, to co robimy - działać na rzecz mieszkańców.
Nie tylko działania ratowniczo-gaśnicze
Praca zawodowców i ochotników to nie tylko udział w akcjach. Zwraca na to uwagę zastępca komendanta powiatowego PSP w Rawiczu, bryg. Krzysztof Skrzypczak.
- Duży nacisk kładziemy na szkolenie. Realizowaliśmy je samodzielnie - w Komendzie Powiatowej w Rawiczu i we współpracy z Komendą Wojewódzką PSP - mówi bryg. Krzysztof Skrzypczak. - Cel jest taki, by poziom wyszkolenia w jednostkach OSP systematycznie podnosił się, by druhny i druhowie - z zachowaniem zasad własnego bezpieczeństwa - sprawnie i skutecznie mogli prowadzić działania ratowniczo-gaśnicze - dopowiada.
W minionym roku w rawickiej komendzie strażacy z jednostek OSP brali udział w egzaminach recertyfikacyjnych - potwierdzających posiadanie tytułu ratownika. Rozpoczęły się także szkolenia dla strażaków ratowników, przygotowujące do egzaminu dopuszczającego do kierowania pojazdem samochodowym o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 3,5 tony. Zrealizowano też szkolenie podstawowe strażaka ratownika OSP.
Z kolei, po okresie covidowym powróciły, m.in. turniej wiedzy pożarniczej czy zawody sportowo-pożarnicze, które zostały przeprowadzone w każdej z gmin powiatu rawickiego.
- Strażacy ratownicy włączyli się też w pomoc Ukrainie. Aktywnie odpowiedzieli na apel komendanta głównego jeszcze w lutym 2022 roku. Zorganizowali zbiórkę sprzętu pożarniczego, odzieży specjalnej i sprzętu do ratownictwa medycznego, który trafił do strażaków w Ukrainie - dodaje wicekomendant.
Druhów i druhny można też było spotkać na różnych wydarzeniach w poszczególnych gminach, m.in. na trasie X edycji 24 godzinnego Rawickiego Festiwalu Sportu, Jutrosińskiej Dychy czy bojanowskiego Duathlonu. Brali udział w różnych akcjach charytatywnych.
Liczba interwencji na terenie powiatu rawickiego jednostek OSP, znajdujących się w KSRG, w 2022 roku:
- OSP Bojanowo - 91
- OSP Sowiny - 29
- OSP Jutrosin - 66
- OSP Szkaradowo - 29
- OSP Miejska Górka - 67
- OSP Sobiałkowo - 35
- OSP Pakosław - 57
- OSP Rawicz - 27
- OSP Sarnowa - 75 (w tym 13 razy zabezpieczenie rejonu)
Pozostałe OSP, które uczestniczyły w działaniach ratowniczo-gaśniczych na terenie powiatu rawickiego w 2022 roku:
- OSP Gościejewice - 9
- OSP Kawcze - 13
- OSP Śląskowo - 24
- OSP Dubin - 6
- OSP Ostoje - 4
- OSP Rogożewo - 16
- OSP Dłoń - 27
- OSP Konary - 15
- OSP Oczkowice - 2
- OSP Roszkowo - 2
- OSP Rzyczkowo - 1
- OSP Zakrzewo - 1
- OSP Chojno - 34
- OSP Sowy - 10
- OSP Sworowo - 9
- OSP Izbice - 55
- OSP Dębno Polskie - 10
- OSP Łaszczyn - 6
- OSP Słupia Kapitulna - 25
- OSP Szymanowo - 9
- OSP Ugoda - 13
- OSP Zawady - 8
- OSP Zielona Wieś - 26
- OSP Żołędnica - 6