Reklama

Policjanci skonfiskowali więcej narkotyków niż przed rokiem. Jak sprawdzić czy Twoje dziecko je bierze?

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor: | Zdjęcie: Archiwum

Policjanci skonfiskowali więcej narkotyków niż przed rokiem. Jak sprawdzić czy Twoje dziecko je bierze? - Zdjęcie główne

foto Archiwum

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Za nami połowa wakacji - czasu, w którym młodzież czuje się swobodniej, pozbawiona obowiązku szkolnego. Rozluźnienie sprzyja eksperymentom. Niestety niektórzy młodzi ludzie próbują zakazanych substancji, które uzależniają. Na naszym terenie, co potwierdza, statystyka policji - jest problem z narkotykami, także wśród bardzo młodych ludzi.

Ze statystyk rawickiej policji wynika, że tylko do 8 sierpnia przejęto więcej zakazanych substancji niż w całym zeszłym roku.

Jak przekazała asp. sztab. Beata Jarczewska, oficer prasowy KPP w Rawiczu, w 2021 roku rawicka policja prowadziła 38 spraw związanych z posiadaniem czy handlem narkotykami. Zabezpieczono wówczas 2,625 kg substancji. Były to najczęściej amfetamina i marihuana.

Według danych przekazanych przez KPP w Rawiczu, od początku tego roku do 8 sierpnia odonotowano już 28 spraw związanych z substancjami zakazanymi, w których jest podejrzanych 30 osób. Funkcjonariusze - jak podaje Beata Jarczewska - przejęli aż 3,723 kg narkotyków - głównie amfetaminy i marihuany. Dodała, że w tym roku wykryto więcej amfetaminy.

Amfetamina i marihuana - te narkotyki policja konfiskuje najczęściej

Jak wspomniała asp. sztab. Beata Jarczewska, zarówno w zeszłym jak i tym roku, przeważająca część wśród przejętych narkotyków stanowią marihuana oraz amfetamina. Marihuana jest suszem uzyskiwanym z liści konopi. Marihuana jest zaliczana do substancji psychoaktywnych, czyli posiada działanie narkotyczne. Natomiast amfetamina i jej pochodna - metamfetamina, to bezwonny proszek o gorzko-cierpkim smaku. Jego kolor może być od białego do ceglastoczerwonego. Pochodzący z nielegalnych laboratoriów narkotyk często ma konsystencję żółtawego proszku o zapachu jajek, ze względu na to, że jest nieoczyszczony.

Obie substancje mogą występować również w formie białych tabletek oraz przezroczystych kryształków, które służą do palenia. Amfetamina jest środkiem psychostymulującym, który powoduje długotrwałe pobudzenie.

Twoje dziecko dziwnie się zachowuje? To powinno cię zaniepokoić 

Niestety, po środki psychoaktywne sięgają także bardzo młodzi ludzie. Beata Jarczewska podkreśla, że rodzice muszą sobie zadać trud i poobserwować swoje dzieci. Mówi, że objawy pojawiające się przy zażywaniu narkotyków, często przez rodziców są mylone i zrzucane na okres dojrzewania. Policjantka tłumaczy, że narkotyki tylko je potęgują.

Przede wszystkim jednym z takich symptomów jest zmiana nastroju - przekazuje Beata Jarczewska. - Są to stany wręcz depresyjne albo nieuzasadniona euforia.

Ponadto, jak mówi policjantka, wraz ze zmianami w zachowaniu można zauważyć objawy fizjologiczne, takie jak trzęsienie się rąk czy charakterystyczne pomniejszone źrenice, a w przypadku dzieci - także ospałość. Wśród czynników, które powinny skłonić rodziców do przyjrzenia się zachowaniu dziecka, są „dziwne” gadżety, które mają przy sobie i nie chcą się z nimi rozstawać.

Które pozornie nie przypominają nam przedmiotów służących do palenia, zażywania czy też przechowywania tego typu substancji - zwraca uwagę policjantka.

Wśród nich wymienia dziwnie skręcone wisiorki czy długopisy. Przekazuje, że producenci tak udziwniają swoje produkty, żeby znaleźć odbiorców.

Wiemy, że tego typu elementy służą do przechowywania lub nawet zażywania, np. przekręca się wisiorek i z tego zaczyna się tworzyć fajka - tłumaczy Beata Jarczewska.

Podejrzewasz, że twoje dziecko bierze narkotyki? Nie wstydź się prosić o pomoc

Co zrobić kiedy podejrzewamy, że nasze dziecko wpadło w szpony nałogu?

Nie wstydzić się i wyciągać rękę o pomoc - odpowiada policjantka.

 

Mówi, że bardzo często wiąże się to ze wstydem, niechęcią przyznania się, że nasze dziecko ma problem tego typu. Opowiada, że na początku ludzie  próbują poradzić sobie z tym samodzielnie. Często kończy się to fiaskiem. W tym czasie młody organizm "wciąga się" na tyle, że jest już za późno. Podkreśla, że im dłużej zwlekamy ze skorzystaniem z profesjonalnej pomocy, tym trudniej potem z problemem sobie poradzić. Gdzie po pomoc?

Funkcjonariuszka podkreśla, że przede wszystkim należy szukać pomocy psychologicznej, bo przy uzależnieniach takowa jest najważniejsza. Są ośrodki profilaktyki uzależnień (np. w Poznaniu), a także ośrodki terapii i promocji zdrowia psychicznego oraz lokalne poradnie psychologiczno-pedagogiczne (taka znajduje się w Rawiczu - tel. 65 614 18 54).

Wśród miejsc, gdzie możemy liczyć na pomoc jest także telefon zaufania dla dzieci i młodzieży (116 111), telefon dla rodziców i nauczycieli w sprawach bezpieczeństwa dzieci (800 100 100), czy całodobowa infolinia inspektoratu sanitarnego (800 060 800 ), która też się tym zajmuje. Beata Jarczewska podkreśla, że w dobie cyfryzacji w jakiej żyjemy, możemy wpisać zapytanie w wyszukiwarce i znajdziemy sporo instytucji, które takiej pomocy mogą udzielić. 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy