Reklama

Rawiccy radni nazwali ulice na wsiach i ronda w mieście

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor:

Rawiccy radni nazwali ulice na wsiach i ronda w mieście - Zdjęcie główne

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Na posiedzeniu rady miejskiej, w środę (25 maja) radni podejmowali pięć uchwał w sprawie nadania nazw ulicom i ustanowienia patronów rond.

Na wczorajszej sesji rady miejskiej (środa 25 maja) zdecydowano o nazwach dla dwóch nowych ulic w podrawickich wioskach, a także dla trzech rond w mieście.

Dwie nowe ulice w dwóch wioskach

W Masłowie odnoga ulicy Jaśminowej to będzie "ulica Marzycieli". Wszyscy radni byli zgodni co do tej propozycji, która zresztą wyszła od samych mieszkańców tej ulicy i została także zaakceptowana przez radę sołecką.

Z kolei, ulica w Łaszczynie została nazwana zgodnie z lokalizacją znajdujących się przy niej działek, czyli "Pod Lasem".

Większość za uhonorowaniem zmarłego burmistrza

Radni zgodzili się także, by patronem ronda u zbiegu ulic 3 Maja i Przyjemskiego oraz Wałów Jarosława Dąbrowskiego był Bronisław Lachowicz.

Pomysł uhonorowania miejsca w mieście jego imieniem pojawił się w kwietniu. Była to wspólna inicjatywa radnych.

- Tak wspólnie ustaliliśmy. Dzisiaj jest taki wniosek sporządzony na piśmie do komisji ds. nazewnictwa ulic. (...) To jest wspólny wniosek wszystkich radnych - podkreślał wówczas przewodniczący rady miejskiej Marek Przybylski, a burmistrz Grzegorz Kubik poinformował, że rodzina Bronisława Lachowicza zgodziła się na to i była nawet zadowolona z takiej propozycji.

Pod wnioskiem do komisji ds. nazewnictwa o nadanie nazwy rondu podpisało się 17 z 20 obecnych na kwietniowej sesji radnych gminy Rawicz. Jak podkreślali w kuluarach, jest to inicjatywa, która nie ma barw politycznych. Chodzi o godne uhonorowanie byłego burmistrza Rawicza.

Ostatecznie, za taką właśnie nazwą na majowej sesji opowiedziało się 18 rajców, dwóch było przeciwnych, a jedna osoba była nieobecna. 

Trzy propozycje i trzy głosowania nad nazwą na ronda w okolicy dworca PKP

Rondo przy ul. Piłsudskiego w Rawiczu będzie, z kolei, nosić nazwę Unii Europejskiej. Tu wybór nie był jednak prosty. Padły bowiem trzy propozycje i nawet na posiedzeniach komisji przed sesją nie udało się wybrać jednej.

Dlatego po konsultacji z radcą prawnym urzędu, głosowano nad trzema uchwałami z trzema nazwami i zwyciężyła ta, która uzyskała największe poparcie.

Jak głosowali radni?

  • Rondo Niepodłegłosci - 1 radny za, 18 przeciw, 1 osoba wstrzymała się od głosu
  • Rondo im. Romana Dmowskiego - 1 za, 16 przeciw, 3 osoby wstrzymały się od głosu
  • Rondo Unii Europejskiej - 18 za, 1 przeciw, 1 osoba wstrzymała się od głosu

Rondo Przy Pomniku Żołnierza będzie "Rondem Niepodłegłości"

Wybierając nazwę dla ronda przy ul. Wojska Polskiego i wałach Tadeusza Kościuszki brano pod uwagę te dwie, które nie zyskały akceptacji we wcześniejszym głosowaniu. 

Decyzją radnych będzie ono nazwane "Rondem Niepodległości". Za takim rozwiązaniem było 10 radnych, 6 sprzeciwiło się temu pomysłowi, a 4 wstrzymały się od głosu.

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy