Reklama

RAWICZ Przez epidemię będzie mniej inwestycji

Opublikowano: pon, 13 kwi 2020 08:23
Autor:

RAWICZ Przez epidemię będzie mniej inwestycji - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości

Panoszący się po Polsce wirus wywraca do góry nogami plany gmin. Odwoływane są imprezy, urzędnicy ograniczają kontakty z petentami do minimum, ale w międzyczasie samorządy muszą „robić swoje”.

W budżetach na ten rok zaplanowane są choćby przeróżne ważne inwestycje. Burmistrz Rawicza przedstawiając w styczniu plan finansowy, już wtedy zaznaczył, że "Jest to najtrudniejszy budżet, jaki dane mi było przygotować w ciągu 5 lat "
W kasie gminy już na początku roku ubyło pieniędzy, choćby ze względu na rządowe decyzje dotyczące zmniejszenia wpływów z podatków, a także konieczność wypłacenia podwyżek dla nauczycieli. Już wtedy doszło więc do cięć w budżecie, a od tamtego czasu w związku z epidemią sytuacja gospodarcza pogarsza się z tygodnia na tydzień.

Wśród największych inwestycji zaplanowanych na 2020 rok była kontynuacja przebudowy oczyszczalni ścieków, drogi gminnej w Żylicach, ulicy Rolniczej w Rawiczu. Największei inwestycje to rewitalizacja rynku oraz przestrzeni miejskiej, m.in. gminnych budynków przy Ignacego Buszy 5 oraz byłego gimnazjum nr 1. Poza tym, gmina miała przeznaczyć 200 tys. zł na projekt zagospodarowania poligonu, a 500 tys. zł dołożyć na budowę strzelnicy.

Czy uda się zrealizować wszystkie te zadania w roku, w którym przez epidemię prognozowana jest recesja gospodarcza?

Burmistrz Grzegorz Kubik przyznaje, że będą cięcia w wydatkach.
- W bieżącym roku będziemy musieli ograniczyć różne wydatki, również inwestycyjne. W tym momencie nie jestem w stanie wskazać, które i ile. Wynika to z faktu, że nie wiemy, o ile zmniejszą się nasze wpływy do budżetu. Decyzje w sprawie ograniczania inwestycji zapadną dopiero wtedy, kiedy będzie więcej danych. Uszczuplenie wpływów będzie bardzo duże. Przygotowuję nas do tego już od poprzedniej sesji Rady Gminy. Kolejne decyzje będą zapadać, jak poznamy więcej twardych danych. - zaznacza burmistrz.

Dodaje, że najważniejsze w tym roku inwestycje są niezagrożone. Chodzi o rewitalizację rynku wraz z przestrzenią miejską, przebudowę ulicy Rolniczej, drogi w Żylicach oraz wspólną z powiatem budowę ścieżki pieszo-rowerowej z Rawicza do Osieka.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE