Reklama

Są pieniądze na żłobek w Chojnie... którego nie będzie

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Archiwum

Są pieniądze na żłobek w Chojnie... którego nie będzie - Zdjęcie główne

foto Archiwum

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Gmina Pakosław otrzymała pieniądze z rządowego programu Maluch + na utworzenie żłobka. Miał on powstać w kompleksie szkolnym w Chojnie. W związku z tym, kilka tygodni temu między mieszkańcami Chojna oraz gminy zaczęły krążyć plotki sugerujące, że powstanie żłóbka będzie wiązało się z likwidacją biblioteki w Chojnie. Niestety, realizacja projektu nie dojdzie do skutku. Jak poinformował wójt Piotr Skrzypek, ten temat zostaje odroczony.

Reklama

O sprawie zrobiło się głośno pod koniec kwietnia 2023 r., kiedy w mediach społecznościowych pojawił się obszerny wpis wójta Pakosławia, Piotra Skrzypka, dementujący rzekome plotki o zamknięciu filii biblioteki w Chojnie. Jak sam tłumaczył, wpis powstał, aby wyjaśnić kwestie związane z pojawiającymi się nieprawdziwymi informacjami o rzekomym zamknięciu filii biblioteki.

Fakty

Wójt poinformował, że gmina Pakosław złożyła wniosek do rządowego programu Maluch +. Było to podyktowane coraz większym zainteresowaniem opieką żłobkową. W przypadku pozytywnego rozpatrzenia wniosku, samorząd miał otrzymać pieniądze na utworzenie około 20 miejsc dla małych mieszkańców gminy.

Plotki

Przyznał, że doszły do niego plotki dotyczące przypuszczalnego umiejscowienia żłobka. Mimo, że we wniosku nie trzeba było wskazywać konkretnej lokalizacji, chciał skorzystać z istniejącej bazy gminnej. Dla podjęcia najlepszej możliwej decyzji przeanalizował, razem ze specjalistami, możliwe dostępne lokalizacje.

- Ogromny, jak na realia naszej gminy, kompleks w Chojnie naturalnie wydaje się dobrym kandydatem - przekazał w kwietniu włodarz gminy. 

Biblioteka zostaje

Piotr Skrzypek przekazał, że jeżeli gmina otrzyma wspomniane fundusze z programu Maluch+ i zdecyduje się na utworzenie żłobka w miejscu biblioteki to rozważone zostanie przeniesienie jej do innego pomieszczenia w tym kompleksie. Przypomniał, że wymogi lokalowe do funkcjonowania biblioteki są mniej restrykcyjne niż te, które należy spełnić przy tworzeniu żłobka.

- Całkowita likwidacja Filii Biblioteki Publicznej będzie ostatecznością w przypadku, kiedy zawiodą wszystkie inne opcje jakie są aktualnie analizowane - podkreślił wójt.

Dodał, że działalność filii w Chojnie ocenia wysoko i dołoży starań, żeby zapewnić okolicznym mieszkańcom dostęp do księgozbioru. 

Zapraszał do rozmowy

Wójt podkreślił, że jest zobowiązany obserwować aktualne trendy i odpowiadać na potrzeby społeczne. Wskazał, że zainteresowanie wychowaniem przedszkolnym i żłobkowym jest duże, co dobitnie pokazała tegoroczna rekrutacja do przedszkoli, a także wyniki przeprowadzonych ankiet wśród rodziców najmłodszych dzieci. Jednoczenie zadeklarował, że odpowie na wszystkie pytania mieszkańców zaniepokojonych przyszłością filii bibliotecznej. Jednocześnie przyznał, że wcześniej nie zdradzał żadnych zamierzeń, ponieważ wszystko było uzależnione od ewentualnego dofinansowania, o które gmina się ubiegała. Podkreślał, że dopiero w przypadku pozytywnych rozstrzygnięć konkursu przedstawi możliwe opcje pod dyskusję radnym.

Mieszkańcy mają wątpliwości

Mieszkańcy Chojna zarzucili włodarzowi gminy, że nie informuje ich na bieżąco o najważniejszych sprawach oraz dopytywali, czy ewentualny nowy lokal biblioteki będzie w miejscu równie dobrze przystosowanym dla matek z wózkami czy dla osób z niepełnosprawnościami. 

Okiem radnego-mieszkańca

W sprawie wypowiedział się pakosławski radny i mieszkaniec Chojna, Paweł Kląskała, który nie rozumiał dlaczego wójt oskarża o "propagowanie dezinformacji" ludzi, którzy domagają się informacji. Podkreślił jednocześnie, że żłobek to instytucja bardzo potrzebna, i zabiega o jego powstanie od początku kadencji. W jego opinii, nie może się to jednak odbywać kosztem innej instytucji, także ważnej dla szerokiego grona mieszkańców.

Przyznano dotację

W powiecie rawickim 4 gminy złożyły wniosek do programu Maluch +, obok Pakosławia były to: Rawicz, Bojanowo i Miejska Górka. Wszystkie otrzymały dotacje. Zgodnie z obietnicą, wójt znając decyzję programu, przedstawił swoje propozycje radnym, przedstawicielom rady rodziców szkoły i przedszkola, dyrekcji szkoły i biblioteki. Zrobił to w czwartek, 11 maja, przed obradami komisji Rady Gminy Pakosław.  

Jest plan

Piotr Skrzypek przedstawił koncepcję zagospodarowania budynku, która zakładała pozostawienie Filii Biblioteki Publicznej w Pakosławiu w obecnym obiekcie, jednakże w nowej lokalizacji - zachodnim skrzydle.

- W moim przekonaniu biblioteka nie straciłaby na atrakcyjności, ponieważ instytucja nadal znajdowałaby się na parterze z dobrym dostępem dla osób starszych i niepełnosprawnych. Nowe pomieszczenie biblioteki byłoby przestronne (92 m2), tylko nieznacznie mniejsze niż użytkowane obecnie (103 m2). Do biblioteki byłoby zapewnione osobne wejście dla czytelników z zewnątrz, ale także dostęp dla dzieci szkolnych bez konieczności wychodzenia poza budynek. Dodatkowym atutem byłaby możliwość zagospodarowania przestrzeni bezpośrednio przylegającej do nowej lokalizacji – tłumaczył wójt.

Dodał, że po odpowiedniej aranżacji - wykonaniu nasadzeń krzewów i kwiatów - można by również stworzyć miejsce do organizowania zajęć plenerowych. 

Nie ma zgody

Jak przekazał włodarz gminy, pomimo przytoczonych argumentów, oferowane rozwiązanie nie spotkało się z aprobatą przedstawicieli rodziców. Nie wyrazili oni zgody na przeniesienie biblioteki do pomieszczenia, gdzie obecnie działa świetlica szkolna.

- Ustępstwo polegające na odbywaniu zajęć świetlicowych w mniejszej sali nie jest akceptowane przez rodziców. W związku z powyższym, pomimo pozytywnej oceny większości radnych przedstawionego przeze mnie pomysłu, wspólnie zdecydowaliśmy o rezygnacji z przedsięwzięcia polegającego na tworzeniu żłobka w Chojnie - przekazał Piotr Skrzypek.

Za małe pieniądze

Gmina Pakosław otrzymała z programu Maluch + 538 tys. zł. Jak przekazał wójt, nie są to jednak wystarczające środki, aby wybudować i wyposażyć nowy obiekt, w którym miałby mieścić się żłobek. Jak wyjaśnia włodarz gminy, szacunkowy minimalny koszt takiej inwestycji to 2 mln zł.

- Wobec powyższego temat utworzenia żłobka na chwilę obecną zostaje odroczony - podsumował wójt.

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy