W czwartek, 11 kwietnia 2024 roku, w budynku Collegium Copernicanum Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy odbył się finał 3. Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy Biologicznej i Ekologicznej organizowanej przez Wydział Nauk Biologicznych UKW w Bydgoszczy. Wzięła w nim udział uczennica klasy IIIa Zespołu Szkół im. Jana Pawła II w Jutrosinie, Agata Klecz.
- Sukces Agaty Klecz jest nie tylko jej osobistym osiągnięciem, ale również powodem do dumy dla całej społeczności Zespołu Szkół im. Jana Pawła II w Jutrosinie. Mamy nadzieję, że Olimpiada Wiedzy Biologicznej i Ekologicznej zmotywuje innych uczniów do rozwijania swoich talentów i pogłębiania wiedzy nie tylko z biologii! Jeszcze raz gratulujemy Agacie znakomitego wyniku i życzymy dalszych sukcesów na polu jej zainteresowań! - podsumowała Irmina Galicka-Zalas, nauczycielka biologii w Zespole Szkół w Jutrosinie.
Uczennica ZS w Jutrosinie w finale ogólnopolskiej olimpiady. Pokonała kilkuset przeciwników
Jak tłumaczy nauczycielka, olimpiada cieszyła się dużym zainteresowaniem w całej Polsce.
- Do pierwszego etapu zgłosiło się ponad 800 uczniów, którzy wzięli udział w teście wiedzy. Agata Klecz już na etapie szkolnym olimpiady wykazała się imponującą wiedzą, co pozwoliło jej zakwalifikować się do etapu regionalnego - wskazała Irmina Galicka-Zalas.
W etapie regionalnym Agata Klecz, oprócz testu wiedzy, musiała przygotować poster naukowy, prezentujący jej pasje przyrodnicze. Wybrała temat wzrostu i rozwoju źrebiąt, odzwierciedlając w nim swoje zamiłowanie do koni, z którymi jest związana od najmłodszych lat.
- Materiał badawczy do posteru zebrała w Stadninie Koni Iwno, oddział Golejewko, gdzie jeździ konno i aktywnie działa jako wolontariuszka, ponieważ marzy o zawodzie lekarza weterynarii. Na jej autorskich zdjęciach ze stadniny, które znalazły się na posterze naukowym, można było podziwiać m.in. unikatowe momenty narodzin konia - wyjaśnia
Finał Olimpiady Wiedzy Biologicznej i Ekologicznej w Bydgoszczy - test i ciekawe warsztaty
Irmina Galicka-Zalas podkreśliła, że pasja i zaangażowanie Agaty zaowocowały - znalazła się w finale olimpiady, gdzie rywalizowała z 47 najlepszymi uczniami z całego kraju. Jak relacjonuje, finaliści rywalizowali o trzy indeksy uczelni, które zapewniały im pewne miejsce na studiach.
- Oprócz wymagającego testu wiedzy, uczestnicy zostali zaproszeni do Ogrodu Botanicznego UKW na warsztaty pod tytułem „Skrzydlaty kopciuszek, kolorowy admirał i ciasteczka na drzewie - odkrywamy tajemnice uniwersyteckiego ogrodu” - opowiada Irmina Galicka-Zalas.
Jak dodała, po fascynujących warsztatach odbyło się uroczyste podsumowanie olimpiady.
- Rektor UKW prof. Jacek Woźny, dziekan Wydziału Nauk Biologicznych prof. UKW Magdalena Twarużek oraz kadra naukowa wydziału, pogratulowali finalistom ich osiągnięć i podkreślili wagę olimpiady w rozwijaniu u młodych ludzi pasji do nauk przyrodniczych - podsumowała.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.