Osoby korzystające z hulajnóg elektrycznych często przeszkadzają pieszym na chodnikach, plantach i w centrum miasta. Jak regularnie sygnalizują rawiczanie - jeżdżą za szybko, pojawiają się znikąd i wyprzedzają w zbyt bliskiej odległości.
Propozycja policji i gminy Rawicz w sprawie hulajnóg elektrycznych
By uspokoić sytuację i uregulować zasady korzystania z tych pojazdów w mieście, komendant powiatowy policji - nadkom. Mikołaj Banaszyk - zaproponował wprowadzenie nowej zasady. Chodzi o to, by hulajnogą nie poruszać się szybciej niż pieszy idący obok. Złamanie tego przepisu wiązałoby się z konsekwencjami.
Burmistrz Rawicza propozycję uważa za trafną.
- Naruszenie tego przepisu byłoby łatwe do stwierdzenia, nie trzeba żadnych radarów, urządzeń. Wystarczy dobry wzrok, a nieraz i kamera monitoringu. Taka zasada nigdzie w Polsce nie obowiązuje, ale my byśmy chcieli, żeby na najbliższej sesji, radni przegłosowali ją na naszych drogach niepublicznych, bo na nich możemy ustalać zasady - mówi Grzegorz Kubik.
Zaznacza, że zmiana zasad na pozostałych drogach wymaga już zmiany ustawy.
- Przesłałem pismo w tej sprawie do zarządu Stowarzyszenia Gmin i Powiatów Wielkopolski. Będziemy o tym rozmawiać, żeby wysłać taką inicjatywę ustawodawczą do Sejmu i wszystkich, którzy mają w tym temacie coś do powiedzenia - tłumaczy.
Nadmienia, że fachowcy i policjanci z wydziału ruchu drogowego dokładnie zasady doprecyzują.
- Byłby to nowatorski pomysł. Spróbujemy go przeforsować, ale jak zostanie odrzucony - trudno. Można jednak będzie powiedzieć, że staraliśmy się coś z tym zrobić - kwituje Grzegorz Kubik.
Prawo swoje, rzeczywistość swoje
Beata Jarczewska, rzecznik prasowy Komendy Powiatowej Policji w Rawiczu, przyznaje, że mundurowi przy każdej okazji przyominają o zasadach obowiązujących użytkowników hulajnóg elektrycznych, ale rzeczywistość pokazuje, że mało kto się do nich stosuje.
- Zdarzeń z ich udziałem jest sporo. Edukacja w tym zakresie jest bardzo potrzebna, a i surowe kary także mogą przynieść skutek - przyznaje.
Zasady poruszania się hulajnogą elektryczną
- Hulajnoga elektryczna może poruszać się po jezdni, jeśli ograniczenie prędkości na niej wynosi do 30 km/h, a brakuje drogi dla rowerów, drogi dla pieszych i rowerów oraz pasa ruchu dla rowerów. W takim przypadku również obowiązuje maksymalna prędkość 20 km/h.
- Wyjątkowo, jeśli nie ma drogi dla rowerów, drogi dla pieszych i rowerów, pasa ruchu dla rowerów oraz jezdni z ograniczeniem prędkości do 30 km/h, można poruszać się po chodniku lub drodze dla pieszych. W takim przypadku obowiązują następujące zasady: zachowanie szczególnej ostrożności, ustępowanie pierwszeństwa pieszym i nieutrudnianie im ruchu.
- W strefie zamieszkania hulajnogą elektryczną można poruszać się po całej szerokości drogi, ale obowiązuje zasada pierwszeństwa pieszych.
- Zabronione jest przejeżdżanie hulajnogą elektryczną przez przejścia dla pieszych. Należy zsiąść i przeprowadzić hulajnogę.
- Zabronione jest przewożenie innej osoby, zwierzęcia lub ładunku, jazda bez trzymania co najmniej jednej ręki na kierownicy oraz nóg na podnóżkach, używanie telefonu komórkowego podczas jazdy, jazda w stanie nietrzeźwości.