Reklama

Światowy Dzień Zapobiegania Samobójstwom. Sprawdź, gdzie szukać pomocy!

Opublikowano: pt, 10 wrz 2021 07:30
Autor: | Zdjęcie: adobe stock

Światowy Dzień Zapobiegania Samobójstwom. Sprawdź, gdzie szukać pomocy! - Zdjęcie główne

foto adobe stock

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Każdy może pomóc, nie tylko specjaliści. Dziś Światowy Dzień Zapobiegania Samobójstwom.

W 2020 roku w Polsce - jak wynika z policyjnych statystyk - aż 5165 osób odebrało sobie życie. Za każdym z tych dramatów kryła się tragedia rodziny czy bliskich.

Samobójstwo jest najczęstszą przyczyną przedwczesnych zgonów wśród osób. pomiędzy 15 a 24. rokiem życia. Na świecie każdego roku, w wyniku prób samobójczych, umiera ok. 800 tys. osób. Oznacza to, że co 40 sekund ktoś odbiera sobie życie. W Polsce zaś, każdego dnia na własne życie targa się 15 "dusz", a to oznacza, że wskutek próby samobójczej ginie niemal dwukrotnie więcej osób, niż w wypadkach drogowych.

Wielu specjalistów uważa, że samobójstwa są chorobą cywilizacyjną. Dla jednych to ucieczka przed światem i troskami, z którymi sobie nie radzą, dla innych chęć zwrócenia na siebie uwagi i wołanie o pomoc. Jak więc można zapobiec takiemu nieszczęściu?

Zapobiec nieszczęściu możemy, gdy wiemy, jak sobie radzić z takimi potencjalnie niebezpiecznymi sytuacjami i emocjami, które one w nas wywołują - podkreśliła w rozmowie z portalem zpleszewa.pl dr Anna Baran, psychiatra, suicydolog. - Pomóc mogą inni, którym uda się do takiej osoby w kryzysie samobójczym dotrzeć. Niekoniecznie profesjonaliści. Ważna jest ich obecność i to, że słuchają, nie osądzając uczuć. (...) Niekiedy widzimy wzburzenie, dramatyczne zmiany nastroju, lęk i przygnębienie, izolowanie się, picie większej ilości alkoholu, bezsenność i silny niepokój. Są to sygnały na to, że jeżeli nam się nie udaje dotrzeć do takiej osoby i z nią porozmawiać, to powinniśmy podjąć próbę dotarcia z nią do lekarza. Możemy też postawić bezpośrednio pytanie o myśli samobójcze, gdy się o taką osobę niepokoimy. Nie musimy być lekarzami czy psychologami, aby zadać takie pytanie. 

Gdzie szukać pomocy?

W szpitalach psychiatrycznych dyżury są pełnione 24 godziny na dobę. 

Telefon Zaufania dla Dzieci i Młodzieży - tel. 116 111 (czynny 7 dni w tygodniu, 24 h na dobę)

Antydepresyjny Telefon Zaufania - tel: 22 484 88 01 stopdepresji.pl

Antydepresyjny Telefon Forum Przeciw Depresji - tel. 22 594 91 00 www.forumprzeciwdepresji.pl

Telefon Zaufania dla Osób Dorosłych w Kryzysie Emocjonalnym - tel. 116 123 czynny od poniedziałku do piątku od godz. 14.00-22.00 (połączenie bezpłatne)

Rawicz, Center-Med, Poradnia Zdrowia Psychicznego - tel. 65 545 33 22

Rawicz, Rawmed, Poradnia Psychiatryczna - tel. 65 546 12 91

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE