- Niezwykle cenię ambicje. Od początku wszystkim uczniom mówię, że, raz, jestem wymagający od uczniów, jak i od siebie. Dwa, jeśli mogę swymi możliwościami pomóc ambitnym uczniom sięgnąć wyżej, to z chęcią - podkreśla Sebastian Pilichowski, który jest nie tylko nauczycielem bojanowskiego zespołu szkół, ale także pracownikiem Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu Zielonogórskiego. Tam właśnie realizowano projekt związany z reintrodukcją selerów węzłobaldachowych. Jest to roślina, która w całej Polsce posiada tylko jedno stanowisko, dokładnie w gminie Trzebiel w województwie lubuskim.
Spełnione marzenie nauczyciela
W związku z projektem udało się dopiąć małe marzenie Pilichowskiego - wydano książkę „Przyroda nie zna granic. Ochrona przyrody polsko-niemieckiego pogranicza” właśnie pod jego redakcją. Otwiera ona cykl publikacji poświęconych faunie i florze województwa lubuskiego i terenów po stronie niemieckiej.
Uczennice współautorkami rodziału o drzewach
Piąty rozdział publikacji „Drzewa Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu Zielonogórskiego na tle raportu o stanie drzew świata BGCI” przygotowały wraz z Sebastianem Pilichowskim dwie uczennice - Aleksandra Radoła i Weronika Sworowska. - Bardzo cieszę się nie tylko z faktu publikacji, ale i właśnie z owocnej współpracy z dwiema uczennicami klasy II TW - podkreśla nauczyciel. Jak dopowiada, liczy na to, że to nie ostatni raz, gdy może zobaczyć imiona i nazwiska uczniów na publikacji o charakterze naukowym.
Nowe i ciekawe doświadczenie
Jak wyjaśnia Aleksandra Radoła, ich praca polegała na wyszukiwaniu informacji o kategorii ochronnej poszczególnych gatunków drzew - według bazy Międzynarodowej Unii Ochrony Przyrody (Red List IUCN) w odniesieniu do dostarczonej przez Sebastiana Pilichowskiego listy drzew Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu Zielonogórskiego.
- Jesteśmy dumne, że nam się udało pomóc. Mamy nadzieje, że to nie koniec naszych działań w tym kierunku - przyznają Aleksandra Radoła i Weronika Sworowska, uczennice, które napisały rozdział przyrodniczej książki. - - Pierwszy raz miałyśmy styczność z tego typu pracą i jest to dla nas nowe i ciekawe doświadczenie - dodają obie uczennice.
Czytaj także: Sebastian Piilichowski oraz Zbigniew Zawada zajmują się ocaleniem od wygnięcia chronionego gatunku chrząszcza.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.