Koziorog dębosz to największy przedstawiciel chrząszczy z rodziny kózkowatych, który widnieje w Polskiej Czerwonej Księdze jako gatunek zagrożony wymarciem, dlatego wymaga ścisłej ochrony.
Na jego występowanie w starych dębach rosnących na terenie byłego cmentarza ewangelickiego w Rawiczu (okolice osiedla przy ul. Sienkiewicza) zwrócił uwagę dr Zbigniew Zawada - nauczyciel Zespołu Szkół Przyrodniczo-Technicznych w Bojanowie, który wspólnie z biologiem Sebastianem Pilichowskim i uczniami rozpoczął badania tego gatunku. Zaczęli też czynić starania, by uczulić rawiczan na występowanie chronionego chrząszcza i objąć teren jego występowania ochroną. Z prośbą taką zwrócili się więc do władz gminy Rawicz.
Odpowiedzią na wniosek bojanowskich biologów jest uchwała rawickich radnych w sprawie ustanowienia użytku ekologicznego pod nazwą „Siedlisko Kozioroga Dębosza”. Oznacza to, że ten teren nie może być niszczony, uszkadzany i przekształcany, nie można też oczywiście zabijać występujących na jego terenie zwierząt.
Nie każde miasto ma coś takiego wyjątkowego pod względem przyrodniczym. Należy się z tego cieszyć - mówi Zbigniew Zawada.
Kozioróg jest jednym z kilku najważniejszych gatunków chrząszczy w ramach systemu ochrony Natura 2000 na terytorium Polski. Zabijanie tych owadów jest karalne.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.