Reklama

Tabletki jodku potasu trafiły do rawickiej straży. Służby w gotowości

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor: | Zdjęcie: archiwum portalu

Tabletki jodku potasu trafiły do rawickiej straży. Służby w gotowości - Zdjęcie główne

foto archiwum portalu

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Niepokojąco brzmią informacje o walkach w rejonie Zaporoskiej Elektrowni Atomowej w Ukrainie. Zareagowały na to polskie władze. W ubiegłym tygodniu do komend powiatowych Państwowej Straży Pożarnej przekazano tabletki zawierające jodek potasu, w tym także do Rawicza.

Reklama

Wojska rosyjskie ostrzelały w nocy z 18 na 19 września Południowoukraińską Elektrownię Atomową w obwodzie mikołajowskim. Koncern Enerhoatom, operator ukraińskich elektrowni jądrowych doprecyzował, że w następstwie ostrzału rakietowego odłączone zostały trzy linie energetyczne.

„Wszystkie trzy reaktory Południowoukraińskiej Elektrowni Atomowej działają w zwykłym trybie. Nikt z pracowników siłowni nie ucierpiał” - podano w komunikacie, opublikowanym w serwisie Telegram.

Dostawa jodku potasu do komendy w Rawiczu

Resort spraw wewnętrznych zorganizował akcję w ramach działań z zakresu zarządzania kryzysowego i ochrony ludności. W ubiegłym tygodniu do komend powiatowych Państwowej Straży Pożarnej przekazano tabletki zawierające jodek potasu.

Jest to standardowa procedura, przewidziana w przepisach prawa i stosowana na wypadek wystąpienia ewentualnego zagrożenia radiacyjnego - informuje MSWiA.

Jodek potasu trafił także do rawickiej komendy PSP, co potwierdza bryg. Krzysztof Skrzypczak, zastępca komendanta powiatowego PSP w Rawiczu. Ile było tabletek? Nie zdradza.

Ministerstwo: Zagrożenie nie występuje

Ministerstwo jednocześnie uspokaja - zagrożenie radiacyjne aktualnie nie występuje. Zapewnia, że sytuacja jest na bieżąco monitorowana przez Państwową Agencję Atomistyki.

Służby odpowiedzialne za bezpieczeństwo państwa są w ciągłej gotowości - podaje resort.

Komenda Powiatowa PSP w Rawiczu, podobnie jak inne jednostki, czeka na decyzje „z góry”. Zgodnie z zapewnieniami MSWiA, odpowiednia ilość jodku potasu jest zabezpieczona dla każdego obywatela Polski. 

Warto przypomnieć, że jodek potasu jest jednym ze składników płynu Lugola, czyli wodnego roztworu jodu i jodku potasu podawanego w celu przeciwdziałania skutkom skażenia radioaktywnego. Ten preparat podawano Polakom w 1986 roku po wybuchu elektrowni jądrowej w Czarnobylu. 

Czym jest jodek potasu?

Jodek potasu to najbardziej powszechny związek jodu, dobrze rozpuszczalny w wodzie - podkreśla lekarz rodzinny Zdzisław Goliński z Miejskiej Górki. Jednak nie korzystamy z niego w skali medycznej - czyli w tabletkach na co dzień, bo po prostu nie ma takiej potrzeby. Jodek potasu i tak jest dodawany obowiązkowo w Polsce do soli, także ilość jodu zawarta w pożywieniu, które spożywamy jest wystarczająca - dodaje

Lekarz rodzinny podkreśla, że nie należy przyjmować jodku potasu zapobiegawczo.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE