Reklama

Pierwszy kierowca z mandatem 2.500 zł. Zobacz "cennik" wykroczeń

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: archiwum portalu

Pierwszy kierowca z mandatem 2.500 zł. Zobacz "cennik" wykroczeń - Zdjęcie główne

foto archiwum portalu

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Zdecydowanie głębiej do portfela muszą sięgnąć kierowcy, którzy przekraczają przepisy, a także pijani rowerzyści. Od 1 stycznia obowiązuje nowe prawo. Policjanci wystawili już mandaty sięgające 2.500 zł.

Rewolucja w prawie o ruchu drogowym i gigantyczne kary stały się faktem. 

Statystyka

Niedostosowanie prędkości do warunków na drodze wciąż jest główną przyczyną wypadków, także tych najtragiczniejszych. Tylko w 2020 roku - jak wynika z danych policji - doszło do ponad 23,5 tys. zdarzeń, w których życie straciło prawie 2,5 tys. osób, a 26 tys. odniosło obrażenia - także ciężkie. Niestety, swój udział w tragediach mają także pijani kierowcy. Rok do roku powodują oni około 10% wypadków. Stąd się wziął projekt zaostrzenia kar, m.in. dla piratów drogowych i pijanych kierowców, ale też np. osób ignorujących zakaz wyprzedzania na przejściu dla pieszych czy jeżdżących bez prawa jazdy. 

Wyższe kary

Od 1 stycznia 2022 roku w Polsce obowiązuje nowy taryfikator mandatów. Maksymalna wysokość mandatu za wykroczenie wzrosła z 500 do 5.000 zł, a przy zbiegu wykroczeń z 1.000 do 6.000 zł. W przypadku recydywy czyli powtórki wykroczenia w ciągu 2 lat, wysokość mandatu wzrośnie dwukrotnie. W przypadku, gdy kierowca nie przyjmie mandatu lub gdy policjant uzna, że wysokość mandatu za wykroczenie będzie zbyt niską karą, sprawa zostanie skierowana do sądu.

Już od Nowego Roku, w przypadku, m.in. wyprzedzania na zakazie, jazdy bez wymaganego uprawnienia, spowodowanie zagrożenia bezpieczeństwa w ruchu drogowym i kolizji, prowadzenia w stanie po użyciu alkoholu (0,2 do 0,5 promila) czy za omijanie opuszczonych rogatek kolejowych sąd może nałożyć grzywnę nie do 5 tys. zł, ale do 30 tys. zł.

„To radykalna zmiana, ale dotkliwa finansowo kara często jest jednym skutecznym rozwiązaniem. Takie wnioski można wyciągnąć analizując systemy kar w wielu państwach Europy. Tam, gdzie kary są odczuwalne, tam poziom zagrożenia w ruchu drogowym jest zdecydowanie niższy niż w Polsce, a przepisy są w większości przestrzegane przez kierowców” - argumentuje ministerstwo infrastruktury. 

Kolizja za (ponad) 1.000 zł

Jeżeli dojdzie do zderzenia dwóch lub więcej aut, nie ma osób poszkodowanych, a uczestnicy są trzeźwi, warto się porozumieć. W przypadku wezwania policji, sprawca bowiem zostanie ukarany mandatem nie mniejszym niż 1.000 zł. 

Jeździsz za szybko? 

Wysokość mandatu za przekroczenie prędkości:

- do 10 km/h - 50 zł

- o 11-15 km/h - 100 zł

- o 16-20 km/h - 200 zł

- o 21-25 km/h - 300 zł

- o 26-30 km/h - 400 zł

- o 31-40 km/h - 800 zł (w przypadku recydywy: 1.600 zł)

- o 41-50 km/h - 1.000 zł (w przypadku recydywy: 2.000 zł)

- o 51-60 km/h - 1.500 zł (w przypadku recydywy: 3.000 zł)

- o 61-70 km/h - 2.000 zł (w przypadku recydywy: 4.000 zł)

- o 71 km/h i więcej - 2.500 zł (w przypadku recydywy: 5.000 zł)

Oni już zapłacili

W pierwszym tygodniu stycznia 2022 roku nie brakowało kierowców, którzy przekraczali prędkość i zostali ukarani wysokimi mandatami. 

Rekordzistą jest mieszkaniec gminy Miejska Górka, jadący autem. 2 stycznia ponad dwukrotnie przekroczył dozwoloną prędkość.

25-latek na trasie Karolinki - Sarnówka, gdzie obowiązuje prędkość 90 km/h, jechał 187 km/h - informuje asp. sztab. Beata Jarczewska, oficer prasowy KPP Rawicz.

Mężczyzna musi zapłacić 2.500 zł. Jak dodaje policjantka, nie brakowało także kierowców, którzy mają do zapłaty 800 czy 1.000 zł, bo przekroczyli prędkość o ponad 40 lub 50 km/h. 1.000 złotych do zapłaty ma także 31-letni kierowca z gminy Rawicz. 4 stycznia w Szymanowie wyprzedzał przed przejściem dla pieszych. 

Najpoważniejsze konsekwencje czekają jednak kierowców, którzy kierowali pod wpływem alkoholu i w chwili badania mieli powyżej 0,5 promila w organizmie. Takie osoby odpowiadają obligatoryjnie przed sądem, na minimum trzy lata tracą prawo jazdy i do zapłaty mają co najmniej 5.000 złotych. 

Nieopłacalna jazda rowerem pod wpływem alkoholu

Zdecydowanie surowiej są karani pijani rowerzyści. W 2022 roku zatrzymano już czterech mężczyzn, którzy jechali nietrzeźwi. 1 stycznia w Bojanowie został zatrzymany 55-letni rowerzysta z gminy Bojanowo. Miał ponad 0,5 promila alkoholu w organizmie. 4 stycznia w Szymanowie został zatrzymany 30-letni rowerzysta z gminy Miejska Górka. Miał promil alkoholu w organizmie. 34-letni rowerzysta z gminy Rawicz został zatrzymany w Słupi Kapitulnej. "Wydmuchał" niespełna promil. 

Ostatni zatrzymany pijany rowerzysta został dziś. Stało się to dziś około godz. 15.30 w Golinie Wielkiej. 42-latek z gminy Bojanowo miał ponad 0,8 promila. Każdy z rowerzystów został ukarany przez policjantów mandatem w wysokości 2.500 zł. 

Piesi też muszą uważać

O ile mają pierwszeństwo na pasach, o tyle nie mogą wtedy korzystać choćby z telefonu. Za tego typu wykroczenie pieszy zostanie ukarany mandatem 300-złotowym. Nawet 2.000 złotych przechodzień może zapłacić za wejście na przejazd kolejowy, gdy rozpoczęło się zamykanie zapór czy wyświetliło czerwone światło na sygnalizatorze. 

Wysokość mandatów za wybrane wykroczenia

800 zł 

- parkowanie na miejscu dla osób niepełnosprawnych

1.000 zł 

- złamanie zakazu wyprzedzania

- prowadzenie pojazdu innego niż mechaniczny w stanie po użyciu alkoholu

1.500 zł 

- prowadzenie pojazdu mechanicznego bez wymaganego uprawnienia 

- nieprawidłowe zachowanie względem pieszego, np. wyprzedzanie na przejściu dla pieszych; omijanie pojazdu, który zatrzymał się w celu ustąpienia pierwszeństwa pieszemu; jazda wzdłuż po chodniku lub przejściu dla pieszych

- naruszenie czynności ciała poszkodowanego lub rozstrój zdrowia ze względu na niezachowanie należytej ostrożności i spowodowanie zagrożenia bezpieczeństwa w ruchu drogowym przez kierującego pojazdem mechaniczym

2.000 zł 

- objeżdżanie opuszczonych zapór lub półzapór, jeśli opuszczanie ich zostało rozpoczęte lub podnoszenie ich nie zostało zakończone, wejście lub wjazd za sygnalizator przy czerwonym świetle, wjeżdżanie na przejazd kolejowy, jeśli po drugiej stronie nie ma miejsca do kontynuowania jazdy

- jazda „pod prąd” na autostradzie lub drodze ekspresowej

2.500 zł 

- prowadzenie pojazdu mechanicznego po użyciu alkoholu lub podobnie działającego środka w ruchu lądowym, wodnym lub powietrznym 

- spowodowanie kolizji w stanie po użyciu alkoholu, w którym była osoba poszkodowana, ale wymagała leczenia krótszego niż 7 dni

- za kierowanie na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub w strefie ruchu pojazdem innym niż mechaniczny (np. rowerem) w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka działającego podobnie do alkoholu

4.000 zł

- niewskazanie przez właściciela pojazdu osoby prowadzącej auto, która np. spowodowała wypadek lub innego typu przestępstwo

Pełen taryfikator naruszeń przepisów w ruchu drogowym można znaleźć TUTAJ

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE