reklama

Tauron stawia wiatraki i szuka gruntów pod budowę elektrowni słonecznych

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Tauron

Tauron stawia wiatraki i szuka gruntów pod budowę elektrowni słonecznych - Zdjęcie główne

Tauron buduje wiatraki, ale szuka też terenów pod panele słoneczne | foto Tauron

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WiadomościW związku z budową w gminie Miejska Górka elektrowni wiatrowych, inwestor, czyli Tauron Zielona Energia, poszukuje do wydzierżawienia gruntów klasy IV lub niższej z przeznaczeniem na kolejne inwestycje - tym razem na budowę elektrowni słonecznej.
reklama

53 turbiny wiatrowe w gminie Miejska Górka

W gminie Miejska Górka Tauron buduje swoją największą lądową farmę wiatrową. To jedna z kluczowych inwestycji grupy w odnawialne źródła energii. Moc docelowa farmy ma wynieść około 190 MW - ma być to zatem druga co do wielkości instalacja onshore (lądowa) w Polsce. Farma będzie składać się z 53 turbin, które powstaną w obrębie sześciu sołectw:

  • Roszkowo (7 turbin),
  • Gostkowo (5),
  • Konary (12),
  • Sobiałkowo (7),
  • Kołaczkowice (9),
  • Dłoń (10).

Każda turbina będzie miała moc znamionową 3,6 MW i wysokość 134 m. Szacowany koszt inwestycji to niespełna 2 miliardy złotych. Prace budowalne już trwają, a zakończenie realizacji projektu planowane jest na drugą połowę 2027 roku.

reklama

Elektrownia ma zaspokoić zapotrzebowanie na energię elektryczną blisko 200 tysięcy gospodarstw domowych.

W związku z budową elektrowni wiatrowych, Tauron poszukuje też w gminie Miejska Górka gruntów pod kolejne ekologiczne inwestycje – tym razem pod budowę elektrowni słonecznych (farm fotowoltaicznych).

Jakie grunty są poszukiwane pod budowę elektrowni słonecznych?

Firma poszukuje gruntów klasy IV lub niższej, które są przeznaczone pod budowę elektrowni słonecznych. Jak zaznacza, to doskonała okazja dla właścicieli takich terenów, aby nawiązać długoterminową współpracę i zapewnić sobie stabilne źródło dochodu z dzierżawy.

Tauron swoją ofertę skierował zarówno do właścicieli prywatnych jak i samorządów.  Jakie warunki powinien spełniać obszar pod panele?

reklama

  • powierzchnia minimum 5ha 
  • jak najbardziej odsłonięta
  • z dojazdem do drogi utwardzonej
  • klasa IV lub niższa.
Firma deklaruje, że jest także w stanie zagospodarować tereny publiczne, które są niewykorzystane – np. pogórnicze, zdegradowane, zrekultywowane itp.

Jak nawiązać współpracę?

Jak napisano w ogłoszeniu, Taron gwarantuje właścicielom gruntów długoterminową dzierżawę na minimum 25 lat.

- Właściciel ziemi ma zagwarantowany stały dochód roczny - podlegający corocznej indeksacji. Teren, na którym będzie eksploatowany park będzie ogrodzony i utrzymany w należytej kulturze. Po zakończeniu umowy zdemontujemy panele i uprzątniemy teren oraz przywrócimy gruntom charakter rolny. Gmina dzięki lokalizacji na jej terenie parków PV każdego roku otrzymywać będzie solidny zastrzyk środków pieniężnych z tytułu podatku od nieruchomości i zyska status gminy dbającej o środowisko naturalne - czytamy w ogłoszeniu.

reklama


Szczegółowe informacje oraz dane kontaktowe można znaleźć na stronie grupy.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
reklama
reklama
logo