reklama

Tlenek węgla w mieszkaniu. Nastolatka trafiła do szpitala

Opublikowano:
Autor:

Tlenek węgla w mieszkaniu. Nastolatka trafiła do szpitala - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości

Zespół ratownictwa medycznego zabrał do szpitala 13-latkę z jednego z mieszkań bloku przy ul. Sucharskiego. Dziewczynka zasłabła podczas kąpieli w łazience. Prawdopodobnie podtruła się czadem. Wezwani na miejsce strażacy wykryli obecność tlenku węgla.

Pomoc do 13-latki wezwali domownicy. Lokatorzy otworzyli również okna w mieszkaniu.

W pierwszej kolejności na miejscu zjawili się strażacy zawodowi. Udzielili oni kwalifikowanej pierwszej pomocy poszkodowanej: podali jej tlen, zastosowali termoizolację oraz wspierali psychicznie do czasu przyjazdu zrm-u. Za pomocą miernika zbadali skład powietrza w mieszkaniu. Urządzenie wykazało obecność tlenku węgla.

Jak informują strażacy, w łazience był zainstalowany gazowy podgrzewacz wody. Nie jest wykluczone, że silne podmuchy wiatru spowodowały zaburzenie "ciągu", w wyniku czego cofnęło się zanieczyszczone powietrze w kominie. Po dalszym przewietrzeniu mieszkania, miernik nie wykazał nieprawidłowości. 

Po kilkunastu minutach od zgłoszenia poszkodowana została przekazana zespołowi ratownictwa medycznego. Zapadła decyzja, by 13-latka trafiła do szpitala. Pozostali domownicy nie uskarżali się na dolegliwości.

- Pamiętajmy o zapewnieniu właściwej wentylacji pomieszczeń, użytkowaniu tylko sprawnych urządzeń i instalacji grzewczych (ich stan techniczny należy okresowo poddawać przeglądom). Zainstalujmy w naszym mieszkaniu czujnik tlenku węgla!
Gdy pojawią się objawy, mogące sugerować podtruwanie tlenkiem węgla (zawroty głowy, nudności, przyspieszony oddech, przyspieszona praca serca, itd.), w pierwszej kolejności należy przewietrzyć mieszkanie (otwarcie okien i drzwi), ewakuować osobę poszkodowaną w miejsce bezpieczne, wezwać służby ratunkowe (pogotowie i straż pożarną) i sprawować opiekę nad osobą podtrutą i być gotowym do przeprowadzenia zewnętrznego masażu serca i sztucznego oddychania na wypadek ustania czynności życiowych - zaznacza st. kpt. Krzysztof Skrzypczak, oficer prasowy Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Rawiczu.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE