Do obowiązków młodzieży ze szkoły w Bojanowie należy oczywiście przyswajanie wiedzy z lekcji i podręcznika, ale także codzienna i systematyczna opieka nad mieszkającymi w szkole zwierzętami.
Reszta artykułu pod filmem ↓
Jest co robić, bo w prowadzonym przez placówkę mini zoo, mieszka wiele gatunków - od osła, baranów i kóz po małpy, żółwie, nietoperze i węże. Codziennie trzeba więc nakarmić, posprzątać klatki, czy akwaria kilkudziesięciu zwierzaków.
W ZSPT w Bojanowie uczniowie poszerzają swoje horyzonty i zdobywają praktykę
- Wreszcie, po bardzo długiej przerwie spowodowanej pandemią, uczniowie wrócili do szkoły i możemy rozpocząć zajęcia, do których te pracownie w ramach naszego szkolnego zoo zostały stworzone, czyli między innymi do hodowli zwierząt egzotycznych i nauki przez codzienny kontakt z nimi - wyjaśnia nauczyciel dr Zbigniew Zawada.
Tłumaczy, że zajęcia praktyczne są po to, by jak najszybciej nauczyć młodzież prawdziwej „obsługi”zwierząt, wszystkich czynności, które są niezbędne do ich funkcjonowania.
- Chcemy zdecydowanie poszerzyć ich horyzonty, jeśli chodzi o hodowlę zwierząt egzotycznych, prowadzenie kiedyś własnej działalności lub pracę w branży związanej ze zwierzętami. Takie praktyczne kursy są bardzo drogie, a u nas uczniowie będą mieli około 180 godzin darmowej praktyki w ciągu trzech lat. To jest poważna liczba i bardzo przydatne w przyszłości doświadczenie – podkreśla Zawada.
Dodaje, że klasa weterynaryjna oczywiście ma sporo zajęć dydaktycznych, podczas których uczy się teorii, systematyki i podstawowych danych na temat zwierząt. Jednocześnie sporo tych informacji ma szansę od razu zastosować w praktyce.
W Bojanowie na lekcjach karmią węże, nietoperze i małpy
Uczniowie z bojanowskiej placówki muszą umieć zaprojektować akwaria, terraria, czy odpowiednie lokum dla danego gatunku - odpowiednio je wyposażyć, wiedzieć, jak się zachowywać przy danym zwierzaku, co wolno przy nim robić, a czego nie. Do ich obowiązków należy m.in. karmienie małp, którym podaje się żywe świerszcze, karmienie węży, nietoperzy, rybek, golców, żółwi, jaszczurek, ptaków, a także zwierząt kopytnych. Po wszystkich mieszkańcach zoo muszą także posprzątać.Bywają też jeszcze mniej przyjemne zajęcia niż usunięcie nieczystości. Od niedawna szkoła dysponuje bowiem nowoczesnym prosektorium, w którym dokonywane są sekcje podarowanych szkole padłych zwierząt. Przeprowadzano już chociażby sekcje... kangurów, czy aligatora. Zbigniew Zawada zaznacza, że mimo specyfiki trgo rodzaju zajęć, młodzież daje sobie na nich radę.
Miłość do zwierząt to nie tylko głaskanie i przytulanie
Uczniowie technikum weterynaryjnego w Bojanowie przyznają, że kierunek ten wybrali, bo wiążą swoją dalszą edukację lub pracę zawodową ze zwierzętami. Zdradzają także, iż w szkole przekonali się, że miłość do zwierząt nie polega tylko na ich głaskaniu, przytulaniu, czy wyprowadzaniu na spacer, ale wiąże się z tym mnóstwo innych czynności oraz duża odpowiedzialność.
- Na początku było dość trudno przyzwyczaić się do tego wszystkiego. Prosektorium było trudne, zapach, lęk przed wężami, ale do wszystkiego można się przyzwyczaić - wyliczają uczennice ZSPT w Bojanowie.
Uczniowie ZSPT w Bojanowie będą oprowadzać wycieczki i brać udział w zajęciach edukacyjnych
Szkolnymi zwierzętami nie zajmuje się cała klasa jednocześnie. Zbigniew Zawada podzielił ją na zespoły, które są odpowiedzialne za zwierzaki w danym czasie. Gdy przyjdzie kolej na następną grupę - to nie on będzie wyjaśniał, co trzeba zrobić. Liczy, że sama młodzież przekaże wiedzę kolegom.
- Po długim czasie spędzonym w domach, młodzież ma problem z wymianą wiadomości między sobą. Liczę, że tego się nauczą - zaznacza.
Dla niektórych uczniów to nie tylko pierwszy tak bliski kontakt ze zwierzętami, ale również z jakimikolwiek obowiązkami, więc przy okazji nauczą się wielu innych, przydatnych czynności.
Zawada ma też nadzieję, że uczniowie na tyle obędą się ze zwierzętami i będą dysponować taką wiedzą, że to oni będą oprowadzać planowane przez niego wycieczki do szkolnego zoo, czy prowadzić organizowane w nim zajęcia edukacyjne.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.