Czujniki systemu Airly, które niedawno zostały zainstalowane w centrum Rawicza, pokazały w godzinach wieczornych zanieczyszczenie powietrza nawet dziesięciokrotnie przekraczające normy. Wszystkie pięć czujników zainstalowanych wewnątrz plant pokazało ponad 500 punktów w skali AQI (WHO PM). Bezpieczny poziom pyłów w tej skali wynosi poniżej 50. Czujnik na ul. Piotra Skargi o g. 22.00 pokazał 956 pkt.
Przez całą ostatnią dobę stan powietrza nie spada poniżej 200 pkt AQI. To oznacza, że mieszkańcy Rawicza oddychają trucizną. W szczytowych godzinach w metrze sześciennym gazów ścielących się na ulicach miasta znajdowało się nawet około 150 µg drobinek o średnicy 2,5 mikrometra. Norma bezpieczna dla zdrowia wynosi 15 µg/m³.
żródło: Airly.org
Czym grozi oddychanie trucizną?
Jak informuje Główny Inspektorat Ochrony Środowiska, już kilkakrotnie niższy od rawickiego poziom zanieczyszczenia - powyżej 110 µg/m³ - ma negatywny wpływ na zdrowie. Wdychanie substancji znajdujących się w powietrzu zwiększa ryzyko wystąpienia trwałych zmian m.in. w układzie oddechowym, naczyniowo-sercowym oraz odpornościowym.Przy fioletowym poziomie alertu AQI, który wczoraj wystąpił w okolicy kościoła farnego, operator czujników ostrzegł, że badane "Powietrze poważnie zagraża zdrowiu i życiu. Schroń się w domu!"
European Air Quality Index - grafika Wikipedia.org
Zajęliśmy szóste miejsce w Polsce
Stopień zatrucia powietrza uplasował wczoraj Rawicz na niechlubnym szóstym miejscu spośród najbardziej niebezpiecznych miast w Polsce. Razem z nami w pierwszej dziesiątce były m.in. miasta Górnego Śląska i Kotliny Kłodzkiej.
żródło: Airly.org
Dziś znowu powietrze niszczy płuca
Dziś (26.11.2022r.) czujniki w Rawiczu znów zbliżają się do końca skali. System alarmuje, że powietrze na Starówce jest bardzo zanieczyszczone i stanowi zagrożenie dla zdrowia.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.