Reklama

Tydzień ulgi w szkołach. Uczniowie zwolnieni z pisania sprawdzianów?

Opublikowano: 17 maja 2021 18:45
Autor: Joanna Miśkowiak | Zdjęcie: Adobe Stock

Tydzień ulgi w szkołach. Uczniowie zwolnieni z pisania sprawdzianów? - Zdjęcie główne

Tydzień ulgi w szkołach. Uczniowie zwolnieni z pisania sprawdzianów? | foto Adobe Stock

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Po prawie siedmiu miesiącach zdalnej nauki, do szkół wracają uczniowie klas IV-VIII podstawówek oraz szkół średnich - na razie w trybie hybrydowym. Aby ułatwić im ten powrót, Instytut Psychologii Uniwersytetu Jagiellońskiego zaproponował tydzień ulgi od sprawdzianów, zadań domowych i odpytywania.

Reklama

Uczniowie klas I-III stacjonarnie uczą się od 4 maja. Starsi nie spodziewali się, że na miesiąc przed końcem roku wrócą w szkolne mury. A jednak. Od 17 maja uczniowie klas IV-VIII oraz szkół ponadpodstawowych mają uczyć się w systemie hybrydowym. Polega on na takim zorganizowaniu lekcji - by 50% uczniów uczyło się stacjonarnie, a drugie tyle - zdalnie. I tak naprzemiennie. Natomiast, od 29 maja już wszyscy mają wrócić do nauczania stacjonarnego. 

Tydzień ulgi dla uczniów - bez sprawdzianów, zadań domowych i odpytywania 

Aby "oswoić" dzieci i młodzież z powrotem do szkoły po tak długim czasie - uczniowie starszych klas uczą się zdalnie nieprzerwanie od 26 października - Instytut Psychologii Uniwersytetu Jagiellońskiego zapropnował akcję “Tydzień ulgi”. W ramach tej kampanii zachęca szkoły z całej Polski do podarowania uczennicom i uczniom tygodnia bez sprawdzianów, odpytywania i zadań domowych. 

Wszystko to po to, aby obniżyć stres towarzyszący dzieciom na co dzień i zadbać o dobrostan psychiczny uczniów, uczennic, nauczycieli i nauczycielek - wyjaśnia prof. Aleksandra Gruszka -Gosiewska, zastępczyni dyrektora Instytutu Psychologii UJ. - Badania pokazują, że dzieci boją się powrotu do szkoły. Lęki dotyczą konieczności nawiązania na nowo relacji z nauczycielami, wykazania się tym, czego dzieci się nauczyły w okresie nauki zdalnej. 

Tydzień ulgi dla uczniów. Także w powiecie rawickim?

Przystąpienie szkoły do akcji jest dobrowolne. W gminie Rawicz na pewno wezmą w niej udział Szkoła Podstawowa w Masłowie, Szkoła w Sierakowie oraz Szkoła Podstawowa nr 4.

"Taki tydzień jest bardzo potrzebny dla klas IV-VIII. Cieszymy się, że również nasza szkoła jako jedna z wielu w kraju przystąpiła do kampanii. Od 17 do 21 maja mamy czas na zadbanie o siebie i najbliższych, przestrzeń na rozmowy inne niż o szkole i zobowiązaniach, chwile oddechu od wymagań i presji. W końcu wszyscy zasługujemy na tydzień ulgi!" - czytamy na profilu masłowskiej placówki na Facebooku.

Ponadto, jak wynika z mapy opublikowanej na stronie instytutu, z naszego powiatu do akcji przystąpiły także szkoły w Dubinie i Szkaradowie.

Więcej na temat icicjatywy "Tydzień ulgi", w którą włączyło się ponad 1.700 placówek, można znaleźć  TUTAJ

Z kolei dyrekcja Szkoły Podstawowej w Jutrosinie opublikowała - na stronie internetowej placówki oraz mediach społecznościowych - list do uczniów, zapewniając, że mogą liczyć na wsparcie nauczycieli. 

Trudno wyobrazić sobie, aby Wasz powrót był przesiąknięty strachem… Wystarczającym stresem był czas zdalnego nauczania i sam fakt powrotu do szkoły - czytamy na stronie placówki. - Możecie być pewni, że najistotniejszym jest to, abyście mogli spokojnie przyjść do szkoły. Bez obaw czy znacie i potraficie wszystko z czasu zdalnego nauczania. Wasi nauczyciele są ludźmi wrażliwymi oraz empatycznymi i możecie liczyć na pomoc i wsparcie. Także przy ewentualnym poprawianiu ocen.

 

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (2)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

 • miesiąc temu | ocena +5 / -2

  PRAWDA JEST INNA

  Co za BZDURA !!! DZIECI W II KLASIE Szkoły podstawowej nr 6 są ZAJEZDZANE NA ŚMIERĆ ! PO 7 SPRAWDZIANÓW NA TYDZIEŃ DO TEGO WIERSZYKI NA PAMIĘĆ i LEKTURY DO CZTANIA. DZIECI SĄ ZNISZCZONE PRZEZ TAKIE BESTIALSKIE DZIAŁANIA

 • miesiąc temu | ocena +1 / -0

  Nauczyciel

  SP 3 też przystąpiła do akcji. Jest umieszczona na mapie.