Stefan Bobrowski, ps. "Grabowski", urodził się 17 stycznia 1840 r. Zmarł 12 kwietnia 1863 r. Był polskim działaczem niepodległościowym, członkiem stronnictwa czerwonych, powstańcem styczniowym, członkiem Komitetu Centralnego Narodowego, przewodniczącym Tymczasowego Rządu Narodowego (Komisja Wykonawcza) w 1863 roku.
Zginął w pojedynku z rąk hr. Adama Grabowskiego, który poczuł się znieważony listem autorstwa Bobrowskiego. Wynik pojedynku nie był trudny do przewidzenia, Stefan Bobrowski był bowiem krótkowidzem, a Grabowski - pruski żołnierz - strzelał prosto w serce. Do pojedynku doszło w lesie niedaleko Łaszczyna.
Powstaniec, który jest obecnie patronem Zespołu Szkół Zawodowych w Rawiczu, został pochowany na cmentarzu w Łaszczynie. Od momentu pochówku jego nagrobek nie był odnawiany, co właśnie się zmieniło.
Z inicjatywy wicestarosty Jakuba Morysona i przy pomocy ministra Jana Dziedziczaka, który postarał się o środki finansowe, grób Bobrowskiego został odnowiony.
- To było poruszające, że ten grób nie był w stanie adekwatnym do naszego bohatera narodowego, do członka rządu z okresu powstania styczniowego. to, że tutaj leży Stefan Bobrowski jest wielkim zaszczytem i jest powodem do dumu dla mieszkańców ziemi rawickiej. Wszyscy sobie tego życzymy, żeby był szczególnym miejscem pamięci, wzrastania patrioryzmu kolejnych pokoleń tutaj mieszkających. To jest bohater lokalny i bohater całej Polski - zaznaczał Jan Dziedziczak.
- Politycy przemijają, a to miejsce tu jeszcze będzie kolejne dziesięciolecia oddziaływać na tę ziemię i naszą ojczyznę - dodał Dziedziczak.