reklama

Uroczystość na cmentarzu w Łaszczynie. Odnowiono pomnik Bobrowskiego [ZDJĘCIA]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Uroczystość na cmentarzu w Łaszczynie. Odnowiono pomnik Bobrowskiego [ZDJĘCIA] - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
46
zdjęć

reklama
Udostępnij na:
Facebook
WiadomościNa cmentarzu w Łaszczynie wczoraj (13 października) odbyła się uroczystość związana z zakończeniem renowacji i konserwacji nagrobka powstańca styczniowego Stefana Bobrowskiego.
reklama

Stefan Bobrowski, ps. "Grabowski", urodził się 17 stycznia 1840 r. Zmarł 12 kwietnia 1863 r. Był polskim działaczem niepodległościowym, członkiem stronnictwa czerwonych, powstańcem styczniowym, członkiem Komitetu Centralnego Narodowego, przewodniczącym Tymczasowego Rządu Narodowego (Komisja Wykonawcza) w 1863 roku.

Zginął w pojedynku z rąk hr. Adama Grabowskiego, który poczuł się znieważony listem autorstwa Bobrowskiego. Wynik pojedynku nie był trudny do przewidzenia, Stefan Bobrowski był bowiem krótkowidzem, a Grabowski - pruski żołnierz - strzelał prosto w serce. Do pojedynku doszło w lesie niedaleko Łaszczyna.  

Powstaniec, który jest obecnie patronem Zespołu Szkół Zawodowych w Rawiczu, został pochowany na cmentarzu w Łaszczynie. Od momentu pochówku jego nagrobek nie był odnawiany, co właśnie się zmieniło.

reklama

Z inicjatywy wicestarosty Jakuba Morysona i przy pomocy ministra Jana Dziedziczaka, który postarał się o środki finansowe, grób Bobrowskiego został odnowiony. 

Zajęła się tym Fundacja "Pomoc Polakom na Wschodzie" im. Jana Olszewskiego, a na jej zlecenie prace wykonała absolwentka warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych - konserwatorka Karolina Tałuć wraz z zespołem. Zadanie było współfinansowane z funduszy Kancelarii Premiera. Zostało już zakończone.
 
Wczoraj, 13 października, na łaszczyńskim cmentarzu odbyła się uroczystość związana z odsłonięciem odnowionego nagrobka. Uczestniczyli w niej miejscowi samorządowcy, uczniowie, minister Jan Dziedziczak, przedstawiciel Fundacji "Pomoc Polakom na Wschodzie". 
 
- To było poruszające, że ten grób nie był w stanie adekwatnym do naszego bohatera narodowego, do członka rządu z okresu powstania styczniowego. to, że tutaj leży Stefan Bobrowski jest wielkim zaszczytem i jest powodem do dumu dla mieszkańców ziemi rawickiej. Wszyscy sobie tego życzymy, żeby był szczególnym miejscem pamięci, wzrastania patrioryzmu kolejnych pokoleń tutaj mieszkających. To jest bohater lokalny i bohater całej Polski - zaznaczał Jan Dziedziczak. 
 
Apelował do uczniów o to, by w przyszłości ciągle pamiętali o Bobrowskim i dbali o to miejsce.
 
- Politycy przemijają, a to miejsce tu jeszcze będzie kolejne dziesięciolecia oddziaływać na tę ziemię i naszą ojczyznę - dodał Dziedziczak.
 
Miejsce pochówku Stefana Bobrowskiego poświęcił ksiądz por. Tomasz Nowak - proboszcz parafii w Bojanowie, a delegacje złożyły wiązanki kwiatów i zapaliły znicze.
 
 

reklama
reklama
WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
reklama
reklama