reklama

Uważaj na spoofing. Tą metodą posługują się oszuści

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: adobe stock

Uważaj na spoofing. Tą metodą posługują się oszuści - Zdjęcie główne

foto adobe stock

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WiadomościNa wyświetlaczu telefonu widzisz, że ktoś do Ciebie dzwoni. Numer wskazuje na infolinię Twojego banku. Rozmówca informuje, że pracuje w banku, w którym masz konto. Ostrzega przed planowanym atakiem hakerskim. Twierdzi, że można się przed tym uchronić. Wystarczy przelać pieniądze na wskazany przez niego rachunek.
reklama

Twój rozmówca przekonuje, że liczy się czas. Im szybciej postąpisz według jego wskazówek, tym lepiej. Jeżeli postąpisz zgodnie z jego wolą, padniesz ofiarą przestępcy, posługującego się metodą spoofingu.

Spoofing telefoniczny to oszustwo, które przybiera na sile. Jak informuje policja, polega na podszywaniu się dzwoniącego pod inne numery, by móc następnie dzwonić z nich do ofiar.

Technicznie taką możliwość dają nowe rozwiązania technologiczne gdzie aparat telefoniczny nie jest podłączony do sieci telefonicznej tylko do komputerowej. Dzięki temu  dzwoniący może ręcznie wprowadzić numer i jego opis, który wyświetli się adresatowi jako połączenie przychodzące - czytamy w komunikacie rawickiej policji.

W ten sposób oszuści dzwonią do losowo wybranych osób. Podszywają się najczęściej pod konsultantów banków, ale także przedstawicieli urzędów i instytucji, w tym policjantów. Przestępcy przedstawiają różne legendy i historie. Zalezy im na tym, by zmanipulować rozmówcę i uzyskać dostęp do jego smartfona lub komputera, a docelowo - do rachunku bankowego. Ofiara spoofingu, sugerując się numerem, który wyświetlił się na telefonie jest przekonana, że prowadzi rozmowę z faktyczną infolinią banku, pracownikiem urzędu lub policjantem.

reklama

We wszystkich rozmowach zawsze występuje jeden element - presja czasu i poczucie zagrożenia. Przestępca stara się wystraszyć rozmówcę, by działał pod wpływem emocji - podkreślają policjanci.

Jak się zatem zachować? Jeśli nieznajomy dzwoniący twierdzi, że pieniądze na koncie są zagrożone lub z innego powodu należy przelać je na inne konto - trzeba od razu się rozłączyć. Zawsze także samodzielnie można zadzwonić do banku lub udać się do najbliższej placówki, by zweryfikować, z kim była prowadzona rozmowa. 

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama