Reklama

Uważajmy na oszustów wyłudzających pieniądze

Opublikowano:
Autor:

Uważajmy na oszustów wyłudzających pieniądze - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości

Oszuści, złodzieje i inni przestępcy działają w sposób pozbawiony skrupułów. - Nie ma dla nich znaczenia czy ich ofiarą będzie osoba starsza czy schorowana. Najważniejsze jest dla nich osiągnięcie celu, najczęsciej są to nasze pieniądze i wartościowe rzeczy - mówi asp. sztab. Tomasz Duszak z Komendy Powiatowej Policji w Rawiczu.

Najczęściej ofiarami oszustów padają seniorzy. - Osoby starsze chcą pomagać bliskim i potrzebującym, gdyż po prostu są dobrymi ludźmi i w taki sposób zostały wychowane. Niestety wiedzą o tym oszuści i próbują to bezwzględnie wykorzystywać - dodaje funkcjonariusz.

Jednymi z najpopularniejszych metod stosowanych przez oszustów są metody na tzw. „wnuczka” czy „policjanta”.

- Przestępcy podszywają się pod naszym bliskich lub policjantów, chcąc wyłudzić od nas pieniądze. Opowiadają zmyślone historie, które są fikcją. Nadal popularną wersją jest opowieść o tym, że ktoś z naszych bliskich spowodował wypadek. Żeby uniknąć kary potrzebna jest duża suma pieniędzy. Osoba starsza przekazuje wszystkie swoje oszczędności obcej osobie myśląc, że pomaga swoim krewnym. Po czasie okazuje się, że nic takiego nie miał miejsca - mówi Tomasz Duszak.

Oszuści dostosowują swoje działania do aktualnie panujących wydarzeń. Mogą podszywać się np. pod pracowników wodociągów, pogotowie gazowe, elektryków. Wszystko po to, żeby dostać się do mieszkań, wykorzystać moment nieuwagi i skraść oszczędności. W dobie panującej pandemii mogą oni również próbować dostać się do mieszkań pod pretekstem dezynfekcji, gdyż rzekomo ktoś z naszych sąsiadów jest zakażony.

- Uważajmy kogo wpuszczamy do domu i nigdy nie przekazujmy obcym osobom żadnych pieniędzy! - przestrzega Tomasz Duszak.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE