Główna część uroczystości, którą prowadził brygadier Krzysztof Skrzypczak (z-ca komendanta PSP w Rawiczu) odbyła się na Placu Wolności w Rawiczu, pod pomnikiem Tadeusza Kościuszki. Połączona była ze ślubowaniem klasy mundurowej I Liceum Ogólnokształcącego w Rawiczu. Gośćmi specjalnymi uroczystości byli posłowie Grzegorz Rusiecki i Wiesław Szczepański.
Obchody 232. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja w Rawiczu
Po uroczystym wciągnięciu flagi na maszt, Rawickie Stowarzyszenie Hodowców Gołębi Rasowych, Drobiu Ozdobnego i Drobnego Inwentarza, wypuściło około 60 gołębi pocztowych.
Jako pierwszy głos zabrał starosta Adam Sperzyński.
- Dzisiaj obchodzimy 232. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja - mówił. - Ta ustawa wieńczyła dzieło reform Sejmu Czteroletniego, których głównym celem było uratowanie naszej niepodległości. Jakim efektem skończyły się te wyznawane idee i jak potoczyły się losy Konstytucji 3 Maja i próby reform Sejmu Czteroletniego, nie trzeba dzisiaj nikomu z nas przypominać, to Targowica i rozbiory Polski. Dziś wiemy, że bez odpowiednio wyposażonej i liczebnej armii, takie przekonania, które wyznawali nasi przodkowie, nie są gwarantem naszej suwerenności. Konstytucja 3 Maja bywa nazywana testamentem niepodległej Polski. Należy do niej zawsze wracać, byśmy dzięki niej przypominali sobie, że nie leżymy na wyspie jak Wielka Brytania, czy na peryferiach kontynentu jak Hiszpania, ale leżymy w środku Europy, a o suwerenności i niepodległości Polski decydujemy sami, tworząc silne struktury państwa, z silnym wojskiem - powiedział kończąc starosta.
Po nim głos zabrali posłowie Grzegorz Rusiecki i Wiesław Szczepański. Nawiązali do wystąpienia Adama Sperzyńskiego, mówiąc m.in. o bezpieczeństwie Polski w obliczu wojny na Ukrainie.
- Święto Konstytucji 3 Maja, to radosne święto. To nasza duma i chwała - zaznaczył Grzegorz Rusiecki. - Wolność jednak nie została nam dana raz na zawsze. Taka będzie Polska jak nasze wybory.
Do nadchodzących wyborów odniósł się także Wiesław Szczepański.
- Wszelka władza pochodzi z woli ludu - mówił.- Wolność została wywalczona, potem przyszedł czas na pracę organiczną, czego przykładem jest Wielkopolska.
Wszyscy mówcy podkreślali znaczenie Konstytucji 3 Maja dla demokracji i tradycji niepodległościowych, ale również jako przykład zaprzepaszczonej szansy na bezpieczny i wszechstronny rozwój Polski.
Po tych wystąpieniach nastąpiło ślubowanie klasy mundurowej I LO, które przyjął dowódca 3. Kresowego Dywizjonu Przeciwlotniczego w Lesznie, mjr Piotr Plewa. Zanim do tego doszło o historii klas mundurowych i szkoleniu opowiedział dyrektor I LO, Arnold Ratajski. Potem, po apelu pamięci, salwę honorową oddała kompania honorowa.
Po złożeniu kwiatów przez delegacje samorządowe, służby mundurowe, organizacje społeczne i polityczne oraz młodzież szkolną wraz z nauczycielami, uroczystość zakończyła orkiestra grając „Mazurka 3 Maja”.
Przez cały czas uroczystości wartę honorową pełniła młodzież z klasy mundurowej I Liceum Ogólnokształcącego w Rawiczu.
W międzyczasie rozpoczął się piknik militarny. Na placu przy I LO można było oglądać pokaz sprzętu wojskowego, m.in. MRAP (pojazdy opancerzone) z Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych w Poznaniu, 4 pplot w Lesznie, 6 Batalionu Chemicznych Sił Powietrznych w Śremie, 4 Głogowskiego Batalionu Inżynieryjnego. Swoje stoisko wystawiła również Agencja Mienia Wojskowego w Poznaniu. Była też pyszna grochówka, ciesząca się dużym powodzeniem.
Imprezami towarzyszącymi był okolicznościowy turniej strzelecki na strzelnicy Bractwa Kurkowego w Rawiczu oraz rajd rowerowy po ziemi rawickiej.
Konstytucja 3 Maja. Pierwsza w Europie i druga na świecie
Konstytucja 3 Maja została uchwalona na Sejmie Czteroletnim w 1791 roku. Regulowała ustrój ówczesnej Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Powszechnie przyjmuje się, że była pierwszą w Europie i drugą na świecie - po konstytucji amerykańskiej z 1787r. - spisaną ustawą zasadniczą.
Zmieniła ustrój państwa na monarchię dziedziczną, ograniczyła znacząco demokrację szlachecką, odbierając prawo głosu i decyzji w sprawach państwa szlachcie nieposiadającej ziemi (gołocie), wprowadziła natomiast częściowe zrównanie praw osobistych mieszczan i szlachty oraz stawiała chłopów pod ochroną państwa, w ten sposób łagodząc nadużycia pańszczyzny. Konstytucja formalnie zniosła liberum veto - czyli zasadę, w myśl której każdy poseł mógł zerwać obrady sejmu.
Uchwalenie Konstytucji 3 Maja spotkało się z dezaprobatą republikanów oraz wrogością ze strony Imperium Rosyjskiego. To dlatego, że od 1768 roku Rzeczpospolita Obojga Narodów znajdowała się pod protektoratem rosyjskim. W wojnie - w obronie konstytucji - Polska została pokonana przez wojska rosyjskie Katarzyny Wielkiej, wspierające konfederację targowicką - spisek części polskich magnatów przeciwnych zmianie ustroju Rzeczypospolitej. Konstytucja przestała w praktyce obowiązywać 24 lipca 1792 roku - w momencie przystąpienia króla Stanisława Augusta Poniatowskiego do konfederacji targowickiej. (Źródło: Wikipedia)
Święto Narodowe Trzeciego Maja to polskie święto państwowe, nazywane również Świętem Konstytucji, obchodzone jest 3 maja. Ustanowione zostało w 1919 roku i ponownie w 1990 roku. Począwszy od 2007 roku 3 maja jest również świętem narodowym Litwy.
Po odzyskaniu niepodległości w 1918 r., rocznica Konstytucji 3 Maja została uznana za święto narodowe uchwałą Sejmu Ustawodawczego z 29 kwietnia 1919 r.. Po II wojnie światowej obchodzono je do 1946 r., kiedy w wielu miastach doszło do krwawych demonstracji studenckich. Od tego czasu władze zabroniły publicznego świętowania, a próby manifestowania były często tłumione przez milicję. Święto to zostało oficjalne zniesione ustawą z 18 stycznia 1951 r. o dniach wolnych od pracy. Dopiero w roku 1981 r. ponownie nielegalnie świętowano to historyczne wydarzenie, świadczą o tym gazety codzienne z tego czasu m.in. Trybuna Ludu, Głos Robotniczy, czy Życie Warszawy.
3 maja 1982 r. z okazji rocznicy Konstytucji odbyły się w kilkunastu miastach w Polsce demonstracje uliczne, które w Warszawie przerodziły się w szczególnie gwałtowne zamieszki i starcia z milicją.
Święto Narodowe Trzeciego Maja przywrócono ustawą z 6 kwietnia 1990 r. (weszła w życie 28 kwietnia). Tego roku obchody święta w Warszawie na pl. Zamkowym w Warszawie odbyły się w obecności prezydenta RP Wojciecha Jaruzelskiego. (Źródło: Wikipedia)
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.