RAWICZ Grupa fimowców i aktorów działająca przy Domu Kultury w Rawiczu, w najbliższy weekend wystartuje w prestiżowym festiwalu - 48 hour Film Project. Uczestnicy staną przed trudnym zadaniem - w 48 godzin muszą stworzyć którkometrażowy film. Finałem konkursu jest projekcja na Festiwalu Filmowym w Cannes.
Dom Kultury w Rawiczu to nie tylko spektakle teatralne, wystawy w galerii Sala Piecowa, czy koncerty muzyczne. W gmachu działają różnorodne sekcje. W najbliższy weekend kilka z nich połączy swoje siły i wystartuje w ciekawym, międzynarodowym przedsięwzięciu, jakim jest 48h Film Project.
Główną trudnością i zarazem atrakcją w tym konkursie jest czas. Zespoły mają równo dwie doby, na przygotowanie od podstaw filmu krótkometrażowego. Dodatkowo, w piątek o 19:00, czyli równo ze startem konkursu zespoły otrzymają wytyczne z obowiązkowymi elemenami, jakie będa musiały znaleźć się w filmie.
- Zazwyczaj losuje się gatunek filmowy, obowiązkową kwestię dialogową oraz postać lub rekwizyt. Dla nas dodatkowym wyzwaniem będzie umieszczenie gdzieś w filmie Warszawy - czy to w postaci pocztówki, czy też kwestii dialogowej - mówi Przemysław Pinczak, koordynator projektu w Domu Kultury w Rawiczu.
W ostatnich latach konkurs odbywał się tylko w Warszawie i to tam musiał być ulokowany plan filmowy. W tym roku z powodu pandemii zrezygnowano z tego, ale w tworzonym filmie musi znaleźć się akspekt nawiązujący do stolicy Polski.
Zespół "DKmisie"
Rawicki zespół ma nazwę, która nawiązuje do instytucji, którą kieruje Dariusz Taraszkiewicz i herbu miasta - DKmisie. W skład grupy wchodzą m.in pracownicy i osoby związane z Domem Kultury.
- Ekipa składa się z członków Rawickiej Telewizji Młodych oraz działających przy Domu Kultury teatralnych grup aktorskich - głównie młodych ludzi, zapaleńców pragnących się rozwijać w tym kierunku. Nasi filmowcy mają również pełne wsparcie pracowników Domu Kultury, w tym moje, niezastąpionego Karola Trzcielińskiego, który wraz z dyrektorem Dariuszem Taraszkiewiczem animował przez lata działalność RTM-u, a także Przemka Wawrzyniaka, który stoi za wszystkimi tymi pomysłowymi zapowiedziami wydarzeń kulturalnych, jakie możecie oglądać u nas od jakiegoś czasu - mówi Pinczak.
Mimo rozbudowanego zapecza osobowego i technicznego, jakim dysponują filmowcy, nadal poszukują chętnych osób, które chciałyby pomóc w realizacji tego "szalonego" projektu.
Grafika przedstawia logo 48h FP przeprojektowane przez rawicką grupę biorącą udział w konkursie, który swój finał ma na Festiwalu Filmowym w Cannes.
Możliwość współpracy z profesionalistami
Ciekawą postacią w całym tym przedsięwzięciu jest jego koordynator - Przemysław Pińczak. Od 2 lat związany z Domem Kultury w Rawiczu, gdzie zajmuje się m.in. festiwalem "Muzykorama", oraz redagowaniem czasopisma - grizzly.art. Swoją przygodę z filmem rozpoczął kilka lat temu. Jest absolwentem filmoznawstwa. W swoim portfolio ma kilka nagród w prestiżowych konkursach literackich oraz stypendium scenariuszowe Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.
Kiedy premiera?
Zamknięta projekcja filmu - dla ekipy biorącej udział w konkursie, odbędzie się zaraz po zakończeniu postprodukcji i wysłaniu jej na serwery, czyli w niedzielę po 19:30.
- Premierę dla mieszkańców Rawicza planujemy tuż po otwarciu Małego Kina Społecznościowego, bądźcie więc czujni - dopowiada Przemysłw Pinczak.