Jak wyjaśnia Emilia Stelmach, początkowo plan był inny.
- Chcąc uatrakcyjnić ofertę edukacyjną naszej szkoły i odpowiadając na zapytania naszych rodziców poczyniliśmy kroki, by otworzyć u nas kierunek rolniczy. Nie chcieliśmy być konkurencją dla szkoły rolniczej w Bojanowie, a jej filią, wykorzystując tamtejszą bazę dydaktyczną i fachowców - wspomina dyrektor.
Przy okazji pomyśleli, że będą kształcić nie tylko technika rolnika, ale też technika informatyka.
Niestety okazało się, że pomysł ten nie jest tak prosty w realizacji i dyrekcja szkoły musiała zmienić plany.
W grudniu ubiegłego roku narodził się pomysł, by w jutrosińskiej szkole utworzyć profil medyczny - adresowany do uczniów, którzy w przyszłości chcieliby podjąć studia z zakresu nauk medycznych oraz do tych, dla których pasją jest poznawanie i rozwijanie swoich zainteresowań z zakresu biologii i chemii.
Jak twierdzi dyrektor, wybór kierunku nie był przypadkowy.
- Mamy na uwadze sytuację w naszym kraju, gdzie coraz bardziej odczuwalny jest brak pracowników służby medycznej: ratowników, pielęgniarek czy lekarzy. Dzięki nauce w tej klasie, taka osoba nabędzie pierwsze zawodowe szlify, które pozwolą mu po maturze podjąć świadomą decyzję o swojej przyszłości - zaznacza Emilia Stelmach.
Szefowa placówki wspomina, że od samego początku chcieli, by kierunek został objęty patronatem uczelni wyższej.
- Dlatego swoje pisma skierowaliśmy do Akademii Medycznej we Wrocławiu oraz Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Lesznie. Rektor tej ostatniej placówki wyraził chęć współpracy i w efekcie 21 stycznia symbolicznie podpisaliśmy porozumienie. Ze względów epidemiologicznych nie zrobiliśmy tego jeszcze osobiście, a korespondencyjnie, ale liczę na owocną i świetną współpracę - podkreśla Emilia Stelmach.
W ramach partnerstwa obie strony zobowiązały się, m.in. do tworzenia wspólnych programów badawczych, wymiany doświadczeń i poznawania systemów kształcenia, organizowania imprez kulturalnych i sportowych.
- Będziemy mogli również korzystać z biblioteki uczelnianej oraz bazy dydaktyczno - sportowej PWSZ w Lesznie - dodaje dyrektor szkoły.
Zdobyta podczas nauki wiedza pozwoli jutrosińskim uczniom na studiowanie takich kierunków jak, m.in.: medycyna, farmacja, analityka medyczna, fizjoterapia, rehabilitacja, dietetyka, zdrowie publiczne, ratownictwo medyczne, inżynieria środowiska, biotechnologia, biologia, chemia, weterynaria czy leśnictwo.
- W klasie medycznej na poziomie rozszerzonym młodzież będzie mogła uczyć się biologii i chemii. Wśród przedmiotów uzupełniających warto wymienić: fizykę medyczną czy język łaciński - zachęca Emilia Stelmach.
W patronackiej klasie medycznej zajęcia mają być prowadzone metodami aktywizującymi, dzięki którym teoria łączona będzie z ćwiczeniami laboratoryjnymi oraz zajęciami warsztatowymi.
- Stwarza to ogromne możliwości rozwoju kompetencji i kontynuowania nauki na wyższych uczelniach. Podczas nauki młodzież będzie uczestniczyć w wykładach, warsztatach i ćwiczeniach prowadzonych na wyższych uczelniach - zapewnia dyrektor.
„Od kilku lat z powodzeniem funkcjonuje u nas klasa mundurowa, gdzie prestiż munduru wśród młodzieży cały czas jest aktualny, więc mam nadzieję, że i z klasą medyczną będzie podobnie, że będzie ona naszą szkolną perełką”- mówi Emilia Stelmach, dyrektor ZS w Jutrosinie.
Co o pomyśle myśli Romuald Krzyżosiak, burmistrz , Piotr Ryś, wicedyrektor Zespołu Szkół w Jutrosinie oraz Jakub Nelle, absolwent Zespołu Szkół w Jutrosinie, a zarazem ratownik medyczny? Czytaj w bieżacym wydaniu Życia Rawicza.