Reklama

W Jutrosinie zakończono nietypową inwestycję

Opublikowano:
Autor:

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości W grudniu 2022 roku zakończono budowę ulicy Akacjowej, Wrocławskiej oraz Lawendowej w Jutrosinie. Inwestycja była realizowana z rządowym wsparciem.

Jak poinformował burmistrz Jutrosina, Romuald Krzyżosiak, prace budowlane zakończyły się w połowie grudnia. Gmina na ten cel otrzymała dofinansowanie z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg w wysokości ponad 1 mln zł.  


- Dziękuję osobom zaangażowanym w projekt oraz wykonawcy za terminowe i rzetelne wykonanie prac. W najbliższym czasie czeka nas, m.in. naprawa kolejnych odcinków dróg gminnych (5,5 km) oraz instalacja 220 lamp solarnych - podsumował burmistrz.

Nietypowa droga

Gmina chcąc przebudować drogę Akacjową w Jutrosinie musiała ogłosić dwa przetargi. Spowodowane to było nietypową budową drogi. Jak tłumaczył w czerwcu Marek Glura, wiceburmistrz Jutrosina, po obu jej stronach stoją domy, natomiast środek ulicy Akacjowej jest użytkowany rolniczo. Dywanik asfaltowy został położony na odcinku ulicy Wrocławskiej, natomiast na ul. Akacjowej powstała nawierzchnia z kostki po obu stronach wzdłuż zabudowań, a przez środek dalej prowadzi droga polna.

Dwa przetargi

Przetarg dotyczący budowy pierwszego odcinka ulicy Akacjowej zakładał, że wykonawca przeprowadzi m.in. prace przygotowawcze oraz zbuduje drogę z kostki betonowej. W drugim przetargu na wykonawcę czekała budowa ulicy Akacjowej i Lawendowej oraz przebudowa ulicy Wrocławskiej w Jutrosinie. W ramach tego przetargu gmina oczekiwała, m.in. wykonania kanalizacji deszczowej oraz nawierzchni z kostki betonowej brukowej lub z betonu asfaltowego, w zależności od ulicy, oraz uregulowania tymczasowej organizacji ruchu. 

Na pierwszą inwestycję, która miała objąć tylko jeden odcinek ulicy Akacjowej gmina przewidziała 500.000 zł, z czego 352.000 pochodziło z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg. Budżet na drugie zadanie przewidziano w wysokości 920.000 zł, z czego 643.000 zł pochodziło z rządowych dotacji. 

Sukces za drugim razem

Po połowie czerwca gmina Jutrosin ogłosiła dwa przetargi na budowę dróg, które zakończyły się fiaskiem. Drugi, ogłoszony w lipcu, zakończył się sukcesem.
Pierwszy przetarg, wyceną 550.000 zł wygrała firma Krzysztof Rogala - Usługi Sprzętem Budowlanym z Sobiałkowa. Ta sama firma złożyła najkorzystniejszą ofertę również w drugim przetargu, składając ofertę opiewającą na ponad 1 mln 126 tys. zł. 

Brakujące pieniądze pochodziły z oszczędności z innych inwestycji gminnych.

Dołożono prac

Jak poinformował w listopadzie wiceburmistrz Marek Glura, prace przy tej inwestycji szły w bardzo dobrym tempie. Dodał, że inwestycja zwiększyła swój zakres, na szczęście, bez zwiększania jej kosztów, ponieważ prace wykonała gminna spółka wodociągowa. 


 - Przed budową chodnika musieliśmy wybudować kawałek wodociągu, żeby później nie rozkopywać nowej nawierzchni - wyjaśniał.

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy