W spotkaniu dział wzięli starosta Adam Sperzyński, Grażyna Marczyńska – Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny, burmistrzowie i wójt gmin powiatu rawickiego, pracownicy biur i referatów związanych z zarządzaniem kryzysowym oraz przedstawiciele zakładów wodociągów w powiecie.
Z informacji Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego wynika, że w powiecie rawickim nie odnotowano zachorowań na legionelozę.
- Sytuacja jest monitorowana przez pracowników sanepidu oraz pracowników zakładów wodociągów. Prowadzone są kontrole jakości wody pod kątem wystąpienia bakterii Legionella oraz innych bakterii występujących w wodzie. Wzmocniono nadzór nad przestrzeganiem zasad bezpieczeństwa zdrowotnego wody przez zarządzających wodociągami i instalacjami wodnymi. Dotyczy to także obiektów takich, jak szpitale czy domy pomocy społecznej - przekazano na spotkaniu.
Legioneloza to choroba układu oddechowego. Jest chorobą zakaźną, ale nie zaraźliwą. Wywołują ją bakterie legionella, które występują w wodzie i rozmnażają się w temperaturze 20-50 stopni Celsjusza. Legioneloza nie przenosi się z człowieka na człowieka. Stanowi zagrożenie dla ludzi jedynie, gdy dostanie się do dróg oddechowych. Do zakażenia może dochodzić poprzez wdychanie powietrza, w którym znajduje się aerozol skażonej bakteriami wody (mgła wodna powstała w wyniku rozprysku wody). Legionella nie przenosi się drogą pokarmową, tzn. nie jest dla nas niebezpieczna, gdy trafi do układu pokarmowego wraz z wypitą wodą.