Reklama

W rawickim Zakładzie Karnym pobiegli Tropem Wilczym

Opublikowano: wt, 8 mar 2022 15:00
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Za nami dziesiąta edycja biegu śladem "Wilków". 30 osadzonych w rawickim Zakładzie Karnym brało udział w największym w kraju biegu pamięci.

Przedsięwzięcie w rawickim Zakładzie Karnym zostało zorganizowane po raz czwarty.

Ideą projektu jest oddanie hołdu żołnierzom polskiego podziemia antykomunistycznego i antysowieckiego działającego w latach 1944 - 1963 w obrębie przedwojennych granic RP oraz popularyzacja wiedzy na ten temat. Biegacze pokonują symboliczny dystans 1963 kilometrów. 1963 - to rok śmierci ostatniego Niezłomnego, który poległ w walce czynnej - Józefa Franczaka pseud. „Lalek”. Poza tym organizatorzy mogą wytyczyć bieg o dowolnej długości. W tegorocznej edycji imprezy, udział wzięło ponad 1.000 miejscowości w Polsce i na świecie - relacjonuje mjr Ewa Szulc, rzecznik prasowy rawickiego Zakładu Karnego.

Bieg na więziennym spacerniaku

Uczestnikami wydarzenia w Rawiczu było 30 osadzonych. Biorą oni udział w programie resocjalizacyjnym - „Promocja zdrowego trybu życia, nauka akceptowalnych społecznie postaw - Złota Setka 2022”.

Osadzeni pokonali tradycyjny dystans 1.963 metrów, wzięli również udział w biegu na dystansie 5 kilometrów. Przed biegiem odczytany został list od Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy - skierowany do organizatorów i uczestników biegu. Wszyscy uczestnicy biegu startowali w okolicznościowych koszulkach upamiętniających „Dziewczyny Niezłomne”, będące motywem przewodnim tegorocznej edycji oraz otrzymali medale. Osadzeni zostali podzieleni na mniejsze grupy, zgodnie z utrzymywanym w jednostce reżimem sanitarnym - dodaje rzecznik.

Uczestnicy solidaryzowali się także z pogrążoną w wojnie Ukrainą poprzez nawiązanie do ukraińskiej flagi na koszulkach startowych.

Jak zauważa mjr Ewa Szulc, funkcjonariusze rawickiej jednostki podejmują szereg działań mających na celu krzewienie ducha patriotyzmu i poczucia tożsamości narodowej. Realizują również przedsięwzięcia propagujące aktywny tryb życia. Symboliczny Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych łączy te aspekty.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE