Reklama

W Rawiczu i Sarnowie uczczono Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej [ZDJĘCIA]

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości W 2007 roku został ustanowiony - uchwałą Sejmu - Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. Obchodzony jest on 13 kwietnia, dla upamiętnienia blisko 22 tys. obywateli II Rzeczypospolitej, zamordowanych przez funkcjonariuszy NKWD - na rozkaz władz sowieckich.

Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej przypada 13 kwietnia. O tej tragicznej rocznicy nie zapomniały władze Rawicza i powiatu rawickiego. Hołd ofiarom - w 82. rocznicę opublikowania informacji o odkryciu grobów w Katyniu - oddali Jakub Moryson, wicestarosta powiatu rawickiego, Grzegorz Kubik, burmistrz Rawicza oraz radni gminni Marek Grześkowiak i Daniel Ciesielski, a także przedstawiciele Cechu Rzemiosł Różnych w Rawiczu. Złożyli oni wiązanki kwiatów na cmentarzu parafialnym - pod krzyżem pamięci rawiczan pomordowanych w Katyniu.

Później delegacja przeniosła się do Sarnowy. Pod tablicami upamiętniającymi ofiary zbrodni stalinowskiej i mieszkańców Sarnowy, również złożono kwiaty. 

13 kwietnia 1943 roku Niemcy opublikowali informację o odkryciu w Katyniu masowych grobów oficerów Wojska Polskiego, zamordowanych przez Sowietów.

W Katyniu zamorodowano ponad 14,5 tysiąca jeńców wojennych - oficerów i policjantów - z obozów w Kozielsku, Starobielsku i Ostaszkowie oraz 7,3 tys. więźniów aresztowanych na terenach okupowanych przez Związek Radziecki. Prawda o ludobójstwie, dokonanym przez funkcjonariuszy NKWD na prawie 22 tys. obywatelach II Rzeczypospolitej, została oficjalnie potwierdzona dopiero po 50 latach.

 

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE