Mural ma powstać na kamienicy znajdującej się tuż przy rondzie Unii Europejskiej, czyli na wjeździe do miasta od strony Masłowa. Otrzymane pieniądze pochodzą z Wielkopolskiego Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu. Jak wyjaśnia Centrum Informacyjne Burmistrza, farby użyte do wykonania muralu dzięki promieniom słonecznym oraz obecności tlenu i wilgoci, przekształcają zanieczyszczenia spalin samochodowych - dwutlenek siarki i inne szkodliwe składniki - w nieszkodliwe, takie jak dwutlenek węgla i wodę.
- To kolejne przedsięwzięcie zmierzające do poprawy jakości środowiska i powietrza w Rawiczu. Działania w tym zakresie mamy już spore, chociażby systematyczne uzupełnianie drzewostanu na plantach czy nasadzenia śródpolne i przydrożne na terenie gminy z wykorzystaniem sadzonek drzew miododajnych. Tym razem postawiliśmy na rozwiązanie, które łączy sztukę z ekologią, natomiast usytuowanie muralu pozwoli również na dostrzeżenie go przez osoby podróżujące pociągami - wyjaśnia Grzegorz Kubik, burmistrz Rawicza.
Mural będzie nawiązywał do walorów przyrodniczych i historycznych Rawicza. Zostanie wykonany za pomocą specjalnych farb fotokatalitycznych, które pozwolą na przekształcenie zanieczyszczeń w dwutlenek węgla i wodę.
Zawarty w farbach składnik aktywny – dwutlenek tytanu, pod wpływem energii świetlnej i wody wchodzi w reakcję z zanieczyszczeniami. Według dostępnych obliczeń, szacuje się, że jeden metr kwadratowy muralu wykonany farbą fotokatalityczną redukuje każdego dnia około 0,44g tlenków azotu. Mural antysmogowy jest także muralem samooczyszczającym się. Kurz, zanieczyszczenia, bakterie i zarazki nie przylegają do jego powierzchni. Pomaga to zdecydowanie w redukcji ilości kurzu w powietrzu, pozbywaniu się przykrych zapachów, a także w walce z pleśnią, grzybami i zarazkami.
Uzyskane dofinansowanie stanowi 80% wartości projektu, reszta kwoty pochodzić będzie z budżetu gminy. Zgodnie z planem mural powstanie w tym roku. Prawdopodobnie wykona go autor pozostałych miejskich murali, czyli powstańczych akcentów na murze Zakładu Karnego w Rawiczu oraz dzieła na ścianie urzędu miejskiego.