Reklama

Rawicz. Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Jak go uczczono?

Opublikowano: wt, 1 mar 2022 15:59
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Rawiczu rozpoczęło złożenie wiązanek kwiatów pod głazem na cmentarzu parafialnym w kwaterze nr 25 „Za murem” oraz tablicami pamiątkowymi na Szpitalu Powiatowym.

Modlitwę za poległych w walce o wolną Polskę oraz w wojnie na Ukrainie, poprowadził kanonik Wojciech Prostak.

Główna część uroczystości odbyła się pod Zakładem Karnym, a prowadził ją Michał Turski. Uczestniczyły w niej delegacje samorządowe z całego powiatu rawickiego i Krobi, a gościem specjalnym był sekretarz stanu, poseł Jan Dziedziczak. Udział wzięły również delegacje służb mundurowych, organizacji politycznych i stowarzyszeń oraz szkół. W uroczystości uczestniczyły również dzieci z Przedszkola nr 1. Rozpoczęła ją minuta ciszy w hołdzie poległym na wojnie na Ukrainie oraz wspólna modlitwa prowadzona przez kanonika Wojciecha Prostaka.

- Modlimy się za żołnierzy podziemia niepodległościowego i ginących w wojnie na Ukrainie, zarówno obrońców swojej ojczyzny jak i Rosjan - podkreślił.

Głos zabrał sekretarz stanu, poseł Jan Dziedziczak.

- Czas jest teraz szczególny, Polska jest w niebezpieczeństwie - położył nacisk na te słowa. - Kiedyś na polskich sztandarach widniało hasło „Za naszą wolność i waszą”, dzisiaj nie tylko o swoją wolność walczy Ukraina. Nie jest to walka jednego narodu z innym, jest to walka dobra ze złem. My jesteśmy po stronie dobra, zjednoczeni ponad podziałami politycznymi.

List okolicznościowy od wojewody wielkopolskiego odczytała przedstawicielka starostwa, Aneta Mazur. Potem pod tablicami na murze więziennym delegacje złożyły wiązanki kwiatów. Wartę honorową pełnili uczniowie klasy mundurowej I LO.

Po uroczystości pod Zakładem Karnym delegacje złożyły kwiaty pod obeliskiem na ul. Ogrodniczej oraz tablicą na ratuszu w Sarnowie.

Klamrą spinającą obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych będzie spotkanie autorskie w Muzeum Ziemi Rawickiej (godz. 18.00) z Piotrem Bruderem i Markiem Piętą, połączone z promocją książki „Zakład Karny w Rawiczu. Zarys dziejów”.

Kim byli Żołnierze Wyklęci?

Żołnierze Wyklęci byli żołnierzami polskiego powojennego podziemia niepodległościowego i antykomunistycznego, którzy stawiali opór sowietyzacji Polski i podporządkowaniu jej ZSRR. Uczestników ruchu partyzanckiego określa się też jako „żołnierzy drugiej konspiracji” lub „Żołnierzy Niezłomnych”. Sformułowanie „Żołnierze Wyklęci” powstało w 1993 roku - po raz pierwszy użyto go w tytule wystawy „Żołnierze Wyklęci - antykomunistyczne podziemie zbrojne po 1944 r.”, zorganizowanej przez Ligę Republikańską na Uniwersytecie Warszawskim. Jego autorem był Leszek Żebrowski. Liczbę członków wszystkich organizacji i grup konspiracyjnych szacuje się na 120-180 tysięcy. 

 

 

 

 

 

 

 

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy