Panie postanowiły zorganizować wyjątkowe wydarzenie. Przygotowania do niego trwały od grudnia 2022 roku. Wcześniej jednak - bo we wrześniu - druhny z Rawicza, Sarnowy, Żołędnicy i Sobiałkowa brały udział w manewrach ratowniczych. Stworzyły zespół, choć wcześniej się nie znały. Zadania, postawione wówczas przez organizatorów, zrealizowały. Postanowiły, że na tym nie poprzestaną.
Powiatowy Strażacki Dzień Kobiet w Sobiałkowie
- Jest nas - kobiet - w straży pożarnej bardzo dużo. Chciałyśmy się zintegrować, bo nas, niestety, nie widać - przyznaje Wioletta Kupczyk z OSP Sobiałkowo.
Wraz z Aleksandrą Hauzą z OSP Sarnowa, Dorotą Świentek z OSP Żołędnica i Anną Hamrol z OSP Rawicz w świetlicy wiejskiej w Sobiałkowie zorganizowały imprezę dla pań. Informację o wydarzeniu przekazały przedstawicielom innych jednostek w powiecie rawickim. Przygotowania trwały około trzech miesięcy.
Na zaproszenie odpowiedziało kilkadziesiąt druhen. Ostatecznie, w imprezie, która odbyła się w sobotę (18.03.2023) wzięły udział reprezentantki jednostek OSP: Zielona Wieś, Kawcze, Zawady, Oczkowice, Śląskowo, Miejska Górka, Słupia Kapitulna, Dębno Polskie, Jutrosin, Sarnowa, Żołędnica, Rawicz i Sobiałkowo. Łącznie - 30 pań.
- Cieszę się, że taka inicjatywa zaistniała - przyznał Adam Sperzyński, starosta rawicki. - Dziewczyny, w głowach których ten pomysł się zrodził, zgłosiły się do mnie z pytaniem, czy się przyłączę. Z największą przyjemnością - jako powiat rawicki - wsparliśmy to wydarzenie. Cieszę się, że po raz pierwszy strażacki dzień kobiet ma miejsce. Mam nadzieję, że na stałe wejdzie do kalendarza, że impreza będzie cykliczna. Życzę dobrej zabawy - dodał.
W Sobiałkowie narzędzia hydrauliczne poszły w ruch
Wartościowe warsztaty z samoobrony i ćwiczenia poprowadził Piotr Chudy, instruktor taekwon-do. Później, na uczestniczki imprezy czekały kolejne zadania.
- Dziewczyny nie do końca wiedziały, co na nie czeka - przyznały organizatorki. - Z zadaniami sobie jednak poradziły - dodały.
Panie podzielono na cztery grupy. Każda z nich zmierzyła się z innym zagadnieniem. W ruch poszły, m.in. narzędzia hydrauliczne - przy jendze (wydobyciu z wieży klocków, chwytając za linę przymocowaną do jednego z klocków tak, by nie przewróciła się cała konstrukcja) oraz przenoszeniu jajka z pachołka na pachołek. Trzecia grupa miała za zadanie ewakuację osoby poszkodowanej z zadymionego pomieszczenia, czwarta - udzielenie kwalifikowanej pierwszej pomocy.
Liczyła się integracja druhen
Panie mogły liczyć na druhów. Mężczyźni nie zawiedli. Przygotowali dla pań taniec - niespodziankę. Wręczyli również każdej z uczestniczek kwiaty. Na panie czekał też poczęstunek, w tym pyszny tort.Uśmiechy nie schodziły z twarzy druhen, które przyjechały do Sobiałkowa.
- Jesteśmy bardzo zadowolone z przebiegu tej imprezy. Wierzymy, że panie, które z nami się spotkały, też - przyznała Anna Hamrol, jedna z organizatorek.
Potwierdziły to druhny, które zjawiły się w Sobiałkowie.
- Ten pierwszy strażacki dzień kobiet bardzo mi się podobał. Organizacja była bardzo fajna i mam nadzieję, że będą kolejne tego typu wydarzenia - powiedziała Zuzanna Czwojdrak z OSP Jutrosin. - Uważam, że impreza zjednoczyła nas kobiety, które udzielamy się w straży pożarnej w naszej okolicy. Tu nie było rywalizacji takiej, jak na zawodach strażackich. Poznałyśmy się lepiej i to na pewno pomoże w sytuacji, gdybyśmy musiały ratować innych ludzi - przyznała Natalia Nowacka z OSP Sobiałkowo. - Dzięki takiej imprezie mogłyśmy się zintegrować i pobyć razem. W powiecie jest nas dużo, a my się, niestety, nie znamy - zauważyła z kolei Natalia Wąsik z OSP Sobiałkowo.
Jak przyznały organizatorki, w planach jest drugi Powiatowy Strażacki Dzień Kobiet.
- Impreza odbędzie się w gminie Rawicz. Szczegółów nie zdradzamy - mówi Dorota Świentek.