Reklama

Wyjątkowy Strażacki Dzień Kobiet. Warsztaty, niespodzianki, kwiaty i mnóstwo uśmiechów [ZDJĘCIA]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Takiego wydarzenia w powiecie rawickim jeszcze nie było. Druhny z jednostek OSP pokazały, że potrafią się zintegrować. W świetlicy wiejskiej w Sobiałkowie odbył się I Powiatowy Strażacki Dzień Kobiet.

Panie postanowiły zorganizować wyjątkowe wydarzenie. Przygotowania do niego trwały od grudnia 2022 roku. Wcześniej jednak - bo we wrześniu - druhny z Rawicza, Sarnowy, Żołędnicy i Sobiałkowa brały udział w manewrach ratowniczych. Stworzyły zespół, choć wcześniej się nie znały. Zadania, postawione wówczas przez organizatorów, zrealizowały. Postanowiły, że na tym nie poprzestaną. 

Powiatowy Strażacki Dzień Kobiet w Sobiałkowie 

- Jest nas - kobiet - w straży pożarnej bardzo dużo. Chciałyśmy się zintegrować, bo nas, niestety, nie widać - przyznaje Wioletta Kupczyk z OSP Sobiałkowo.

Wraz z Aleksandrą Hauzą z OSP Sarnowa, Dorotą Świentek z OSP Żołędnica i Anną Hamrol z OSP Rawicz w świetlicy wiejskiej w Sobiałkowie zorganizowały imprezę dla pań. Informację o wydarzeniu przekazały przedstawicielom innych jednostek w powiecie rawickim. Przygotowania trwały około trzech miesięcy. 

Na zaproszenie odpowiedziało kilkadziesiąt druhen. Ostatecznie, w imprezie, która odbyła się w sobotę (18.03.2023) wzięły udział reprezentantki jednostek OSP: Zielona Wieś, Kawcze, Zawady, Oczkowice, Śląskowo, Miejska Górka, Słupia Kapitulna, Dębno Polskie, Jutrosin, Sarnowa, Żołędnica, Rawicz i Sobiałkowo. Łącznie - 30 pań.

- Cieszę się, że taka inicjatywa zaistniała - przyznał Adam Sperzyński, starosta rawicki. - Dziewczyny, w głowach których ten pomysł się zrodził, zgłosiły się do mnie z pytaniem, czy się przyłączę. Z największą przyjemnością - jako powiat rawicki - wsparliśmy to wydarzenie. Cieszę się, że po raz pierwszy strażacki dzień kobiet ma miejsce. Mam nadzieję, że na stałe wejdzie do kalendarza, że impreza będzie cykliczna. Życzę dobrej zabawy - dodał. 

W Sobiałkowie narzędzia hydrauliczne poszły w ruch

Wartościowe warsztaty z samoobrony i ćwiczenia poprowadził Piotr Chudy, instruktor taekwon-do. Później, na uczestniczki imprezy czekały kolejne zadania.

- Dziewczyny nie do końca wiedziały, co na nie czeka - przyznały organizatorki. - Z zadaniami sobie jednak poradziły - dodały.

Panie podzielono na cztery grupy. Każda z nich zmierzyła się z innym zagadnieniem. W ruch poszły, m.in. narzędzia hydrauliczne - przy jendze (wydobyciu z wieży klocków, chwytając za linę przymocowaną do jednego z klocków tak, by nie przewróciła się cała konstrukcja) oraz przenoszeniu jajka z pachołka na pachołek. Trzecia grupa miała za zadanie ewakuację osoby poszkodowanej z zadymionego pomieszczenia, czwarta - udzielenie kwalifikowanej pierwszej pomocy. 

Liczyła się integracja druhen

Panie mogły liczyć na druhów. Mężczyźni nie zawiedli. Przygotowali dla pań taniec - niespodziankę. Wręczyli również każdej z uczestniczek kwiaty. Na panie czekał też poczęstunek, w tym pyszny tort. 

Uśmiechy nie schodziły z twarzy druhen, które przyjechały do Sobiałkowa. 

- Jesteśmy bardzo zadowolone z przebiegu tej imprezy. Wierzymy, że panie, które z nami się spotkały, też - przyznała Anna Hamrol, jedna z organizatorek.

Potwierdziły to druhny, które zjawiły się w Sobiałkowie. 

- Ten pierwszy strażacki dzień kobiet bardzo mi się podobał. Organizacja była bardzo fajna i mam nadzieję, że będą kolejne tego typu wydarzenia - powiedziała Zuzanna Czwojdrak z OSP Jutrosin. - Uważam, że impreza zjednoczyła nas kobiety, które udzielamy się w straży pożarnej w naszej okolicy. Tu nie było rywalizacji takiej, jak na zawodach strażackich. Poznałyśmy się lepiej i to na pewno pomoże w sytuacji, gdybyśmy musiały ratować innych ludzi - przyznała Natalia Nowacka z OSP Sobiałkowo. - Dzięki takiej imprezie mogłyśmy się zintegrować i pobyć razem. W powiecie jest nas dużo, a my się, niestety, nie znamy - zauważyła z kolei Natalia Wąsik z OSP Sobiałkowo.

Jak przyznały organizatorki, w planach jest drugi Powiatowy Strażacki Dzień Kobiet. 

-  Impreza odbędzie się w gminie Rawicz. Szczegółów nie zdradzamy - mówi Dorota Świentek.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE