Rawicz. Dziś rozpoczyna się jedna z największych imprez w mieście - jarmark historyczny. W tym roku został połączony z festiwalem muzyków ludowych.
Już dziś, o godz. 21.00 będzie można obejrzeć spektakl plenerowy „Romek i Julka. Hazackie wesele” przygotowany przez Dom Kultury. Scenariusz napisał Sylwester Różycki, a całość wyreżyserował Dariusz Taraszkiewicz. Spektakl odbędzie się w parku przy domu kultury.
Jednak głównym punktem tegorocznej imprezy będzie barwny i roztańczony korowód. Parada wyruszy 7 września o godzinie 16.00 z parkingu przy Szkole Podstawowej w Sierakowie i przejdzie ulicami rawickiej starówki na metę - w parku przy domu kultury. Tam zaplanowano zabawę ludową z muzyką folkową. Paradę poprowadzą artyści uczestniczący w IV Międzynarodowym Festiwalu Muzyków Ludowych im. Bolesława Kupczyka i Mieczysława Lipnego. W tym roku imprezy będą połączone. Na plenerowych scenach ma rozbrzmiewać muzyka grana na tradycyjnych instrumentach ludowych.
Ponadto, przez cały weekend, będą dostępne: kiermasz artystycznego rękodzieła ludowego i produktów regionalnych, pokazy i warsztaty rękodzieła (np. haftu). Jak przekazuje dyrektor Muzeum Ziemi Rawickiej, zostanie otwarta wystawa wzorów haftu hazackiego, połączona z promocją katalogu „Wzorów Haftów występujących na terenie Hazów”. Publikacja zawiera 40 wzorów haftów. Zaplanowano również wystawę dokumentującą dorobek artystyczny zespołu regionalnego „Wisieloki”, który świętuje jubileusz 45-lecia działalności. Tegoroczny Jarmark zwieńczy koncert popularnego zespołu Future Folk. - Ich twórczość to połączenie muzyki tanecznej z nurtem góralskim - przekazuje Adriana Miara. Wstęp na imprezę jest bezpłatny.
HARMONOGRAM:
6 września (piątek)
godz. 20.00 - wernisaż wystawy jubileuszowej Zespołu Regionalnego „Wisieloki”. Promocja „Katalogu haftów występujących na terenie Hazów”
godz. 21.00 - spektakl plenerowy „Romek i Julka - hazackie wesele”
godz. 22.00 - potańcówka: "Hazacki Rumpel"
7 września (sobota)
godz. 12.00 - 20.00 - kiermasz rękodzieła i produktów regionalnych, warsztaty i pokazy rękodzielnicze
godz. 12.00 - Narodowe Czytanie z Dominiką Ostałowską
godz. 13.00 - „Koronka koniakowska z Koniakowa” otwarcie wystawy w Galerii „Sala Piecowa”
godz. 13.00 - 14.00 – Minikoncerty
godz. 16.00 - „Zapraszamy do wiwata!” - parada ulicami miasta
godz. 17.00 - 21.00 - Oficjalne otwarcie festiwalu. Występy zespołów z Belgii, Czech, Litwy, Słowacji, Włoch i Polski.
godz. 21.00 - biesiada z zespołem „Janusz Prusinowski Kompanija”
godz. 22.00 - potańcówka „Hazacki rumpel”
8 września (niedziela)
godz. 12.00 - 18.00 - kiermasz rękodzieła i produktów regionalnych, warsztaty i pokazy rękodzielnicze
godz. 12.00 - „Region kozła - śladami Alfabetu Tradycji”, spektakl dla dzieci
godz. 12.15 - msza święta w intencji patronów festiwalu
godz. 13.00 - koncert „Quidem folklore” w kościele pw. św. Andrzeja Boboli
godz. 14.00-16.00 - Rynek Aktywnych Mieszkańców: Stare Miasto (od)nowa, Otwarte konsultacje społeczne
godz. 15.30 - koncert „Comina Gens” z Włoch
godz. 17.00 - koncert „Future Folk”
Wydarzenie towarzyszące:
Rajd szlakiem walk powstańców
Rawickie stowarzyszenie Retro Moto Rawicz organizuje rajd Szlakiem Walk Powstańców Wielkopolskich o Rawicz. - Wiele razy uczestniczyliśmy w zlotach i rajdach i zawsze marzyło nam się zorganizowanie takiego wydarzenia u nas, w Rawiczu. Zapraszamy wszystkich posiadaczy pojazdów wyprodukowanych do 1992 roku, do wzięcia udziału w rajdzie. Mamy nadzieję, że Rajd Niedźwiedzia spotka się z dużym zainteresowaniem i będzie imprezą cykliczną wpisaną na stałe w kalendarzu wydarzeń motoryzacyjnych - zachęcają organizatorzy wydarzenia. Start przewidziany jest na sobotę, 7 września z targowiska przy ul. Marcinkowskiego.
Program rajdu:
godz. 10.00 - rejestracja uczestników (targowisko miejskie przy ul. Marcinkowskiego)
godz. 11.00 - start
godz. 15.00 - zakończenie i rozdanie nagród
godz. 16.00 - udział w paradzie ulicami Rawicza