reklama
reklama

Wielkanoc z obostrzeniami. Sprawdź, gdzie będzie święconka?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Wielkanoc z obostrzeniami. Sprawdź, gdzie będzie święconka? - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Czeka nas kolejna Wielkanoc w cieniu pandemii koronawirusa. Wprowadzone przez rząd zakazy i limity obejmą również kościoły. W związku z tym, przewodniczący KEP abp. Stanisław Gądecki wystosował apel.
reklama

„Mając na uwadze zdrowie i życie Polaków, zwracam się z gorącym apelem do kapłanów i wiernych świeckich o skrupulatne przestrzeganie zasad bezpieczeństwa sanitarnego” - pisze w apelu abp Stanisław Gądecki. Wskazuje w nim, m.in. na konieczność przestrzegania limitów wiernych w kościołach, o zachowywanie dystansu społecznego, zakrywanie ust i nosa oraz dezynfekcję dłoni i respektowanie zasad higieny w obiektach sakralnych. Do tych, którzy nie będą mogli osobiście uczestniczyć w nabożeństwach, apeluje o modlitwę w domu i obserwowanie transmisji w mediach.

W związku z obostrzeniami sanitarnymi dotyczącymi przebywania osób w świątyni, metropolita poznański udzielił wszystkim wiernym archidiecezji poznańskiej oraz wiernym przebywającym na jej terenie dyspensy od obowiązku uczestnictwa we mszy świętej w niedzielę i święta nakazane - do czasu zniesienia ograniczeń.

„Zachęcamy, aby korzystający z dyspensy pozostali wierni osobistej i rodzinnej modlitwie oraz w miarę możliwości łączyli się duchowo z liturgiczną wspólnotą Kościoła poprzez transmisje radiowe, telewizyjne lub internetowe” - czytamy w apelu abp. Stanisława Gądeckiego.

Rząd, co prawda, nie zdecydował się na zamknięcie kościołów w ramach najnowszego zaostrzenia restrykcji, ale postanowił zmienić limit wiernych, którzy mogą przebywać w kościołach. Od soboty, 27 marca, do piątku, 9 kwietnia, jest to 1 osoba na 20 metrów kwadratowych. Niezmiennie wierni mają obowiązek zachowywania 1,5-metrowego dystansu od innych i oczywiście zakrywania ust i nosa maseczką.

Sposób weryfikacji liczby wiernych w kościołach, jak zaznaczył podczas briefingu prasowego rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ks. Leszek Gęsiak, zależy od proboszczów.

- To, w jaki sposób zostanie przeprowadzona weryfikacja liczby osób, zależy od gospodarza miejsca. Tutaj każdy proboszcz jest zobligowany do tego, by te wszystkie nałożone ograniczenia wprowadzić w życie i ich przestrzegać. Tu nie ma jakiejś jednej wspólnej metodologii, ponieważ parafie są bardzo różne, miejsca są bardzo różne, wspólnoty są bardzo różne - mówił ks. Gęsiak.

Co ze święconką?

Parafia pw. św. Andrzeja Boboli w Rawiczu:

Przed kościołem od godz. 11.00 do 17.00 - co 15 minut oraz w Dębnie Polskim przy figurze Matki Bożej (godz. 14.00), w Kątach przy Krzyżu (godz. 14.20), w Masłowie na boisku szkolnym (godz. 14.00) i w Załęczu przed świetlicą (godz. 14.20)

Parafia pw. Chrystusa Króla i Zwiastowania NMP w Rawiczu:

Od godz. 10.00 do 18.00 - co godzinę oraz w Szymanowie przy kapliczce Matki Bożej o godz. 10.00.

Parafia w Łaszczynie:

- Planuję przejechać wioskami i poświęcić pokarmy. Proszę parafian, by wyszli wtedy przed swoje domy (godziny przejazdu podane na profilu parafii na facebooku – przy. red.), a kto nie zdąży, lub nie chce - może wejść na stronę www.swietawdomu.pl gdzie może dowiedzieć się, jak poświęcić pokarmy na stół wielkanocny - zaznacza ks. Karol Juśkiewicz, proboszcz łaszczyńskiej parafii. 

Parafia w Golejewku:

Według ustalonego od lat harmonogramu, z zachowaniem zasad bezpieczeństwa. O godz. 9.00 i 14.00 w kościele parafialnym. - Jeśli pozwoli na to pogoda, odbędzie się na zewnątrz kościoła - i tu też proszę o zachowanie odstępu - poinformował na niedzielnej mszy świętej ks. Stanisław Czubak, proboszcz z Golejewka. 

Parafia w Pakosławiu:

W pakosławskiej parafii proboszcz zrezygnował ze święcenia pokarmów - każdy ma zrobić to sam w domu - podobnie jak w roku ubiegłym.

Parafia w Jutrosinie:

Wokół kościoła o godz.9.00, 10.00,  11.00, 12.00, 13.00 i 14.00.

Parafia w Szkaradowie:

godz. 11.00 Ostoje, godz. 11.30 Jeziora, godz. 11.45 Janowo, godz. 10.30 oraz 13.00 Szkaradowo  

Parafia w Dubinie:

godz. 13.30 Zarole, godz. 13.40 Pomocno, godz. 13.45 DPS w Osieku, godz. 13.50 Osiek przy świetlicy, godz. 14.00 Domaradzice, godz. 14.10 Śląskowo, godz. 14.20 Zaborowo,  godz. 15.00 Dubin

Parafia w Słupi Kapitulnej:

Wokół kościoła o godz. 10.00 (nr 1-49), 11.00 (nr 50-87), 12.00 (nr 88-128) i 13.00 (nr 129 do końca). - Proszę o przyjście jednej osoby z domu - sugeruje proboszcz Marcin Jóźwiak.

Parafia w Sarnowie:

godz. 11.00, 12.00 i 13.00, tylko wokół świątyni

Parafia w Bojanowie:

godz.10.00 Tarchalin i Bojanowo Osady, godz. 10.15 Gołaszyn i Golina Wielka, godz. 10.30 Karolewo i Golinka, godz. 10.45 Szemzdrowo i Gierłachowo, godz. 11.00 Trzebosz i Wydartowo II, godz. 11.15 Pakówka, godz. 11.30 Pakówka DPS, godz. 13.00, 14.00 i 15.00.

 

 

 

 

reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama