Reklama

Wszystkich Świętych istnieje od 1400 lat. Wcześniej były Dziady

Opublikowano:
Autor:

Wszystkich Świętych istnieje od 1400 lat. Wcześniej były Dziady - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości

Dzień Wszystkich Świętych ustanowił papież Bonifacy IV, 610 lat po narodzeniu Chrystusa. Początkowo to święto obchodzono 13 maja.

W tym samym czasie w słowiańskiej części Europy ludy religii pogańskich od wieków czciły swoich zmarłych w noc z 31 października na 1 listopada - w Noc Dziadów.

W roku 731 papież Grzegorz III przeniósł Dzień Wszystkich Świętych właśnie na 1 listopada. Według niektórych historyków, podjął taką decyzję, aby rozładować korki z powodu licznych pielgrzymów przybywających do Rzymu w okresie wiosennym. Inne źródła wskazują na ówczesną politykę Kościoła katolickiego, który podczas ekspansji na słowiańskie kraje Europy często stawiał swoje kościoły w miejscach świętych dla pogan, a ich tradycyjne obrzędy i święta przejmował na potrzeby nowej religii.

Do dziś 1 listopada, dzień Wszystkich Świętych jest w Kościele katolickim uroczystością ku czci wszystkich znanych i nieznanych z imienia świętych.

Modlitwy za dusze bliskich zmarłych wierni Kościoła katolickiego powinni wznosić szczególnie dzień później, 2 listopada, w Dzień Zaduszny, ustanowiony w 988 roku.

Jednak prastare słowiańskie tradycje ciągle trwają w naszych obyczajach. Groby naszych bliskich odwiedzamy w dniu 1 listopada. W tym roku - że względu na pandemię koronawirusa - cmentarze zostały zamknięte. Nie możemy więc zanieść kwiatów i zapalić znicza. Odwołane zostały także tradycyjne procesje na cmentarzach. 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE