Reklama

WYBORY 2020. Co koniecznie trzeba zrobić przed II turą?

Opublikowano: sob, 4 lip 2020 22:13
Autor:

WYBORY 2020. Co koniecznie trzeba zrobić przed II turą? - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości

W niedzielę - 12 lipca odbędzie się II tura wyborów prezydenckich. Będziemy głosowali na jednego z dwóch kandydatów. Co trzeba zrobić zanim odwiedzimy lokal wyborczy?

 

Jeśli ktoś głosuje poza swoim obwodem wyborczym i przed pierwszą turą wyborów wziął zaświadczenia o prawie do głosowania w dwóch turach lub zgłosił zamiar głosowania korespondencyjnego - nie musi już nic robić. Z zaświadczeniem na II turę zagłosuje w dowolnej komisji, a w przypadku głosowania korespondencyjnego pakiet wyborczy dostanie na ten sam adres co przed pierwszym głosowaniem.

 

Ale, jeśli w II turze zamierza głosować gdzie indziej niż w pierwszej - musi pamiętać o następujących datach.

Jeśli chcesz głosować za granicą:

Do 9 lipca na stronie ewybory.msz.gov.pl można zgłosić zamiar osobistego głosowania w komisjach wyborczych za granicą. Nie da się już zarejestrować na głosowanie korespondencyjne - termin minął 29 czerwca.

 

Jeśli chcesz głosować w Polsce:

7 lipca mija ostateczny termin na dopisanie się do spisu wyborców (jednorazowo, tylko na te wybory) lub stałego rejestru wyborców w wybranej gminie. To również ostatni dzień na zgłoszenie się do głosowania korespondencyjnego dla osób przebywających w kwarantannie. Wnioski można złożyć korzystając między innymi z platformy ePUAP.

Do tego dnia także osoby, które wcześniej zgłosiły zamiar głosowania korespondencyjnego powinny otrzymać swoje pakiety wyborcze.

 

UWAGA: Osoby, które przed I turą dopisały się do spisu wyborców w wybranym obwodzie, będą ujęte w tym samym spisie w głosowaniu 12 lipca. Nie ma już możliwości dopisania do innego spisu wyborców.

 

Ostatnia szansa, by zadbać o możliwość głosowania w dowolnym miejscu to 10 lipca - do tego dnia można odebrać z urzędu zaświadczenie o prawie do głosowania.

 

Tego zaświadczenia nie można pobrać drogą elektroniczną - trzeba odebrać je w urzędzie osobiście lub przez osobę, która będzie miała upoważnienie.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE