Jolanta Białek
Zawsze aktywna kobieta, działaczka społeczna od najmłodszych lat. Była współtwórczynią założonego w 1984 roku zespołu "Słowianie", kierowała nim w latach 1995 - 2013. W tym czasie słynął z cyklicznie organizowanych biesiad tematycznych. Na kartach historii gminy zapisała się jako inicjatorka przeglądów zespołów folklorystycznych. Była współzałożycielką zespołu "Mali Słowianie". Ponadto należała do Zespołu Śpiewaczego im. Nowowiejskiego w Pakosławiu oraz do Koła Gospodyń Wiejskich w Pakosławiu.
Maria Burak
Wieloletnia prezes Stowarzyszenia Kwaterodawców Wiejskich "Gospodarstwa Gościnne" w Pakosławiu. W tym czasie inicjowała wiele imprez, np. rajdy rowerowe "Noc Świętojańską", pikniki, warsztaty rękodzieła oraz kulinarne. Była organizatorem stoisk z produktami regionalnymi na wielu targach, wystawach i konkursach. Obecnie jest przewodniczącą Koła Gospodyń Wiejskich w Zaorlu.
Władysław Grupa
Wieloletni członek ochotniczej straży pożarnej. Przez ponad 20 lat był członkiem komisji rewizyjnej tej jednostki. Na swoim koncie ma udział w wielu akcjach gaszenia pożaru. Obecnie jest członkiem honorowym swojej OSP.
Na kartach pakosławskiej historii zapisał się biorąc czynny udział w budowie świetlicy wiejskiej w Pakosławiu, układaniu chodnika czy naprawie dróg polnych. Przez 27 lat był członkiem zespołu folklorystycznego "Słowianie". Natomiast 22 lata zajmował się pielęgnacją lasu będącego w zarządzie sołectwa Pakosław. W latach 1988 - 1990 piastował funkcję radnego Rady Gminy Pakosław.
Janina Konieczna
Urodzona w osadzie Gać. Inicjatorka upamiętnienia kamieniem z pamiątkową tablicą zaginionej osady Gać. Przez cały okres istnienia zespołu ludowego "Kalina" była jego członkiem. Członkowie zespołu znani byli z poruszania się na rowerach ozdobionych kwiatami i kolorowymi wstążkami. Przez 24 lata działała w zespole folklorystycznym "Słowianie", a od początku działalności Koła Gospodyń Wiejskich w Pakosławiu była jego członkinią.
Teresa Miernik
W sierpniu 1977 roku rozpoczęła swoją karierę zawodową. W grudniu 1982 roku podjęła pracę na stanowisku głównego księgowego w Urzędzie Gminy Pakosław. Od czerwca 1980 roku pełniła w Gminie Pakosław funkcję skarbnika. Przez całą, 40-letnią, karierę zawodową sumiennie wykonywała swoje obowiązki, służyła radą i pomocą. Była osobą, która dbała o dyscyplinę finansów, a jednocześnie rozumiała potrzebę realizowania kosztownych inwestycji. W 2020 roku przeszła na zasłużoną emeryturę.
Zdzisława Ostrowska
Urodzona społeczniczka z pasją, pełna pomysłów. Pomimo emerytury nadal aktywna. Przez wiele lat zajmowała stanowisko specjalisty w Wojewódzkim Ośrodku Doradztwa Rolniczego. Wieloletnia autorka pokazów kulinarnych kierowanych szczególnie do Kół Gospodyń Wiejskich działających w gminach: Pakosław, Miejska Górka oraz Jutrosin. Była współorganizatorką "Targów w Gołaszynie". Jest promotorką zdrowego stylu odżywiania. Była współzałożycielką oraz prowadzącą, przez pierwsze 10 lat działalności, zespół folklorystyczny "Słowianie". Związana jest z pakosławską "Akcją Katolicką", zaangażowana w kontakty z seniorami oraz osobami z niepełnosprawnościami.
Albin Pokładek
Radny Gminy Pakosław w latach 1998 - 2018. W kadencji 1998 - 2002 członek zarządu gminy. Od 1998 roku przez 11 lat pełnił funkcję sołtysa w Chojnie. Obecnie jest członkiem rady sołeckiej w tej wsi. Aktywnie działał na rzecz społeczności lokalnej oraz OSP. Był współinicjatorem wielu działań społecznych, m.in. naprawy dróg polnych. Podczas pełnienia przez niego funkcji sołtysa w Chojnie przeprowadzono m.in. remont świetlicy wiejskiej oraz budowę wielu chodników. W 2002 r. był członkiem Komitetu Odnowy Wieży Kościoła pw. Wszystkich Świętych w Golejewku.
Jan Rybacki
Wieloletni członek Ochotniczej Straży Pożarnej w Sowach, a następnie w Pakosławiu. Uczestnik wielu akcji gaśniczych. Przez 12 lat, do 2021 r., pełnił funkcję skarbnika w pakosławskiej jednostce. Obecnie jest jej honorowym członkiem. Z zawodu jest elektrykiem. Swoje zawodowe umiejętności wykorzystywał przez wiele lat na cele społeczne, naprawiając awarie w świetlicy wiejskiej, remizie strażackiej oraz muszli koncertowej w Pakosławiu.
Stanisław Stelmach, w jego imieniu nagrodę odebrała synowa, Emilia Stelmach
Pracownik Urzędu Gminy w Pakosławiu, który zajmował się inwestycjami związanymi z wodociągami i gazyfikacją gminy Pakosław. Ponadto, uczestniczył w budowie obiektów ważnych dla gminy i jej mieszkańców, m.in. dróg i ścieżek pieszo-rowerowych, sali sportowej w Pakosławiu oraz zalewu. Dbał o zimowe utrzymanie dróg i mostów oraz o zaopatrzenie mieszkańców gminy w energię elektryczną i gaz. W 2018 roku, po 47 latach pracy, przeszedł na emeryturę. Został zapamiętany jako osoba pracowita, sumienna i życzliwa.
Grażyna Tomczak
Urodzona w Osieku, gdzie przez całe życie pracowała na rzecz mieszkańców. W 1973 roku, w wieku 19 lat, została członkiem Zrzeszenia Związku Sportowego w Osieku. W ramach jego działalności, razem z młodzieżą, organizowała wycieczki oraz prace społeczne na rzecz wsi. W latach 1986 - 2011 pełniła funkcję zastępcy przewodniczącej miejscowego KGW. W tym czasie były organizowane wieczorki taneczne, dni dziecka, dni seniora, wycieczki krajoznawcze, dożynki i wiele innych. Zachęcała do udziału w konkursach gminnych. W 1998 roku była laureatką konkursu "Najpiękniejsza Zagroda Wiejska". Cieszy się powszechnym szacunkiem i uznaniem za swoją aktywną pracę oraz działalność społeczną. Jej zaangażowanie i praca przyczyniły się do rozwoju sołectwa Osiek i gminy Pakosław.