Jeszcze dwadzieścia lat temu w archidiecezji poznańskiej wyświęcono 19 diakonów. Potem ich liczba systematycznie spadała, za wyjątkiem roku śmierci papieża Jana Pawła II, gdy wyświęcono 19 kapłanów.
W tym roku tylko pięciu nowych kapłanów w archidiecezji poznańskiej
W ubiegłym roku w archidiecezji poznańskiej święcenia przyjęło sześciu diakonów, natomiast w bieżącym przybędzie tylko pięciu księży.Tak dramatycznej sytuacji jeszcze w archidiecezji poznańskiej nie było. W Arcybiskupim Seminarium Duchownym w Poznaniu jest formowanych 55 kleryków. Nowy nabór w zeszłym roku liczył jedynie 14 osób. Znikoma liczba kandydatów, przechodzenie na emerytury oraz śmierć kapłanów (w roku 2022 zmarło aż 36 księży z archidiecezji) spowodowały duże braki kadrowe.
W powiecie rawickim także brak powołań
Od dawna nikt z powiatu rawickiego nie został księdzem. Ostatnie prymicje* odbyły się kilka lat temu. W roku 2017 został wyświęcony pochodzący z Zielonej Wsi Marcin Płóciennik, a rok później do stanu kapłańskiego awansował Aleksy Jędrzej Moryson, franciszkanin pochodzący z Jutrosina.
Jeden proboszcz na kilka parafii?
Wobec takiej sytuacji, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski - Metropolita Poznański abp. Stanisław Gądecki - przyznaje, że konieczne będzie łączenie parafii. W tej chwili archidiecezja poznańska obejmuje 415 parafii zgrupowanych w 43 dekanaty. Pracuje w nich 635 kapłanów.
Z powodu braku księży powstaje potrzeba łączenia mniejszych parafii wiejskich tak, by jeden kapłan został proboszczem dwóch lub kilku dawnych, maleńkich parafii - mówił w ubiegłym roku arcybiskup.
Tak już się dzieje. Od dwóch lat jeden proboszcz obsługuje trzy parafie wiejskie w Łowyniu, Silnej i Stokach (dekanat Międzychód). Także nowy proboszcz parafii w Bojanowie, ksiądz Tomasz Nowak opuści dwie prowadzone jednocześnie parafie - Jana Chrzciciela w Radomicku oraz Franciszka z Asyżu w Bronikowie. Jak mówi, posługa w miejscowościach oddalnych o kilkanaście kilometrów, jest dużym wyzwaniem.
Wszystko trzeba zrobić podwójnie, a największe obciążenie jest oczywiście w święta kościelne - przyznaje ksiądz, który dodatkowo pełni obowiązki kapelana leszczyńskiego batalionu Wojsk Obrony Terytorialnej.
Wyjaśnia, że w jego przypadku w wypełnieniu podwójnych obowiązków kluczową rolę miała pomoc mieszkańców.
Spotkałem się ze zrozumieniem i przychylnym nastawieniem ze strony rad parafialnych, których pomoc okazała się nieoceniona - poświadcza ksiądz podporucznik.
Spadek autorytetu Kościoła Katolickiego?
Z badań wynika, że spadek powołań kapłańskich następuje wraz z utratą zaufania społecznego do Kościoła Katolickiego. CBOS wskazuje, że w ciągu ostatnich trzech dekad w Polsce obserwowany jest powolny spadek poziomu wiary religijnej - z 94 proc. deklarujących wiarę do 87,4 proc. Szybko spada natomiast kultywowanie praktyk religijnych - z 69,5 proc. do 42,9 proc. Widoczne jest to szczególnie wśród młodych ludzi.Dyrektor Centrum Badania Opinii Społecznej prof. Mirosława Grabowska wskazuje na trzy powody: porażkę systemu nauczania religii w szkołach, zmiany kulturowe zachodzące w rodzinach oraz coraz bardziej negatywwny wizerunek instytucji Kościoła.
Badani zarzucają Kościołowi Katolickiemu w Polsce angażowanie się w politykę, zachłanność na pieniądze oraz skandale seksualne, jako zjawisko nierozliczone - dopowiada dyrektor CBOS.
Według corocznych badań CBOS oraz zawód księdza znajduje się wśród majmniej poważanych zawodów. Gorzej niż kapłanów postrzegamy jedynie polityków i youtuberów.
Badanie CBOS potwierdza sondaż Agencji SW Reaserch
* W Kościele katolickim nazwa pierwszej mszy sprawowanej uroczyście przez nowo wyświęconego kapłana z udziałem społeczności parafialnej, z której pochodzi.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.