14 czerwca uznawany jest za dzień, w którym zaczął funkcjonować KL Auschwitz. Tego dnia, w 1940 r. Niemcy skierowali z więzienia w Tarnowie do obozu w Oświęcimiu pierwszy transport więźniów politycznych, złożony z 728 Polaków. Wśród nich byli więźniowie z południowych ziem okupowanej Polski, żołnierze polskiego września, członkowie organizacji podziemnych, młodzież gimnazjalna i studencka oraz niewielka grupka polskich Żydów.
Dzień ten uznawany jest za początek funkcjonowania obozu i obchodzony był corocznie jako Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych i Obozów Zagłady. Święto uchwalone zostało przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej w 2006 roku.
W 2015 roku Sejm, „w imię prawdy historycznej”, nadał świętu nową nazwę: Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Niemieckich Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych i Obozów Zagłady.
W Rawiczu ofiary obozów koncentracyjnych zostały uczczone w piatek, 14 czerwca 2024 roku przez delegacje samorządowców, służb mundurowych oraz organizacji i stowarzyszeń złożeniem kwiatów pod jedną z tablic znajdujących na murze zakładu karnego. Z danych, które ocalały z wojennej zawieruchy (Niemcy zniszczyli część obozowej dokumentacji) wynika, że w KL Auschwitz więzionych było około 10 mieszkańców powiatu rawickiego.
Zdjęcia z zeszłorocznych obchodów tego święta można zobaczyć TUTAJ
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.