reklama

Zmiany w programie szczepień przeciw HPV. Teraz zaszczepią nawet 9-latki

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Adobe Stock

Zmiany w programie szczepień przeciw HPV.  Teraz zaszczepią nawet 9-latki - Zdjęcie główne

foto Adobe Stock

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WiadomościOd 1 września 2024 roku wprowadzono zmiany w programie bezpłatnych szczepień przeciw HPV, czyli wirusowi brodawczaka ludzkiego. Dwie główne zmiany to obniżenie kryterium wieku uprawniającego do skorzystania z programu oraz zwiększenie liczby punktów szczepień.
reklama

Jak przypomina Agnieszka Filipowiak-Dymkiewicz, młodszy asystent PSSE w Rawiczu, od 1 września zostały wprowadzone uzupełniena do bezpłatnego programu szczepień ochronnych dla dzieci i młodzieży. Chodzi o szczepienie, które chroni przed chorobami wywołanymi przez HPV.

- HPV (Human Papilloma Virus) to nazwa ludzkiego wirusa brodawczaka, który odpowiada za zachorowania na raka szyjki macicy. Powszechny Program Szczepień przeciw temu wirusowi jest realizowany w ramach Narodowej Strategii Onkologicznej na lata 2020-2030 od 1 czerwca 2023 roku - wyjaśnia. 

Zmiany w programie bezpłatnych szczepień przeciwko HPV

Jak informuje Sebastian Krystek, specjalista Zespołu Komunikacji Społecznej i Promocji Wielkopolskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ, do tej pory program bezpłatnych szczepień przeciwko HPV skierowany był do dziewcząt i chłopców po ukończeniu 11. roku życia do ukończenia 14. roku życia.

reklama

- Dzięki rozszerzeniu wykazu zalecanych szczepień ochronnych finansowanych przez Ministra Zdrowia z programu od 1 września 2024 roku mogą skorzystać dzieci już od ukończenia 9. roku życia. Górna granica uczestnictwa w programie pozostała bez zmian - przekazuje.

Inną ważną zmianą w programie, jak wskazał Sebastian Krystek, jest zwiększenie liczby punktów szczepień.

- Do tej pory w Wielkopolsce można było się szczepić w jednej z 424 placówek. Od 1 września 2024 roku na szczepienie przeciwko HPV można się umówić w każdej przychodni POZ, niezależnie od złożonej deklaracji wyboru lekarza rodzinnego - wyjaśnia.

Ponadto, podstawową formą rejestracji na szczepienie przeciw HPV jest bezpośredni kontakt z przychodnią.

reklama

- E-rejestracja jest fakultatywnym narzędziem dla punktów szczepień, dlatego nie do każdej przychodni można umówić się przez infolinię, Internetowe Konto Pacjenta oraz przez aplikację mojeIKP - mówi przedstawiciel NFZ.

Współpraca w walce z HPV

Dodatkowo Ministerstwo Zdrowia wspólnie z Ministerstwem Edukacji Narodowej zainaugurowało program dobrowolnych szczepień w szkołach podstawowych. W jego ramach, dyrektorzy placówek, których uczniowie chcą się zaszczepić, powinni skontaktować się z lekarzem podstawowej opieki zdrowotnej i umówić termin szczepienia. W zlokalizowaniu właściwej przychodni pomóc może Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna.

- Szczepienie dzieci w szkołach pozwoli Państwu uniknąć umawiania wizyt w przychodniach i odbędzie się w środowisku przyjaznym uczniom i uczennicom. W trakcie wykonywania szczepień mogą Państwo towarzyszyć swoim dzieciom choć nie jest to wymagane. Ważne jednak, aby wyrazili Państwo pisemną zgodę na szczepienie swojego dziecka, zgodnie z instrukcjami przekazanymi przez dyrektora szkoły - piszą minister zdrowia Izabela Leszczyna oraz minister edukacji Barbara Nowacka w sygnowanym wspólnie liście adresowanym do rodziców.

reklama

Czy warto szczepić przeciw HPV?

Jak przekazuje Sebastian Krystek, badania udowodniły, że szczepienie jest najskuteczniejsze, jeśli nastąpi przed potencjalnym narażeniem na zakażenie HPV, a więc przed rozpoczęciem kontaktów seksualnych.

- Doświadczenia innych krajów potwierdzają, że szczepionka przeciw wirusowi brodawczaka jest bezpieczna i skuteczna. Eksperci za przykład stawiają Australię, która narodowy program szczepień zapoczątkowała w 2007 roku i może się pochwalić 98% redukcją zakażeń wirusem oraz najniższym współczynnikiem umieralności na raka szyjki macicy - informuje.

Wyjaśnia także, że zmiany w programie bezpłatnych szczepień mają na celu zwiększenie odsetka zaszczepionych dzieci.

reklama

- Na podstawie danych z elektronicznych Kart Sczepień w okresie od stycznia 2021 roku do 1 września 2024 roku zaszczepiono 360 tysięcy dzieci z roczników 2006-2015, w tym 35 tysięcy młodych Wielkopolan. Najchętniej szczepią się mieszkańcy powiatu obornickiego, z kolei najmniejszy odsetek zaszczepionych odnotowano w powiecie kolskim - wskazuje.

Jak się dowiedzieliśmy w przychodniach powiatu rawickiego, jak dotąd, zainteresowanie szczepieniami przeciw HPV, jest duże.

 

 

 

reklama
SONDA

Czy zapiszesz swoje dziecko na szczepienie przeciwko HPV?

Zagłosowało 6 osób
Zagłosuj
Głosy można oddawać od 13.09.2024 od godz 20:25
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama