reklama

Żmije zygzakowate widziane w lasach na terenie powiatu rawickiego. Jak się zachować przy spotkaniu z tym jadowitym wężem?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Czytelnik

Żmije zygzakowate widziane w lasach na terenie powiatu rawickiego. Jak się zachować przy spotkaniu z tym jadowitym wężem? - Zdjęcie główne

foto Czytelnik

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WiadomościOd kilkunastu dni docierają do nas informacje od czytelników, że w lasach znajdujących się terenie powiatu rawickiego widują żmije zygzakowate - jedyny gatunek jadowitego węża, który występuje w polskich lasach.
reklama

Żmija zygzakowata jest jedynym jadowitym wężem występującym w Polsce. Rozpoznać ją można po charakterystycznym zygzaku, który ciągnie się przez całe ciało.

- Aczkolwiek odmian kolorystycznych jest tyle, że nie sposób dać jednego wzorca. Czasem ten zygzak tak bardzo zlewa się z pozostałą częścią ciała, że trudno go zauważyć - wyjaśnia Maciej Rybacki, leśniczy leśnictwa Kawcze w nadleśnictwie Piaski.

Podkreślił, że w przypadku wątpliwości można rozpoznać je po kształcie głowy - cechą charakterystyczną jadowitych węży jest trójkątna głowa i zwężająca się szyja, pozostałe węże mają bardziej obłe głowy.

Poza żmiją, w Polsce można jeszcze spotkać węża eskulapa, który nie jest jadowity, oraz padalca - beznogą jaszczurkę. Maciej Rybacki podkreśla, że żmija zygzakowata w Polsce jest pod ochroną. Oznacza to, że nie możemy jej dotykać, zabijać, łapać, ani niszczyć jej siedliska. 

reklama

Gdzie spotkasz żmiję?

Leśniczy tłumaczy, że żmije są skryte, ukrywają się w korzeniach drzew, pod kamieniami, w krzakach, zazwyczaj na brzegu lasu, na podmokłych terenach. Żywy okaz bardzo trudno zatem spotkać.

- Największe prawdopodobieństwo natknięcia się na nie jest teraz. Podobnie jak wszystkie gady, żmije uwielbiają kiedy jest ciepło - wskazał.

Przyznał, że pomimo sprzyjających warunków, spotkanie ze żmiją jest rzadkością, częściej można natrafić na okaz, który padł ofiarą kół samochodu. 

Czy żmija jest groźna?

Maciej Rybacki podkreśla, że żmija jest płochliwa.

- Nie czeka na człowieka, żeby go ukąsić. Zrobi to tylko w momencie zagrożenia, sama z siebie nie zaatakuje. Przeważnie też, zanim zaatakuje, ostrzega syczeniem. W ten sposób próbuje odstraszać - tłumaczy.

reklama

Kiedy spotkamy żmiję ...

Jak należy się zachować, jeśli jednak spotkamy żmiję? Leśniczy wyjaśnia, że najlepiej ominąć ją szerokim łukiem i zostawić w spokoju.

- Ewentualnie możemy zrobić jej zdjęcie, ale z niezbyt bliska, ponieważ wtedy może poczuć się zagrożona - doprecyzował Maciej Rybacki.

Ugryzła mnie żmija ...

Jeśli doszło do ugryzienia przez żmiję to przede wszystkim należy zachować spokój, nie odganiać zwierzęcia i nie zabijać go. Jak podkreślił leśniczy, jad jest tak naprawdę groźny tylko dla dzieci i osób starszych. Niemniej osoby dorosłe mogą poczuć zawroty głowy, nudności, niepokój.

Uspokajający jest fakt, że zgodnie z informacją przekazaną przez Zuzannę Sokołowską, rzecznik prasową rawickiego szpitala, posiada on surowicę podawaną w przypadku ukąszenia przez żmiję zygzakowatą. Co ważne, w tym oraz w poprzednim, 2023, roku do szpitala w Rawiczu nie zgłosił się żaden pacjent ukąszony przez tego gada. Dr n. med. Tomasz Zawada, dyrektor ds. medycznych placówki w Rawiczu, przekazał z kolei, jak postępować po ukąszeniu. 

reklama

  • 1. Natychmiast unieruchomić ukąszoną kończę i ułożyć ją poniżej poziomu serca, co znacząco zmniejsza wchłanianie jadu wskutek ograniczenia krążenia.
  • 2. Założyć jałowy opatrunek w miejscu ukąszenia oraz ewentualnie przemyć rany wodą z mydłem.
  • 3. Zapewnić osobie poszkodowanej komfort, spróbować ją uspokoić oraz, w miarę możliwości, ograniczyć wszelkie ruchy.
  • 4. Szybko przetransportować poszkodowanego do szpitala, gdzie będzie można rozpocząć odpowiednie leczenie. 
 

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama