Jak przypomina Centrum Informacyjne Burmistrza - podczas rewitalizacji część ścieżek na plantach zostało pokrytych naturalną nawierzchnią mineralną, która, podobnie jak w innych parkach, wymaga regularnej konserwacji i pielęgnacji.
Za to zadanie odpowiedzialny jest Zakład Usług Komunalnych w Rawiczu, który właśnie rozpoczyna prace pielęgnacyjne polegające na uzupełnianiu ubytków w nawierzchni mineralnej. CIB informuje, że jest to standardowa procedura, do której jest zobowiązana gmina.
- Naturalna nawierzchnia pod wpływem warunków atmosferycznych i eksploatacji staje się miejscami nierówna. W związku z tym ZUK za pomocą materiału, z jakiego wykonano nawierzchnię, dokonuje uzupełnień i wyrównań. Prace mogą być wykonywane w okresach, kiedy występuje dodatnia temperatura i dużo opadów. Woda zagęszcza materiał używany do konserwacji - wyjaśnia.
Dyrektor ZUK: "Okresowa pielęgnacja wystarczy"
Ekipy ZUK-u mogą być widoczne na niektórych odcinkach plant, szczególnie tam, gdzie w okresie opadów tworzą się widoczne zastoiska wody.
- Nawierzchnia plant, podobnie jak nawierzchnie w innych parkach w Polsce, wymaga pielęgnacji. Do naszych zadań należy uzupełnianie i wyrównywanie jej oraz dbałość o zieleń. Takie prace prowadzone są na terenach parkowych z nawierzchnią Hansegrand - dodaje dyrektor Zakładu Usług Komunalnych - Łukasz Pruski.
- Najgorsze, co można zrobić, to uznać, że o naturalne ścieżki nie trzeba dbać. Takie wieloletnie zaniedbania skutkują tym, że trzeba przeprowadzać gruntowną rewitalizację. W Rawiczu udało się ją wykonać kilka lat temu i dziś wystarczy okresowa pielęgnacja zamiast omijania plant w okresie jesiennym i zimowym - dodaje dyrektor.
Zgodnie z zaleceniami producenta, ostateczne ubicie nawierzchni uzyskuje się z reguły po trzykrotnej zmianie warunków pogodowych, czyli słońce – deszcz – słońce.