Reklama

Do budowy silosu cukrowni w Miejskiej Górce zużyto już około 650 ton stali i około 8 tys. m3 betonu

Opublikowano: pon, 4 kwi 2022 12:00
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Zakończył się pierwszy etap budowy silosu cukrowni w Miejskiej Górce. Nad nowym silosem zostanie jeszcze zamontowany stożkowy dach. Koniec budowy zaplanowano na grudzień 2022 roku.

Zakończyła się operacja wylewania ścian nowego silosu cukrowni w Miejskiej Górce metodą ślizgową.

- Trwała nieprzerwanie przez dwa tygodnie, 24 godziny na dobę - podkreśla Jacek Sobczyński, dyrektor cukrowni Miejska Górka .

Szalunek był montowany po obrysie ścian, a następnie po wykonaniu pierwszej warstwy, przesuwany wyżej, aby wykonać kolejną. Do tej pory, do budowy silosu wraz z wieżą operacyjną wykorzystano około 8 tys. m3 betonu oraz około 650 ton stali. Kolejny zaplanowany etap budowy to zakończenie wylewania betonowych ścian wieży operacyjnej do końcowej wysokości 62 m. Nad nowym silosem zamontowany będzie dach w formie stożka, nie - płaski jak nad dotychczasowym silosem. Koniec budowy silosu jest zaplanowany na grudzień 2022 r. Wykonawca zapewnia, że termin zostanie dotrzymany, jeśli nie zajdą nieprzewidziane okoliczności.

Nowy silos cukrowni w Miejskiej Górce będzie czterokrotnie większy

Nowy silos postaje obok dotychczasowego. Będzie miał od niego czterokrotnie większą pojemność - 60 tys. ton cukru. Jak przekazują władze cukrowni, silos pozwoli na ograniczenie transportu cukru do innych lokalizacji, co zredukuje emisję CO2. Aby zmniejszyć negatywne oddziaływanie na środowisko, w Cukrowni Miejska Górka powstanie takżde nowoczesna oczyszczalnia ścieków, której standardy wyprzedzają obowiązujące obecnie wymagania prawne. W ramach dążenia do zeroemisyjności produkcji cukru w Miejskiej Górce wybudowana będzie też nowa kotłownia, w której zamiast węgla spalany będzie gaz ziemny. Łączny koszt budowy silosu, oczyszczalni ścieków i kotłowni gazowej to ponad 100 mln zł.

Nowy silos cukrowni w Miejskiej Górce będzie wysoki na 63 metry. Zmieści 60 tysięcy ton cukru

  • Nowy silos będzie miał 63 metry wysokości, średnica wewnętrzna komory będzie wynosiła 46,5 metra, jego pojemność wyniesie 60 tys. ton cukru
  • Do tej pory do jego budowy wykorzystano około 650 ton stali i około 8 tys. m szesc. betonu
  • Silos pozwoli na ograniczenie transportu cukru do innych lokalizacji, co zredukuje emisję CO2.
W ramach Grupy Pfeifer & Langen Polska S.A. produkcję cukru w Polsce prowadzą cztery cukrownie: w Środzie Wlkp., Gostyniu, Miejskiej Górce i w Glinojecku. Zakłady te skupują buraki wyłącznie od polskich plantatorów a cukier w nich wyprodukowany trafia do konsumentów pod marką Diamant.

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy