Reklama

Żytomierz będzie miastem partnerskim Rawicza?

Opublikowano:
Autor:

Żytomierz będzie miastem partnerskim Rawicza? - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Grzegorz Kubik - burmistrz Rawicza oraz Serhij Suchomłyn - burmistrz ukraińskiego miasta Żytomierz podpisali list intencyjny w sprawie kontaktów obu gmin. Będzie to trzeci zagraniczny partner miejscowego samorządu.

Rawiccy radni, na posiedzeniu rady miejskiej, które odbyło się 23 listopada 2022r., podjęli uchwałę w sprawie wyrażenia intencji nawiązania współpracy partnerskiej miasta z Żytomierzem na Ukrainie.

Nie tylko pomoc w trudnej sytuacji

Będzie ona realizowana w kilku różnych obszarach, takich jak samorząd, oświata, kultura, sport, polityka społeczna, współpraca młodzieży, czy pomoc humanitarna.

- Gmina Rawicz i Miasto Żytomierz - w przekonaniu, że kontakty i współpraca międzynarodowa jest doskonałym narzędziem do wymiany dobrych praktyk oraz mając na uwadze umacnianie przyjaźni polsko-ukraińskiej, tak ważnej w dzisiejszych czasach - wyrażają intencję ustanowienia w przyszłości formalnych relacji partnerskich - napisano w treści uchwały.

Gmina i ukraińskie miasto współpracują ze sobą od wybuchu wojny na Ukrainie. Póki co, współpraca ta opiera się głównie na niesieniu pomocy humanitarnej miastu Żytomierz oraz jego mieszkańcom, a także na udzielaniu schronienia mieszkańcom tego rejonu, którzy uciekając przed wojną dotarli na ziemię rawicką.

Do Żytomierza rawiczanie przekazali środki czystości, środki do dezynfekcji, wyroby medyczne pierwszej potrzeby i materiały opatrunkowe, krótkofalówki, pokarm dla niemowląt i dzieci, artykuły żywnościowe z długim terminem ważności, środki higieny osobistej, latarki, naczynia jednorazowe, ochrony, śpiwory, karimaty, kołdry i wiele innych. Zorganizowano także zbiórkę folii przemysłowej, która miała posłużyć do zabezpieczenia okien w uszkodzonych budynkach.
Docelowo współpraca Rawicza i Żytomierza ma obejmować także inne obszary - nie tylko pomoc. Będzie to właściwie sformalizowanie kontaktów, które do tej pory oparte były na koordynowanych przez burmistrza działaniach wynikających z chęci pomocy mieszkańców.

- Określenie ram współpracy, które w miarę możliwości wynikających z bieżącej sytuacji na Ukrainie, mogłyby się rozwijać jest w naszym przekonaniu działaniem właściwym, a wręcz potrzebnym - zaznacza burmistrz Grzegorz Kubik. 

Z Białorusią już nie współpracują

Jeszcze do niedawna gmina Rawicz utrzymywała także kontakty z Białorusią. W marcu jednak je zerwała. Wówczas burmistrz Rawicza Grzegorz Kubik wystosował list do partnerskiego miasta Głębokie na Białorusi, w którym poinformował o zakończeniu współpracy. Na decyzję rawickiego samorządu miał wpływ sojusz wojenny Białorusi i Federacji Rosyjskiej przeciwko Ukrainie oraz całkowite uzależnienie od rosyjskiej polityki.  W liście do mieszkańców Głębokie Grzegorz Kubik zaznaczył, że „z terenu Białorusi wojska rosyjskie dokonują zbrodniczej napaści na sąsiednią Ukrainę, a władze państwowe zezwalają na przeprowadzanie rosyjskich ataków rakietowych, co stawia Białoruś w roli agresora na równi z Federacją Rosyjską”.

Miasta partnerskie w Niemczech i Czechach

Ukraiński Żytomierz będzie kolejnym partnerem zagranicznym rawickiego samorządu. Od kilku lat gmina współpracuje także z niemieckim miastem Attendorn oraz czeskimi Strakonicami.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE