reklama

Wspólne sadzenie lasu – leśnicy i mieszkańcy łączą siły

Materiał promocyjny

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Fot. archiwum nadleśnictwa, M. Prętkowska

Wspólne sadzenie lasu – leśnicy i mieszkańcy łączą siły - Zdjęcie główne

– Pamiątkowe zdjęcie uczestników akcji „Lasy na nowe 100-lecie”, w ramach której w leśnictwie Halin (gmina Pakosław) powstał „strażacki las” | foto Fot. archiwum nadleśnictwa, M. Prętkowska

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wieści z LasuWiosna w lesie to szczególny czas. Nie tylko ze względu na przyrodę, która właśnie teraz budzi się do życia, ale też w związku z trwającymi w tym czasie intensywnymi pracami odnowieniowymi i zalesieniowymi. Leśnicy z całego kraju, każdego roku, wprowadzają do naszych lasów nowe pokolenia drzew, dbając o to, by lasy mogły trwać i służyć przyszłym pokoleniom. To zadanie o ogromnym znaczeniu zarówno dla ochrony środowiska, jak i dla gospodarki leśnej.
reklama

Nadleśnictwo Piaski od lat angażuje się w inicjatywy łączące odnowienia lasów z edukacją przyrodniczą. W ramach jubileuszu 80-lecia swojego istnienia piaskowscy leśnicy organizują szereg wydarzeń promujących świadome gospodarowanie zasobami leśnymi i ich ochronę, organizując m.in. społeczne akcje sadzenia drzew.

Uczestnicy akcji podczas sadzenia drzew na powierzchni odnowieniowej. Leśnicy i strażacy wspólnie sadzą młode dęby w ramach ogólnopolskiej inicjatywy „Lasy na nowe 100-lecie” (fot. archiwum nadleśnictwa, M. Prętkowska)

Jednym z przykładów takich działań była ostatnia akcja sadzenia „strażackiego lasu” w leśnictwie Halin (gmina Pakosław), zorganizowana w ramach ogólnopolskiej kampanii Lasów Państwowych „Lasy na nowe 100-lecie”. 29 marca na powierzchni przygotowanej do odnowienia lasu spotkało się ponad 70 osób, w tym strażacy ochotnicy z gmin Pakosław i Rawicz oraz ich rodziny. Wspólnie posadzili około 3 tysięcy dębów.

reklama

Każda akcja wspólnego sadzenia lasu poprzedzona jest instruktażem dotyczącym techniki sadzenia prowadzonym przez leśników. Na zdjęciu leśniczy leśnictwa Halin z grupą uczestników przygotowujących się do posadzenia „strażackiego lasu” (fot. archiwum nadleśnictwa, M. Prętkowska)

Leśnicy podkreślają, że wprowadzanie nowych pokoleń drzew to nie tylko obowiązek, ale i satysfakcja.

- Każda sadzonka to inwestycja w przyszłość. Dęby, które dziś sadzimy, będą rosły przez dziesięciolecia, tworząc piękny las dla kolejnych pokoleń – powiedział podczas trwania akcji Hubert Wojtkowski, leśniczy leśnictwa Halin.

reklama

Sobotnie spotkanie rozpoczęło się instruktażem sadzenia drzew, po którym uczestnicy zabrali się do pracy. Po zakończeniu sadzenia wszyscy mogli odpocząć przy poczęstunku i porozmawiać o ochronie przyrody oraz zrównoważonej gospodarce leśnej. Wydarzenie w Nadleśnictwie Piaski było częścią ogólnopolskiej akcji pn.: „Lasy na nowe 100-lecie”, w ramach której leśnicy na terenie całego kraju zaprosili do wspólnego sadzenia całe społeczeństwo.

Strażacy ochotnicy sadzą młode dęby na przygotowanej powierzchni leśnej. Praca w ramach ogólnopolskiej akcji „Lasy na nowe 100-lecie” ma na celu odnowienie lasów i wprowadzenie nowych pokoleń drzew. (fot. archiwum nadleśnictwa, M. Prętkowska)

reklama

W Nadleśnictwie Piaski, oprócz strażaków, w podobnych inicjatywach uczestniczyli również uczniowie lokalnych szkół i przedszkoli, którzy w ramach zajęć edukacyjnych posadzili „swój kawałek lasu”.

Grupa młodzieży ze szkoły podstawowej w Piaskach sadząca drzewa w ramach zajęć edukacyjnych z okazji Międzynarodowego Dnia Lasów. (fot. archiwum nadleśnictwa, M. Prętkowska)

Jedno z takich sadzeń odbyło się w Leśnictwie Miranowo (gmina Piaski). W pierwszym dniu wiosny, 21 marca, kiedy obchodziliśmy również Międzynarodowy Dzień Lasów, uczniowie ze szkoły podstawowej w Piaskach spotkali się w pobliskim lesie, by wspólnie z leśnikami posadzić młode sosny.

reklama

Leśnicy wspólnie z uczniami sadzili drzewa, łącząc pracę na świeżym powietrzu z nauką o ochronie środowiska i zrównoważonej gospodarce leśnej. (fot. archiwum nadleśnictwa, M. Prętkowska)

- Las to nie tylko drzewa – to miejsce, w którym łączy się przyroda, człowiek i historia. Każde takie wydarzenie pokazuje, że ludzie chcą angażować się w ochronę środowiska i rozumieją znaczenie lasów dla naszej przyszłości – zaznaczyła Monika Prętkowska, leśnik – edukator z Nadleśnictwa Piaski.

W tym samym dniu, w leśnictwie Mchy (gmina Książ Wlkp.) nowy las sadzili uczniowie z pobliskiej szkoły podstawowej. Dzieci wspólnie z nauczycielami, leśnikami i pracownikami zakładu usług leśnych, posadzili nowy fragment lasu, w miejscu, gdzie wcześniej go nie było. W ten sposób realnie przyczynili się do zwiększenia powierzchni leśnej w naszym kraju.

Dzieci z przedszkola i szkoły podstawowej we Włościejewicach sadzące las w leśnictwie Mchy (gmina Książ Wlkp.). (fot. archiwum nadleśnictwa, M. Prętkowska)


- To niesamowite uczucie móc uczestniczyć w takim wydarzeniu. Wspólna praca przy sadzeniu drzew daje ogromną satysfakcję i poczucie, że robimy coś dobrego dla przyszłych pokoleń. Cieszę się, że mogłem być częścią tej inicjatywy – powiedział jeden z uczestników akcji.

Wiosenne sadzenie lasów to kluczowa część pracy leśników. W Polsce każdego roku sadzi się około pół miliarda nowych drzew, co przyczynia się nie tylko do zachowania lasu, ale i wzrostu powierzchni leśnej i jej różnorodności. Dzięki takim działaniom lasy pozostają odporne na zmiany klimatyczne i służą ludziom przez kolejne dziesięciolecia.

Najmłodsi uczestnicy, podczas akcji sadzenia lasu, sadzili sosnę. Sadząc młode drzewa, wniosły swój wkład w zwiększenie lesistości, ucząc się o ochronie środowiska i trosce o lasy. (fot. archiwum nadleśnictwa, M. Prętkowska)

Działania Nadleśnictwa Piaski [ZOBACZ TUTAJ] to przykład, jak można łączyć gospodarkę leśną z edukacją i społecznym zaangażowaniem. To jeszcze nie koniec akcji społecznego sadzenia lasu – w najbliższym czasie kolejne grupy będą miały okazję posadzić swoje drzewa, w różnych częściach Nadleśnictwa Piaski.
Leśnicy podkreślają, że współpraca i zaangażowanie lokalnej społeczności mają ogromne znaczenie, ponieważ lasy są wspólnym dobrem, z którego wszyscy korzystamy.

reklama
reklama
Artykuł pochodzi z portalu gostynska.pl. Kliknij tutaj, aby tam przejść.
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama
logo