Heparyna i zastrzyki przeciwzakrzepowe – kiedy są konieczne? Wskazania i przeciwwskazania

Materiał promocyjny

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Heparyna i zastrzyki przeciwzakrzepowe – kiedy są konieczne? Wskazania i przeciwwskazania - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Zdrowie Osoby z zaburzeniami krzepliwości krwi powinny regularnie przyjmować leki zlecone przez swojego lekarza. W przeciwnym razie ewentualne zaburzenia mogą się pogłębiać, co skutkuje poważniejszymi problemami zdrowotnymi. A zatem – jak działają leki przeciwzakrzepowe? Kiedy warto je przyjmować? Przejdź dalej i dowiedz się więcej!

Powikłania zakrzepowo-zatorowe to częsta przyczyna poważniejszych problemów zdrowotnych, a w skrajnych przypadkach nawet śmierci. Aby uniknąć takich sytuacji, przyjmuje się zastrzyki przeciwzakrzepowe, które usprawniają procesy krzepnięcia krwi. Zachowanie równowagi w tej kwestii jest niezbędne, szczególnie podczas operacji.

Leki przeciwzakrzepowe i heparyna – co warto wiedzieć?

Swobodny przepływ krwi w żyłach oraz odpowiednio szybkie jej krzepnięcie w przypadku urazów to dwie czynności, które powinny działać prawidłowo w naszym organizmie. W przeciwnym razie narażasz się na poważne problemy zdrowotne.

Na rynku jest wiele leków na krzepliwość krwi, a najpopularniejsze to:

    1. Heparyna – antykoagulant, który jest produkowany przez wątrobę. Leki można podawać w formie zastrzyków podskórnych lub dożylnie.

    2. Inhibitory Xa – to substancje, które blokują istotne czynniki krzepnięcia.

Wszelkiego rodzaju zastrzyki przeciwzakrzepowe podaje się w celu zmniejszenia krzepliwości krwi. Dzięki temu zapobiegasz chorobie zatorowo-zakrzepowej, która może objawiać się np. jako ostra zatorowość płucna.

Aby ustalić, jakie leki na krzepliwość i w jakich dawkach należy przyjmować, trzeba wykonać badanie krwi na wskaźniku APTT. W ten sposób możesz dowiedzieć się, jaki jest aktualny wskaźnik i jaką dawkę leku należy podać, by osiągnąć optymalne 1,5-2,5 punktu.

Jakie są wskazania do przyjmowania zastrzyków przeciwzakrzepowych?

Heparyna w formie zastrzyków to lek, który jest podawany wtedy, kiedy konieczne jest uzyskanie niemalże natychmiastowego efektu przeciwzakrzepowego. W ten sposób można skutecznie zapobiegać chorobom zakrzepowo-zatorowym i zakrzepicy żylnej.

Stosowanie leków przeciwzakrzepowych jest wskazane dla osób:

  • otyłych,
  • w podeszłym wieku,
  • po przebytych chorobach zakrzepowo-zatorowych,
  • w ciąży,
  • cierpiących na choroby nowotworowe,
  • przechodzących ciężkie infekcje,
  • po długotrwałym unieruchomieniu kończyny np. po złamaniu.
 

Heparynę warto też przyjmować wtedy, kiedy doszło do urazów wielonarządowych – np. w wyniku wypadku na drodze. Dzięki temu ryzyko nadmiernego krwawienia lub zatorów podczas ewentualnej operacji jest zmniejszone do minimum.

Jak długo trzeba przyjmować leki przeciwzakrzepowe po operacjach?

Po przebytych operacjach i zabiegach chirurgicznych warto przyjmować zastrzyki przeciwzakrzepowe np. z heparyną przez minimum 10-14 dni od daty wykonania zabiegu. W ten sposób zapobiegamy groźnym zatorom w żyłach, które są bezpośrednim zagrożeniem nie tylko dla zdrowia, ale i życia człowieka.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE