Tłuszcze w diecie dziecka - czy wszystkie są zdrowe?
Zdrowa i zbilansowana dieta jest ogromnie ważna na drodze do prawidłowego rozwoju dziecka. Wielu rodziców broni się jednak przed wprowadzeniem do niej tłuszczów, a to ogromny błąd. Kojarzą je z niezdrowym dodatkiem do dań. Owszem, kiedy na tapet bierzesz te rafinowane i przetworzone - masz całkowitą rację. Nie mają one wiele wspólnego ze zdrowym uzupełnieniem diety. Inaczej jest jednak w przypadku nienasyconych kwasów tłuszczowych. To istne źródło witamin dla Twojego dziecka.Aby jednak być pewnym, że dostarczasz ich maluchowi w odpowiedniej ilości, musisz pamiętać to, że potrzebuje on ich w większej ilości, niż osoba dorosła, jednak od pewnego wieku! Jak więc to wygląda w praktyce?
U maluszków w wieku od 6 do 12 miesięcy dieta rozszerzana jest stopniowo i to samo dotyczy wprowadzania do niej tłuszczów. Wystarczy więc, że zaczniesz od dokładania dosłownie kilku kropel oleju do ulubionej zupki maluszka, czy też warzyw. Obserwuj jego reakcję. Następnie stopniowo zwiększaj dawkę. Dąż do tego, aby dziecko po ukończeniu 1. r. ż. spożywało już od 1 do 3 łyżeczek zdrowego oleju dziennie.
W diecie dzieci pomiędzy pierwszym, a trzecim rokiem życia, zdrowe tłuszcze powinny stanowić około 30-50 proc. dziennego zapotrzebowania na energię.
Wraz z dorastaniem dziecka, w jego diecie tłuszcze powinny być zastępowane zdrowymi, wielonienasyconymi kwasami tłuszczowymi. Udowodniono, że mogą mieć one wpływ nie tylko na rozwój mózgu, ale i na zachowanie.
Nienasycone kwasy tłuszczowe - dlaczego należy je wprowadzić do diety dziecka?
Czy tłuszcze powinny znaleźć się w diecie dziecka? Jak najbardziej! Kwasy tłuszczowe stanowią niezbędne źródło energii, bez którego prawidłowy rozwój organizmu w duecie z regulacją podstawowych funkcji życiowych jest wręcz niemożliwy.Co powinieneś wiedzieć o nienasyconych kwasach tłuszczowych? Są to związki, które należy dostarczać organizmowi z zewnątrz - wraz z pożywieniem. Nie ma mowy o ich samodzielnym syntetyzowaniu. Co prawda proces ten zachodzi w naszym organizmie, jednak nie jest on efektywny.
Najbardziej znanymi przedstawicielami nienasyconych kwasów tłuszczowych są te z grupy omega-3 i omega-6. Drzemie w nich ogromny potencjał prozdrowotny, tak ważny dla prawidłowego rozwoju każdego malucha. Znajdziesz je m.in. w takich produktach jak tran.
Nie bez znaczenia pozostaje także to, że zdrowe tłuszcze pełnią rolę rozpuszczalnika dla witaminy A, D i E. Dostarczanie ich małemu organizmowi to zatem troska o to, aby zwiększyć ich przyswajalność, a co za tym idzie, wspierać jego funkcjonowanie.
Nienasycone kwasy tłuszczowe stanowią także budulec błon komórkowych, jak również hormonów. Dbanie o ich prawidłowy poziom to również ogromne wsparcie dla kształtowania układu nerwowego, w tym mózgu - wpływają na przebieg podstawowych metabolicznych i funkcjonalnych zadań komórek mózgowych. Musisz pamiętać również o tym, że nienasycone kwasy tłuszczowe korzystnie działają na narząd wzroku, a także dostarczają białka i węglowodanów.
Na jakie oleje dla dzieci postawić?
Olej dla dziecka powinien być przede wszystkim najwyższej jakości. W praktyce składa się na to między innymi tłoczenie na zimno. W dobrej klasy olejarniach nie dochodzi do tego, że giną prozdrowotne związki, które olej pierwotnie zawiera. Zwracaj uwagę także na to, czy dany olej jest nierafinowany. W praktyce mowa o tym, że rafinowanie przedłuża jego żywotność, ale musisz liczyć się z tym, że skutecznie niszczy ono wiele cennych wartości odżywczych. Dobrej klasy olej dla dzieci ie jest poddawany przemysłowej filtracji. Wszystko po to, aby nie stracić wartości odżywczych. Nie jest może tak przejrzysty i klarowny, ale za to jakże zdrowy!
Oleje w diecie dziecka - jak je wprowadzić?
Zdrowe tłuszcze to absolutny must have w diecie Twojego dziecka. Jak je do niej wprowadzić, zwłaszcza gdy masz do czynienia z niejadkiem?Tran dla dzieci możesz podawać solo - prosto z łyżeczki. Produkty dedykowane najmłodszym często wyróżniają się delikatnym smakiem. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, aby olej ze świeżych wątróbek dorsza atlantyckiego przemycić do jadłospisu jako dodatek do sałatek czy “zagryzkę” do zupy. Tran możesz wymieszać również z bardzo kwaśnym sokiem albo zmiksować z miodem lub słodkim syropem - koniecznie naturalnym.
Jak postępować z innymi zdrowymi olejami dla dzieci? Dodaj kilka kropel do zupy kremu, ale tylko wystudzonej - wtedy zachowają swoje cenne właściwości prozdrowotne. Znakomicie spisują się także jako dodatek do kaszek. Możesz spryskać nimi ugotowane warzywa.
Pamiętaj jednak o tym, że kluczem do sukcesu jest postawienie na wysokiej klasy oleje dla dzieci. Przed zakupem sprawdzaj ich składy, a także certyfikaty jakości. Nie bez znaczenia pozostaje wskaźnik TOTOX, a także pochodzenie.