Polacy coraz bardziej przekonują się do efektywnych źródeł energii, w tym tych najbardziej innowacyjnych, czyli pomp ciepła. Urządzenia te pozwalają ogrzać dom zgromadzoną energią słoneczną, nie emitując przy tym spalin, a w konsekwencji nie zanieczyszczając środowiska. Jak jednak wiadomo, inwestycja, mimo ogromu plusów, nie należy do najtańszych. Dlatego ważne jest, by w jak najszybszym tempie generowała możliwie duże oszczędności. Te mogą zależeć w znacznym stopniu od tego, czy pompa ciepła została przystosowana do budynku inwestora. Jakie aspekty techniczne domu należy mieć na uwadze, kupując to urządzenie grzewcze?
Pompy ciepła w starym a nowym budownictwie
W zależności od dolnego źródła ciepła odnawialnego, na rynku do wyboru mamy trzy rodzaje pomp ciepła. O tym, czym one różnią się od siebie oraz, jakie są ich ceny, pisaliśmy szczegółowo w artykule Pompa ciepła. Czy jej instalacja faktycznie opłaca się? Eksperci wyjaśniają. Tym razem pytamy fachowców, w przypadku jakich budynków, każdy z dostępnych rodzajów urządzenia sprawdzi się najlepiej. Co nam powiedzieli?Jak się okazuje, rodzaj pompy ciepła, a więc to, czy będzie pobierać ona energię z powietrza, gruntu, czy wody, zależy przede wszystkim od upodobań i możliwości finansowych klienta.
Jeśli chodzi o właściwości domu, rodzaj pompy nie ma znaczenia. Do konkretnego budynku, w zależności od jego zapotrzebowania na moc cieplną, dobiera się przede wszystkim moc urządzenia
– wyjaśnia nam Łukasz Nowak, regionalny kierownik techniczno-handlowy z firmy Budotom.
Tę zasadę potwierdza także Maciej Pietnoczka z firmy ,,Ogrzewaj z pompą” i wyjaśnia, jakie dokładnie właściwości techniczne domu warunkują moc pompy ciepła. Najważniejszy czynnik, jaki powinniśmy wziąć pod uwagę to metraż domu. Tu zasada jest prosta: im większy budynek, tym urządzenie musi posiadać większą moc, by go ogrzać. Nie bez znaczenia pozostaje też materiał, z jakiego został postawiony. Jak tłumaczy nam Maciej Pietnoczka, budulec zawsze warunkuje stopień termoizolacyjności domu. Najważniejszą właściwością okazuje się jednak sposób ocieplenia budynku, a więc izolacja dachu, podłóg czy okien.
Istotne może być też to, jakie te okna są, czy już trzyszybowe czy dwuszybowe, czy może jeszcze jednoszybowe. W gruncie rzeczy rozchodzi się o przenikliwość ciepła, a więc ile ciepła z budynku ucieka
– mówi ekspert. Jak zwraca uwagę, to wszystko najczęściej warunkuje typ budownictwa, w jakim został postawiony dom.
Kiedyś ocieplano 10 cm styropianu, teraz jest to już 15 cm czy 17 cm, a więc dziś mamy cieplejsze domy, które do ogrzania potrzebują pompy o mniejszej mocy
– wyjaśnia Maciej Pietnoczka. Ze względu na to, że urządzenie służy nie tylko do ogrzewania powietrza, ale także podgrzewania wody użytkowej, przy zakupie warto wziąć pod uwagę liczbę domowników i ich preferencje dotyczące temperatury.
Podłogówka czy grzejniki? To ma duże znaczenie dla twoich rachunków!
Jedną z tych najistotniejszych kwestii, o której nie mogą zapomnieć przyszli użytkownicy pompy, jest także rodzaj zainstalowanych w domu odbiorników ciepła. Posiadacze grzejników będą musieli zdecydować się na pompę o większej mocy.
Ogrzewanie podłogowe, w przypadku pompy ciepła, jest tańsze w eksploatacji, ponieważ do podłogówki woda musi być podgrzana do ok. 35 stopni, a w przypadku grzejników do ok. 50. Czyli logicznie: jeżeli musimy coś bardziej nagrzać, to musimy zużyć więcej prądu
– zwraca uwagę Maciej Pietnoczka.
Czy zawsze starszy dom generuje potrzebę droższej pompy wysokotemperaturowej? Niekoniecznie.
Wysokotemperaturową pompę zaleca się, gdy budynki są już naprawdę bardzo stare, gdy ta przenikalność ciepła jest mocno utrudniona
– tłumaczy nam ekspert i zapewnia, że każda dostępna na rynku pompa zwykłotemperaturowa nagrzeje wodę do 60 stopni.
Pompa powietrze-woda. Tu liczy się miejsce
Ze względu na najniższą cenę i łatwość instalacji, najczęściej wybieranym rodzajem urządzenia jest pompa powietrzna, a więc działająca na zasadzie powietrze-woda. Ta produkowana jest w dwóch typach: splitu i monobloku. Tu, podczas wyboru określonego typu istotne dla niektórych może okazać się miejsce potrzebne na zainstalowanie jednostek urządzenia. Pompa typu split występuje w dwóch częściach. Jedna z nich zostanie postawiona przed domem, druga – wewnątrz budynku. Wybór monobloku oznacza, że całość widocznego urządzenia będzie zamontowana na zewnątrz domu.
Monoblok jest troszeczkę większy, ale przy domach jednorodzinnych raczej te 40 cm więcej na podwórku nie ma znaczenia. Ta wielkość może okazać się bardziej istotna w środku. W przypadku splitu, jeśli mamy na przykład małą kotłownię, to robi się jakaś różnica
– zwraca uwagę Maciej Pietnoczka. Zarówno on, jak i Łukasz Nowak są zgodni co do tego, że jednostka wewnętrzna nie emituje dźwięków, które mogłyby przeszkadzać domownikom w codziennym funkcjonowaniu. Inaczej jest jednak w przypadku części zewnętrznej, która generuje hałas.
Dlatego tu znaczenie może mieć odległość tego urządzenia już nawet nie tyle od naszego domu, co od sąsiada
– wskazuje Łukasz Nowak.
Wiele osób kieruje się mitem mówiącym, że w przypadku wyboru pompy typu split, ze względu na uzależnienie od siebie dwóch jednostek, odległość urządzenia zewnętrznego nie może być dobrowolnie duża, co jest jednak możliwe w przypadku monobloku. Obala go nasz ekspert, Marciej Pietnoczka, stwierdzając:
Tu wcale nie ma reguły. To zależy od producenta. A więc przed zakupem, jeżeli ten aspekt jest dla nas ważny, to trzeba poznać specyfikację pomp danej firmy.
Jak podkreśla fachowiec, w całej Polsce, ze względu na dość jednolity klimat, zakłada się te same pompy ciepła. A więc takiej samej mocy urządzenia potrzebują domy w środkowej części Polski, jak i domy położone na przykład w górach.
Osobom zastanawiającym się nad odpowiednią mocą urządzenia Maciej Pietnoczka proponuje skorzystanie ze specjalnego kalkulatora dostępnego na stronie https://cieplo.net/. Na podstawie danych technicznych budynku program obliczy, jaka moc pompy ciepła spełni potrzeby grzewcze naszego domu. Dostaniemy także od razu przybliżoną wycenę przyszłej inwestycji.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.