Jak relacjonuje nauczycielka historii, Karolina Jarmuż, która przygotowywała ucznia do konkursów - najpierw odbyła się część pisemna, której temat przewodni brzmiał „Bolesław Chrobry i jego czasy”.
- W tym roku, w kwietniu, obchodzimy 1000-lecie koronacji pierwszego króla Polski. Test składał się ze zróżnicowanych zadań zamkniętych i otwartych obejmujących treści związane z tematem przewodnim eliminacji centralnych. Na napisanie uczniowie mieli 60 minut. Następnie odbyły się eliminacje ustne - egzamin ustny odbywa się przed komisją trzyosobową składającą się z członków Komitetu Głównego i ekspertów. Uczniowie wybierali epokę historyczną i odpowiadali na dwa pytania dotyczące wiadomości i umiejętności z zakresu wybranej epoki – Krzysiu wybrał wiek XX. Druga część egzaminu ustnego to odpowiedź na pytania komisji dotyczące przeczytanych przez uczestnika 4 lektur (lektury musiały dotyczyć wybranej przez uczestnika epoki). Łącznie z części ustnej i pisemnej można było zdobyć 100 punktów - opisuje nauczycielka.
Krzysztof Lisiak zdobył 85 punktów i zajął VII miejsce w eliminacjach centralnych. Tym samym zdobył tytuł laureata VI Ogólnopolskiej Olimpiady Historycznej Juniorów.
Jest to ważne osiągnięcie, bo w olimpiadzie historycznej wzięło udział 1.500 uczniów z całej Polski, a do eliminacji centralnych zakwalifikowało się 78.
- Krzysiu otrzymał tytuł laureata oraz nagrodę specjalną Naczelnego Dyrektora Archiwów Państwowych dla najmłodszego finalisty VI Olimpiady Historycznej Juniorów - przekazuje nauczycielka.
Dopowiada, że etap centralny odbywał się w Poznaniu na Wydziale Historii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza. Dla uczestników tego etapu przygotowano kilka atrakcji, między innymi mieli wyjątkową możliwość wejścia do magazynów archiwum, spotkać się z dr Pawłem Pietrzykiem, dyrektorem naczelnym Archiwów Państwowych, patronem honorowym tegorocznego finału olimpiady, a także z dr Anną Jankowiak, autorką książki „Bestie antyku. Potwory i demony w starożytnym świecie Greków".
Ogólnopolska Olimpiada Historyczna Juniorów jest organizowana przez Polskie Towarzystwo Historyczne, które jest największą w Polsce organizacją społeczną skupiającą badaczy i miłośników historii. Źródłem finansowania Olimpiady jest dotacja Ministerstwa Edukacji Narodowej. Tegoroczna edycja została także objęta patronatami honorowymi: Marszałka Senatu RP, Naczelnego Dyrektora Archiwów Państwowych i czasopisma ”Mówią Wieki”.