Jak wyjaśniła Emilia Stelmach, podczas corocznego obozu uczniowie klas o profilu mundurowym przechodzą intensywny kurs w zakresie technik szkolenia wojskowego. Wśród technik, które trenowali uczniowie wymieniła taktykę zieloną (działania w terenie otwartym), taktykę czarną (walka z przeciwnikiem w przestrzeniach zamkniętych), BLOS - KP, zasady posługiwania się karabinkiem, pistoletem, taktykę walki ogniowej, ścieżkę taktyczną, techniki linowe, taktykę czerwoną - ratownictwo pola walki DRAGON system, DSO - dywersja, sabotaż, opór.
- W obozie uczestniczyło 18 uczniów z klas II i III liceum ogólnokształcącego pod opieką dwóch opiekunów: Karola Gozdka, prowadzącego zajęcia mundurowe w klasach II, III i IV LO oraz Marcina Wleklińskiego, nauczyciela wychowania fizycznego - przekazała dyrektor szkoły.
Dodała, że obóz odbył się w dniach 5-7 kwietnia 2024 roku w Niedzicy.
Dzień pierwszy i pastowanie butów
Jak relacjonują opiekunowie grupy obozowej, pierwszego dnia po dotarciu do Nowego Targu uczniowie powitali góry i udali się do miejsca zakwaterowania w Niedzicy. Następnie odbyło się szkolenie z taktyki zielonej przy wykorzystaniu paintballa. Na koniec zaliczyli obowiązkowe przygotowanie butów na kolejny dzień.
- Po kolacji i męczącej podróży nie mieli problemu ze snem - podsumowali opiekunowie.
Dzień drugi i wrażenia na wysokościach
W drugim dniu intensywnego szkolenia uczniowie uczyli się technik strzeleckich, zasad bezpieczeństwa, poznali podstawy technik linowych na moście oraz przeprawili się po linie na obiad. Po krótkim odpoczynku, dzięki uprzejmości grupy ratowników z Warszawy pojechali wspólnie doskonalić techniki linowe na skałach o wysokości 30 metrów.
- Do zadań podeszli poważnie, zachowując koncentrację. Mogli pokonać słabości i lęki schodząc w przepaść pojedynczo, następnie znosząc poszkodowanego. Niezwykłe trudności okazały się łatwe dzięki wsparciu grupy i opiekunów - przekazali opiekunowie.
Nadmienili, że po kolacji, mimo zmęczenia, uczniowie trenowali technikę podejścia nocą, a zajęcia skończyły się około 22:00.
Dzień trzeci - ćwiczenia i powrót
Jak podkreślili nauczyciele z jutrosińskiej szkoły, ostatniego dnia u obozowiczów było widoczne zmęczenie. Mimo tego, uczniowie wstali na zaprawę poranną i zaraz po śniadaniu ćwiczyli postawy strzeleckie i taktykę osłony pola walki.
- Ułatwiło to im bezbłędne wykonanie ostatniego zadania, które wykonali najlepiej, ze wszystkich grup. Chronili przyczółek, przeprowadzili ewakuację rannej przez rzekę transportem linowym, przetransportowali resztę grupy i zabezpieczyli kolejny przyczółek. Po tak wspaniale wykonanym zadaniu zabezpieczyli sprzęt ćwiczeniowy w magazynie - relacjonują opiekunowie z Jutrosina.
Przekazali, że nie obyło się bez pochwał dla całej grupy, których udzielił instruktor szkolenia.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.